Olete kunagi soovinud, et oleks mingi maagiline afrodisiaakum, mis meelitaks teile meeldivaid inimesi? Selgub, et meie keha toodab looduslikke afrodisiaakumeid – feromoone. Feromoonid on loomade organismis toodetavad keemilised ühendid, mis muudavad teise samasse liiki kuuluva looma käitumist. Näiteks inimene. Nad erinevad teistest hormoonidest selle poolest, et neil on otsene mõju keha väliskeskkonnale, mitte neid tootvale organismile. Kuigi neil pole lõhna, nimetatakse neid „armastuse lõhnaks“, sest ninna sattudes hakkavad ninas olevad retseptorid ajule teatavaid signaale saatma.

Feromoonide olemasolu inimkehas avastas esimesena Winnifred B. Cutler, Philadelphia teadlane, kes juhtis 1986. aastal koos oma kolleegidega uuringut. Ta avastas, et feromoonid eralduvad kaenlaalustest, uriinist ja süljest. Lõhna eemaldamisel jäävad järele lõhnatud feromoone sisaldavad ained.

Põhilised faktid feromoonide kohta

Feromoonide „kiired“ faktid:

  • Feromoonid sarnanevad hormoonidega, kuid nad toimivad väljaspool keha, mitte selle sees
  • Need mõjutavad teiste inimeste käitumist, näiteks stimuleerides seksuaalset erutust
  • Enamik putukaid suhtleb feromoonide abil
  • Veebis on saadaval palju feromoontooteid, kuid uuringud pole veel lõplikult nende tõhusust tõestanud
  • Feromoone on 4 tüüpi

Mis on feromoonide funktsioon?

Loomade poolt eritatud feromoonid põhjustavad mitmesuguseid käitumisviise – käivitavad häiresignaale, seksuaalset erutust, määratlevad territooriume, loovad sideme ema ja järglaste vahel, hoiatavad teist looma taganemise eest jne. Feromoonide funktsiooni putukate käitumises on palju lihtsam mõista kui imetajate puhul. Pärast aastakümneid kestnud uuringuid vaidlevad teadlased endiselt selle üle, milline on feromoonide täpne roll inimese käitumises.

Mehed toodavad androsterooni, mis muudab nad naiste jaoks atraktiivseks. Mõned mehed, kes eritavad seda feromooni suures koguses, võivad olla isegi füüsiliselt ebameeldivad, kuid androsteroon on annab teistele meestel märku, et see inimene on atraktiivne. Ka naised eritavad seda feromooni, kuid neli korda vähem kui mehed. Kopuliin on peamine naiste poolt eritatav feromoon.

Feromoonide hulk, mida inimene toodab, mõjutab tema seksuaalset aktiivsust. Kõrgema feromoonitasemega inimesed kipuvad sagedamini armatsema, tunnevad end enesekindlamalt ja seksuaalselt atraktiivsemalt.

Feromoonidel võib olla ka vastupidine mõju – tõrjuv. Olete ilmselt korduvalt märganud, et mõned äsja kohatud inimesed ei meeldi meile ilma mingi põhjuseta. Sageli on see seotud feromoonidega – need püüavad öelda teie ajule, et see inimene pole paljunemiseks geneetiliselt atraktiivne.

Feromoonid mõjutavad enamat kui ainult seksuaalset soovi. 2009. aastal USAs läbi viidud uuringus, milles analüüsiti, kuidas vastsündinud lapsed oma ema ära tunnevad, leiti, et rinnapiimal on eriline lõhn, mille imikud ära tunnevad. Uuringu käigus asetati imikutele mõlemale küljele kaks rinnapatja. Üks neist oli ema ja teine võõra oma. Vastsündinu liikus alati rinnapiimapadja poole.

Feromoonid näivad olevat seotud ka seksuaalse orientatsiooniga. The New York Times ajalehes 2005. aastal avaldatud artiklis kirjeldatakse hetero- ja homoseksuaalsetel isikutel läbi viidud feromooniuuringuid. Uuringud on näidanud, et hetero- ja homoseksuaalsed mehed reageerivad feromoonidele erinevalt. Homoseksuaalsed mehed reageerisid samadele lõhnadele nagu heteroseksuaalsed naised.

Kuidas feromoonid mehi mõjutavad? 

2004. aastal läbiviidud uuring, milles uuriti naiste atraktiivsust ja nende tsükli faasi, näitas, et mehed oskavad alateadlikult naiste ovulatsiooni määrata, st nende tsükli keskpaik. See tähendab, et nad on oma tsükli kõige viljakamal etapil. Kuigi feromoonidel endil pole spetsiifilist lõhna, vabanevad need higi kaudu. Kui mehed nuusutasid erinevaid naiste särke, meeldisid neile kõige rohkem need, mille kandjad olid menstruatsioonitsükli keskpaigas.

Kuidas feromoonid naisi mõjutavad?

Mehe poolt eritatav androsteroon võib panna naise südame kiiremini lööma ja tõsta tema tuju, mis viitab mehe atraktiivsusele. Testosteroonil on meeste atraktiivsuses samuti oluline roll. 1995. aastal viisid Šveitsi teadlased läbi uuringu selle kohta, millised meeste lõhnad on naiste jaoks kõige atraktiivsemad. Meessoost osalejatel paluti kanda sama särki kaks päeva ja seejärel anti lõhna naistele nuusutada. Tulemused näitasid, et naisi köitis rohkem lõhn, mida mehed hindasid ebameeldivaks. See näitab, et meid ei tõmba tingimata lõhnad, mida tajutakse „meeldivatena“, vaid et on palju muid määravamaid tegureid.

Feromoonid ja putukad 

Nagu varem mainitud, suhtlevad putukad feromoonide abil. Selgub, et nad kasutavad feromoone palju leidlikumalt kui inimesed:

  • Isased koid võivad emasloomi peaaegu 50 kilomeetri kauguselt ära tunda, järgides nende feromoonide lõhna.
  • Mesilasperedes vabastavad mesilasemad feromooni, mis koordineerib kogu koloonia tegevust.
  • Mõned parasiitidest herilased on välja arenenud nii, et nad suudavad oma saaki feromoonide abil jälgida.
  • Mõned isased prussakad ja ritsikad toodavad feromoone, mida tuntakse ka afrodisiaakumina ja mis meelitavad paaritumisel emaseid ligi.
  • Bolas ämblikud onvõimelised eritama teatud emastelt koidelt suguferomooni, mis meelitab isaseid. Nii jäävad isased koid oma ämblikuvõrku kinni.

Feromoonide tüübid

Praegu on tuvastatud ja enim uuritud 4 tüüpi feromoone.

Vabastajad (inglise keeles releaser) – neil on äkiline mõju selle inimese käitumisele. Neid seostatakse tavaliselt seksuaalse atraktiivsusega.

Signaalid (inglise keeles signaler) – need annavad teavet looma hierarhilise positsiooni kohta, selle kohta, mida loom on hiljuti söönud, ja seega ka toidu kättesaadavuse kohta. Need on väga olulised ka paarilise valikul.

Modulaatorid (inglise keeles modulator) – need mõjutavad neuropsühholoogilisi parameetreid. Kuigi neid on loomadel raske tuvastada, on need inimuuringutes väga populaarsed ja neid leidub sageli inimese higis.

Praimerid (inglise keeles primer – need feromoonid mõjutavad ka endokriinseid parameetreid, sealhulgas menstruaaltsüklit. Kuna endokriinsed muutused mõjutavad ka neuropsühholoogilisi parameetreid, esineb primaarsete ja moduleerivate feromoonide vahel sarnasusi.

Feromoonparfüüm

Parfüümitööstus on alates feromooniuuringute algusest leidnud oma niši klientide ligimeelitamiseks, müües neile ideed, et teatud lõhn muudab nad atraktiivsemaks ja aitab neil teisi inimesi võrgutada.

Feromoonparfüümide loomisel kasutatakse peamiste koostisosadena loomseid või taimseid feromoone. Mõnikord kasutatakse tootmises ka sünteesitud inimferomoone, kuid see on vähem levinud. Lihtsalt öeldes üritavad selliste parfüümide loojad püüda pudelisse organismidest vabanevad feromoonid, mis vastutavad seksuaalse atraktiivsuse eest.

Need on tavaliselt muskus, tsivett, ambra jne. Inimese feromoonides on kõige levinum koostisosa androsteroon. Parfüümide mõju ei sõltu otseselt lõhnast, vaid feromoonide kontsentratsiooni tugevusest. Te ei tunne mõju koheselt ja vajalik on kontakt teiste inimestega.

Loomulikult ei tohiks tekkida illusiooni, et feromoonparfüüm paneb soovitud inimese teisse armuma. Eelkõige võivad nad äratada teievahelist suhtlemist, huvi ja seejärel sõltub kõik teist. Samuti võite rohkem keskenduda asjadele, mis suurendavad teie keha loomulike feromoonide vabanemist.

Kuidas loomulikult feromoonide vabanemist kehas suurendada? 

Treenige regulaarselt – feromoonid tekivad higis, seega mida rohkem treenite, seda aktiivsemad need on. Sport puhastab keha ka toksiinidest, puhastab poore ja kui need on puhtad, on feromoonid tugevamad. Teine põhjus treenimiseks on testosterooni tootmine.

Magage piisavalt – unepuudus võib mõjutada feromoonide taset, kuna hormoonid kehas muutuvad tasakaalustamatuks.

Sööge toiduaineid, mis stimuleerivad feromoonide vabanemist – seller, pastinaak ja trühvlid võivad feromoonide vabanemist suurendada.

Võtke toidulisandeid – tsink ja dehüdroepiandrosteroonsulfaat (DHEAS) stimuleerivad keha feromoonide tootmist. Neid aineid toodetakse kehas ka looduslikult ja neid peetakse suguferomoonide eellasteks.

Loobuge regulaarselt seksist ja masturbeerimisest – laske oma kehal ja hormoonidel „taastuda“. Kui te pole mõnda aega orgasmi kogenud, aktiveerub testosterooni ja östrogeeni tootmine, mis mõjutab feromoonide tootmist.