Fetišid on teema, mis huvitab kõiki. Mõni inimene ei karda tunnistada, et tal on teatud fetišid, teised vaatavad seda viltu ja imestavad pidevalt, mis sellistel inimestel “viga” on. Sõna “fetiš” esmakordne kasutamine viitas teatavate religioossete esemete austamisele, kus neile omistati üleloomulikke võimeid. Näiteks erinevad kujukesed või ristid. Tänapäeval seostub see sõna kohe seksuaalse põnevusega. Fetiš – teatud omadused, esemed või nähtused inimkehas, mis tekitavad seksuaalset erutust.

See sõna on tänapäeval nii levinud, et mõnikord on lihtne unustada selle tähendus. Näiteks see, et sulle meeldib, kui naine kannab kõrgeid kontsasid, ei tähenda, et sul on jalgade fetiš. Samamoodi ei tähenda see, kui sind erutab mingi lõhn, et see on seksuaalne kõrvalekalle. On palju erinevaid fetiše ja kõik need on normaalsed, kui need ei sega sinu või teiste elu.

Kas ma olen ebanormaalne?

Huvitaval kombel võib kinnismõtet siiski pidada häireks, kuid ainult siis, kui kriteeriumid on üsna selgelt täidetud. Very Well Mind andmetel on fetišism vaimse tervise häirete liigituses kõrvuti vuajerismi ja ekshibitsionismiga. Kolm peamist kriteeriumi, mis võivad viidata sellele, et fetiš segab normaalset elu ja on juba seksuaalhäire:

 1. Viimase 6 kuu jooksul oled tundnud seksuaalset kiindumust mitte-genitaalse kehaosa või elutu eseme suhtes. See väljendus erinevates fantaasiates ja käitumises.
 2. Fantaasiate ja vajaduste kogemine tekitas sinus suurt ärevust ja segas tavapärast rutiini sisse elama, igapäevatoimetusi tegema.
 3. Nende kriteeriumide alla ei kuulu esemed, mida kasutad riiete vahetamiseks (nt meeste riietest naiste riieteks) ja stimuleerivad seadmed (vibraatorid). Seega ei peeta ristriietumise või vibraatori kasutamise vajadust fetišiks.

Oluline on teadvustada, et seni, kuni su fetišid ei tekita igapäevaelus pikalt tõsiseid probleeme, siis ei tasu muretseda ja endale mingit häiret diagnoosida.

fetish

Fetišide kategooriad

Kuigi fetišiobjekte on palju, võib need jagada kolme põhikategooriasse:

Meediafetiš – seda kinnismõtet kandval inimesel on tavaliselt tugev tõmme teatud materjali, nagu lateks, kumm, siid või nahk, vastu. Selline kinnismõte on üsna tavaline ja sellega on üsna lihtne elada. Sageli võib naudingu saavutamiseks kasutada seksnukke või muid fetišimänguasju.

Kujufetiš – selle kategooria kinnismõtetega inimesel on tõmme teatud kujundite vastu, näiteks kõrge kontsaga kingad või aluspesu.

Elusfetišid on kehaosad, nagu jalad, juuksed, tuharad jne.

Fetišide esemed

Inimesel, kes ei ole selle teemaga kokku puutunud, võib tekkida palju küsimusi, mida üldse liigitatakse fetišiobjektiks? Tõsi on see, et see võib olla peaaegu mis tahes. Mõtle ükskõik millisele objektile ja tõenäoliselt on maailmas vähemalt üks inimene, kellel on selle vastu fetiš. Inimestel on kõige ebatavalisemad fetišid, see lihtsalt näitab, kui erinevad on inimesed ja kui mitmekesine on maailm, näiteks:

 • Soov keha modifikatsioonide järele, nagu tätoveeringud või augustamine;
 • Himu teatud riiete, näiteks sokkide, seelikute või aluspesu järele;
 • Himu ainult kummi või naha järele;
 • Himu jalanõude või teatud tüüpi kingade järele;
 • Himu ainult teatud kehaosade järele, näiteks jalad (klassikaline jalgade fetiš), naba, jalad, suu, küüned jne.
 • Ainult pea- või kehakarvade himu;
 • Himu haruldasemate esemete, nagu stetoskoobid, lutid või mähkmed, järele;
 • Urofiilia ehk iha uriiniga seotud tegevuste järele;
 • Nekrofiilia või seksuaalne külgetõmme surnukehade vastu;
 • Skatofiilia ehk seksuaalne külgetõmme väljaheitega seotud tegevuste vastu;
 • Laktofiilia või iha imetavate rindade järele;
 • Menofiilia või iha menstruaalvere järele;
 • Mukofiilia või seksuaaltung aevastada.

fetish

Kuidas fetišid tekivad?

Seda küsimust küsivad kõige sagedamini inimesed, kellel endal ei ole fetiše või kes kardavad seda endale tunnistada, sest on raske mõista, kuidas teatud esemed või omadused teises inimeses, millel ei ole meie elus ilmselget seksuaalset tähtsust, võivad vallandada seksuaalhuvi. Ajakirja Health Line andmetel on palju põhjuseid, miks teatud asjad või esemed meid köidavad.

Esiteks on mõned inimesed lihtsalt seksuaalselt rohkem erutatud kui teised. Näiteks kui inimene puutub intiimses olukorras juhuslikult kokku traditsiooniliselt mitteseksuaalse kehaosaga (jalg või varbad), võib see talle meeldida ja seejärel hakkab ta seda loomulikult nägema ja kasutama kui seksuaalset objekti.

Oma rolli mängib ka inimese isiksus – hiljem ajakirjas Canadian Journal of Human Sexuality avaldatud 2014. aastal läbiviidud uuringust, milles küsitleti 270 inimest, kes aasta jooksul BDSM-i praktiseerisid, selgus, et neil, kes nautisid domineerivat rolli, olid teistsugused isiksuseomadused kui neil, kes eelistavad alistumist. Dominantide jaoks oli oluline võimu- ja kontrollitunne, nad olid enesekindlamad, alistuv grupp aga nimetas kõige olulisemaks emotsionaalsust, tunnete väljendamist. Mõlemad rühmad hindasid võrdselt empaatiat, ausust, altruismi ja meeldivust.

Teine aspekt, millel on suur mõju meie seksuaalsuse väljendumisele, on lapsepõlv, teismeiga, selle kogemused ja traumad. Kui varajases puberteedieas, mil meie seksuaalsus alles hakkab avalduma, on teatud objekt meeldiv ja oluline, on suur tõenäosus, et seostame seda ka hiljem seksuaalsusega. Seesama Health Line’i artikkel räägib Williamsist, mehest, kellel on kinnismõte täiskasvanutele mõeldud mähkmete ja täiskasvanute beebina kohtlemise elustiilist.

See kõlab tõesti veidralt, aga tal on isegi spetsiaalne pood, kuhu kõik sellesse kogukonda kuuluvad inimesed saavad tulla ja end turvaliselt tunda ning sisseoste teha. Ta räägib artiklis, et nägi esimest korda mähkmetega meest umbes 16-aastaselt internetis surfates. Juba siis pidas ta seda mõtet ahvatlevaks, ainult et ta ei teadnud veel olemasolevast laiast kogukonnast ega osanud oma tunnet selgelt nimetada.

fetish

Fetiš ja suhted

Fetišide puhul on väga oluline rääkida oma partneriga avameelselt ja püüda võimaluse korral lisada fetišid oma suhetesse. Meie partnerid peaksid aktsepteerima kõiki meie seksuaalsuse väljendusi, mitte püüdma neid kõrvale heita, sest ainult siis on võimalik saavutada rahuldust pakkuv ja täisväärtuslik suhe, kus me saame oma vajadusi realiseerida.

Näiteks kui sul on jalafetiš, siis võid mõnikord lisada oma intiimellu jalamassaaži või muid tegevusi, mida sa naudid. Iha konkreetse materjali, näiteks lateksi järelerahuldada täita ka aeg-ajalt magamistoas riietumisega. Isegi kui tunned, et teatud fetišid on hakanud su igapäevaelu segama, räägi oma partneriga ja otsige koos abi.

Kuulsused ja nende fetišid

Et aidata sul mõista, et fetišid on täiesti normaalsed ja et paljudel inimestel on neid, on siin nimekiri kuulsustest, kellel on erinevaid fetiše.

Kristen Stewart – populaarse “Videviku” saaga näitlejannal on väga kummaline kaenlaaluste fetiš. Mitmes intervjuus on ta tunnistanud, et armastab nende lõhna ja seda, kui tema partner tema kaenlaaluseid lakub.

Jennifer Lawrence – näitlejanna kinnismõte ei piirdu ainult kaenlaalustega. Need on käsnad.

Charlie Chaplin – legendaarsel tummfilminäitlejal oli kinnismõte alasti naiste pihta pirukate loopimisest.

Näitleja ja koomik Russell Brand armastab sageli kujuteldavaid naisi. Jah, sa said õigesti aru.

Enrique Iglesias – populaarsel artistil on väga populaarne fetiš. Ta on seksuaalselt kiindunud jalgadesse.

Christina Aguilera – sellel lauljal on lateksrõivaste fetiš, mis on samuti väga populaarne.

John Mayer – sellel romantilisel lauljal on väga romantiline ja “maitsev” kinnismõte. Mehele meeldib oma elukaaslast vahukoorega kokku määrida ja siis seda lakkuda.

Ricky Martin – kas sa oled kunagi kuulnud „kuldsest dušist“? See on fetiš, kui tahad, et teine inimene urineeriks sinu peale või vastupidi. Selgus, et laulja Ricky Martinile see meeldib.

Robert Pattison – Tema fetiši järgi otsustades oleks ta „Videvikus“ sobinud paremini mängima libahunti kui vampiiri. Näitlejal on lõhnade vastu fetiš. See pole tingimata parfüüm, teda tõmbavad üldiselt kõik inimlõhnad. Näitleja ise on veendunud, et see on seotud feromoonidega.

Amy Whinehouse – omanäolise häälega laulja, elas tormilist elu ja tal oli piitsutamise fetiš. Tema endine elukaaslane ütles, et see võis kesta tunde.

fetish