Flirtimist võiks kirjeldada kui kahe inimese vahelist mängu. See on inimliigi jaoks loomulik ja vajalik suhtlusvorm. Flirtides tahame köita meile meeldiva inimese tähelepanu, avaldada talle muljet, näidates end kõige ilusamast ja atraktiivsemast küljest. Kuigi kõige nähtavam flirt on peidetud teatud fraaside, intonatsioonide või vestlusteemade taha, flirdime sageli ka mitteverbaalselt – meie kehakeel, žestid või isegi näoilmed võivad palju öelda.

Flirtimises on alati riski ja ebakindluse faktor – me ei tea kunagi ette, kas flirt õnnestub, kas inimene, kellele me tähelepanu pakume, vastab sellele või muutub olukord ebamugavaks, sest ta ei mõista, mida me öelda tahame. Oleme ilmselt kõik kogenud olukorda, kus oleme püüdnud kellegagi flirtida, kuid ta ilmselgelt ei mõista või ei taha seda mõista, või püüab ta baaris või peol soovimatut tähelepanu vältida. Mis siis, kui flirt on vastastikune? Siis süttib kahe inimese vahel lihtsalt säde! Risk annab mängule oma võlu.

Kas minuga flirditakse?

Sageli ei saa inimesed, eriti mehed, aru, et nendega flirditakse. See toob kaasa ebamugavaid olukordi, inimesed mõistavad üksteist valesti ja vihastuvad või pettuvad. Sotsiaalantropoloog Jean Smith, kes on flirtimist aastaid teaduslikust vaatenurgast uurinud, inimesi nõustanud ja püüdnud mõista, kuidas nad flirdivad, arutles 2015. aastal, millest flirt koosneb, mis on selle juures oluline ja kuidas aru saada, et teiega flirditakse. Pärast paljusid uuringuid ning teadustegevust erinevates riikides ja kontinentidel lõi ta akronüümi „H.O.T. A.P.E” (kuum ahv). Seda võib dešifreerida järgmiselt – huumor (inglise keeles humor), avatus (inglise keeles openness), puudutus (inglise keeles touch), tähelepanu (inglise keeles attention), lähedus (inglise keeles proximity) ja silmside (inglise keeles eye contact).

Huumor

Uuringud näitavad, et huumor on peamine külgetõmbe tegur. Naiste jaoks on huumor partneri valikul siiski olulisem kui meeste jaoks. Naistele meeldivad pigem mehed, kes on vähem nägusad, kuid kellel on hea huumorimeel, kui mehed, kes on füüsiliselt atraktiivsed, kuid kellele ei meeldi nalja teha. Flirtides on oluline meeles pidada, et kõigil ei ole sama huumorimeel. Teie naljad võivad olla ühe inimese jaoks naljakad, kuid teises seltskonnas võidakse teid valesti mõista. Kuid selle pärast pole üldse tarvis muretseda! Huumorimeele ühilduvus on romantilistes suhetes väga oluline, seega võib flirtimine anda hea ülevaate sellest, milliste inimestega ühise keele leiate ja millistega tõenäoliselt mitte. Kõigile ei saagi meeldida, ja isegi kui saaks, teeks see tõenäoliselt elu ootamatult raskemaks.

Avatud kehakeel

Kas teadsite, et teatud kehahoiakud võivad meie veres testosterooni taset tõsta? Harvardi teadlane Amy Cuddy jagas 2012. aastal pärast paljusid uuringuid oma järeldusi, et meie kehakeel mõjutab heaolu ja enesekindlust. Näiteks võivad need meie veres testosterooni tõsta ja kortisooli alandada. See paneb meid tundma end võimsama, kindlameelsema ja enesekindlamana. Mida see flirtimise praktikas tähendab?

Kui soovite kellelegi muljet avaldada, siis ärge seiske küürus või keha eemale pööratuna – sellega saadate hoopis teistsuguse signaali, kui soovite. Oluline on, et teie õlad ja jalad oleksid suunatud inimese poole, kellega te kontakti hoiate. Kui mehe jalad osutavad teiega vesteldes ukse poole, kavandab ta tõenäoliselt oma peas põgenemisplaani. Samuti ärge kaotage kellegagi rääkides pead ja ennekõike ärge ristike käsi enda ees. See kehaline žest annab keskkonnale märku, et tahate „suletud“ olla ja olete kaitsepositsioonil.

Puudutus

Teine väga oluline, kuid palju peenem, flirtimise element on puudutus. Samas on see ka kõige riskantsem, kõige märgatavam. Naljaga või teatud žestidega võite mõjuda kahemõttelisena, kuid puudutused on tavaliselt väga selged. Jean Smith mainib oma aruandes, et Hot Ape meetodi uuringutes avastas ta, et puudutus on flirtimise element, mis viib inimsuhtluse uuele tasemele. Õlad on puudutamiseks kõige ohutum koht, kuid liikudes käega allapoole peopesa suunas, muutub puudutus intiimsemaks. Samuti võite õrnalt puudutada selga inimese abaluude vahel. Kuigi puudutuse algatamine võib tunduda hirmutav ja ebamugav, on see hea viis teada saada, kas olete inimesele meeldiv. Mõistate, kui teie puudutus on ebamugav, mis tähendab, et flirtimise jätkamiseks ei tasu eriti pingutada.

Tähelepanu

Tähelepanu võib tunduda nii iseenesestmõistetav, et selle üle pole mõtet eraldi arutada, kuid pole lihtne mõista, kui palju tähelepanu inimene vajab ja millal võib-olla seda natuke liiga palju olla. „Mida rohkem tähelepanu näitan, seda paremini mõistab inimene, et ta mulle meeldib, ja vastupidi“ – ei kehti alati. Enamik mehi arvab, et mida rohkem tähelepanu nad tüdrukule osutavad, seda rohkem tahavad nad koos olla, kuid tasub pöörata tähelepanu mõõdukusele. Liiga palju tähelepanu võib hakata stressi tekitama, seega ei tasu uut inimest kunagi tähelepanuga „üle valada“ ja talle peaks ruumi andma, olgu see siis tüdruk või poiss. Parim viis kellegagi suhelda on olukorda samas ka väljastpoolt vaadelda, et näha, kuidas flirtimisele reageeritakse ja kas tekib soov taganeda.

Lähedus

Kui toa teises nurgas olnud inimene satub teie kõrvale, pole see juhus, vaid flirtimise väljendus. See tähendab, et te meeldite talle ja ta tahab olla lähedasem. Teine läheduse tähendus flirtimisel on inimestevaheline kaugus vestlemisel. Flirtides seisavad inimesed sageli tavalisest lähemal. See on suurepärane, kui külgetõmme on vastastikune, kuid isikliku ruumi rikkumine on garanteeritud, kui flirdib ainult üks kahest inimesest. Kuigi tüdrukud teevad harva esimese sammu, kasutavad nad sageli ühte taktikat, kus nad seisavad neile meeldiva mehe lähedal, seega ei tohiks seda märki tähelepanuta jätta. Parim vahemaa kellegi meeldivaga esimest korda rääkides on väljasirutatud käe ulatus.

Silmside

Viimane, kuid kõige olulisem flirtimise element teadlase teoorias on silmakontakt. See on esimene märk, millest inimesed kõige kergemini flirdi ära tunnevad, seega kui tahate kellelegi meeldivust näidata, ärge kartke talle otse silma vaadata ja pikemalt silmsidet hoida. Loomulikult ei tohiks vahtida, sest muidu tekitab flirtimise märk ainult pingeid ja ebamugavustunnet. Oluline on, et kogu kehakeel, mitte ainult silmad, ütleksid: „Sa meeldid mulle“. Ka siin tuleb meeles pidada avatud kehakeele tähtsust. Uuringud on näidanud, et samad aju osad aktiveeruvad, kui võõrad inimesed vaatavad teineteisele rohkem kui seitse sekundit silma ja kui kaks võõrast inimest näevad teineteist alasti. See peaks silmsideme olulisusest paljugi ütlema.

Flirtimine peaks olema lõbus 

Mõeldes flirtimise kuuele elemendile ja eespool käsitletud flirtimisviisidele, on seda protsessi veelgi lihtsam vaadelda mänguna, mille käigus tuleb ülesandeid täita. Nii peabki flirt käima. See pole raske töö, mille käigus tuleb välja töötada keerulisi strateegiaid, planeerida mitu sammu ette või mida iganes. Kui võtate flirtimist lõbusa mänguna, on tagasilükkamist kergem aktsepteerida, sest kõiki mänge ei saa võita. Kõige olulisem on meeles pidada, et ümberringi on palju inimesi, seega on alati võimalus kohtuda kellegagi, kellega koos saab naerda samade asjade üle ja kellega tahate koos olla.