Anaalseks on poleemikat tekitav teema. Enamikel inimestel on selle kohta väga kindel arvamus – see kas meeldib või kõlab nii vastumeelset, et seda ei kavatseta kunagi isegi mitte proovida. Tihti seostatakse anaalseksi halva hügieeni ja valuga. Selle, kas need uskumused ka paika peavad, selgitame selles artiklis välja.

Kultuur, milles üles kasvame, mõjutab suuresti seda, kuidas näeme erinevaid seksuaalpraktikaid. Kui meie pere ning ühiskond seksi stigmatiseerib, on meil tihti raskem avatud meelega olla, isegi kui antud kultuurirumist välja saame.

Aastasadu tagasi vaadati mõnes kultuuris anaalseksi peale altkulmu. Inimesed, kes sellist tüüpi seksuaalvahekorda harrastasid, põletati lõkkel või giljotineeriti.

Kuigi tänapäeval ollakse erinevate seksuaalpraktikate osas palju avatuvamad, kehtivad mõnes riigis intiimeluga seoses endiselt äärmuslikult ranged seadused. Näiteks ei luba Iraani seadused meestel anaalseksiga tegeleda. Neid, kes reeglite vastu eksivad, ootab kohtukülastus ning karistus.

Kusjuures Vana-Sumeri asukad ei näinud sellises vahekorras aga mingit tabu, erinevalt näiteks Vana-Kreeka ja Vana-Rooma elanikest.

Mis on anaalseks?

Anaalseks on seksuaalvahekord, mille käigus sisestatakse erekteerunud peenis seksuaalse naudingu saamiseks pärakusse. Alternatiivselt saavutatakse sarnane kogemus peenise asemel sekslelude või sõrmedega.

Anilingus ehk anaal-oraalseks on sarnase põhimõttega seksuaalakt, mille käigus kasutatakse pärakupiirkonnas naudingu tekitamiseks huuli, keelt või hambaid.

Kuigi anaalseksi seostatakse kõige tihedamini homoseksuaalsete inimestega, harrastavad seda ka heteroseksuaalsed paarid.

USAs viidi aastatel 2015-2017 läbi uuring heteroseksuaalsete anaalseksi harjumuste kohta. Tuli välja, et 38,5 protsenti 15 – 49 aastastest meestest harrastasid anaalseksi vastassoost partneriga vähemalt korra elus. Naiste puhul ulatus see number 32,6 protsendini.

Nagu iga teist tüüpi vahekorra puhul, võivad partnerid ka anaalseksi ajal teineteisele sugulisel teel levivaid infektsioone (STLI) ja haigusi edasi anda. Selleks, et neid vältida, tuleb kasutusele võtta kaitsemeetmed.

Anaalseksi peetakse kõrge riskiga seksuaalseks tegevuseks päraku haavatavuse tõttu. Seega on soovitatav jälgida kõikvõimalikke hügieeni- ja ohutusnõudeid.

Ohutuks seksiks

Anaakseksi võiks harrastada ainult siis, kui mõlemal osapoolel on piisavalt teavet kaasneva riski ja võimalike pahupoolte ennetamise kohta. Vastasel juhul võib lühiajaline nauding lõppeda pikaajaliste ebameeldivate tagajärgedega.

Selleks, et saaksid ohutult anaalseksi harrastada, toome välja mõned näpunäited ajakirjast Medical News Today:

Bakteriaalse infektsiooni oht

Pärakus ei toodeta looduslikku libestit nagu tupes. Päraku limaskest on ka tupe omast palju õrnem ning seega võib hõõrdumine suurendada rebenemisohtu. Väljaheited sisaldavad baktereid. Kui need läbi pärasoole ja päraku liiguvad, võivad bakterid rebenenud naha kaudu meie organismi sattuda ning tekitada nahapõletikku, mis on ravitav ainult antibiootikumidega.

anal sex

Kuidas bakteriaalset infektsiooni vältida?

  • Kasuta anaalseksi ajal veepõhist libestit;
  • Kui soovid pärast anaalseksi vaginaalseksiga jätkata, vaheta ära kondoom;
  • Ära tee liigselt äkilisi liigutusi, eriti vahekorra alguses;
  • Kui partner tunneb valu, lõpetage vahekord ning proovige soovi korral mõni teine kord uuesti.

Sugulisel teel levivate haiguste oht

Päraku rebenemise võimalus suurendab sugulisel teel levivate infektsioonide, näiteks gonorröa, klamüüdia, herpese ja HIV, riski. Kusjuures HIV-nakkuse risk on just anaalseksi ajal kõige tõenäolisem.

Kuidas sugulisel teel levivaid haigusi vältida?

  • Kasuta kondoomi ja veepõhist libestit (teised libestid võivad latekskondoome kahjustada);
  • Ära kasuta libestina sülge – see suurendab gonorröa riski;
  • Inimestel, kellel on mitmeid seksuaalpartnereid, soovitatakse teha STLI-teste, sest isegi kondoom ei kaitse haiguste eest sajaprotsendiliselt.

Raseduse oht – müüt

Raseduse oht anaalseksi ajal on väga levinud müüt. Olgu kohe öeldud, et see on peaaegu võimatu. Olgugi, et rasestumine on väga ebatõenäoline, võivad spermatosoidid siseneda tuppe pärast anaalseksi. Sel põhjusel on soovitatav alati kondoomi kasutada.

Mõned inimesed on mures anaalseksi pikaajaliste mõjude suhtes. Hea uudis on see, et kui võtad kasutusele kaitsemeetmeid ning harrastad turvaseksi põhimõtteid, on pärakuseks ohutu nii siis, kui harrastad seda vaid ühe korra elus kui ka siis, kui naudid anaalseksi regulaarselt.

Anaalsex

Hügieen

Mitmed inimesed seostavad anaalseksi kehva hügieeniga. Õige ettevalmistus aitab aga selle väärarvamuse ümber lükata.

Enne seksuaalvahekorda on soovitatav mitte süüa. Samuti võiksid enne tualetis ja dušši all ära käia. Kui pärast seda tunned end endiselt ebakindlalt, võid lähimast apteegist klistiiri tegemiseks kummipritsi osta. Soovi korral saad seda kasutada pool tundi enne vahekorda astumist.

Täida kummiprits vähese veega, suru see õrnalt pärakusse ning tõmba välja. Korda nii mitu korda, kui vaja, et tunneksid end puhtana.

Juhul, kui see tundub liiga ekstreemse meetmena, võid pärakut ka lihtsalt seebi ja veega puhastada. Kindlasti käi dušši all ka pärast vahekorda.

Mitte ainult turvaline, vaid ka lõbus

Kui mõni eelnevalt mainitud hügieenisoovitus sind hirmutas, siis ära heida meelt. Kõik ohutusmeetmed on selleks, et saaksid seksi maksimaalselt nautida.

Kuigi anaalseks võib vajada natuke rohkem ettevalmistust kui vaginaalseks, võid sa kogeda midagi uut, millest saad uue elamuse nii sina kui ka su partner.

Mõne inimese jaoks on pärak väga tundlik piirkord. Päraku ümbruses palju närvilõpmeid, millest tulenevalt võib sealt saada ka väga suurt naudingut.

Anal sex

Kuigi heteroseksuaalsed mehed stigmatiseerivad anaalseksi sageli, stimuleerib see ka nende eesnääret, misläbi on võimalik jõuda orgasmini. Naistel on reeglina vaja orgasmi saavutamiseks ka vaginaalseksi ja kliitori stimuleerimist.

Selleks, et anaalseks oleks võimalikult nauditav mõlemale partnerile, on soovituslik otsustada alguses lihtsamate pooside kasuks.

Koeraasend – see poos on anaalseksi jaoks üks levinumaid ning heal põhjusel. Tegu on mugava asendiga, milles on mõlematel partneritel lihtne vahekorra intensiivsust kontrollida. Üks partner toetub neljakäpukil maapinnale ning teine partner siseneb talle selja tagant pärakusse. Selleks, et valu vältida on oluline, et peenis oleks pärakuga samal kõrgusel.

Misjonäriasend – misjonäripoos on lihtne ja mugav. Üks partner lamab selili ning ajab jalad harali. Teine partner siseneb peenisega tema pärakusse. Et asendit veelgi mugavamaks muuta, on esimesel partneril soovitatav oma tagumiku alla paar patja panna. Nii on pärakuauk ligipääsetavam.

Lusikas – selles asendis lamavad mõlemad partnerid külili. Üks partner on justkui suur lusikas, mis kallistab teist partnerit ehk väikest lusikat. Väike lusikas peaks ühe jala kergelt välja sirutama, et suurel lusikal oleks lihtsam tema pärakusse siseneda.

Anaalseksi mänguasjad

Inimestel, kes proovivad anaalseksi esimest korda, soovitatakse katsetada spetsiaalseid anaalseksi jaoks mõeldud sekslelusid. Need aitavad kogemust mitmekesisemaks muuta ning annavad võimaluse erinevaid meetodeid katsetada, et leida just see, mis sulle ja sinu partnerile kõige rohkem sobib.

Masturbaator – masturbaatorite materjal meenutab inimese nahka. Mõned mudelid on pärakule väga sarnased, tänu millele võivad need tuua ka väga tugeva orgasmi.

Anaalvibraator – anaalvibraatorid on valmistatud kvaliteetsetest materjalidest. Need on tavavibraatoritest väiksema läbimõõduga ning mõeldud just pärakus naudingu tekitamiseks. Tihti on need konaruste või kurvikestega, pakkumaks veelgi suuremat naudingut.

Anaaltapp – anaaltapid on äratuntava väljanägemisega koonusekujulised lelud, mida saab kergesti pärakusse sisestada. Võimalik on leida ka vibreerivaid ning konarustega anaaltappe.

Eesnäärme masseerijad – need on vaid meestele mõeldud sekslelud, mis on mõeldud eesnäärme masseerimiseks.

Seksnukud – seksnukud on teistest seksleludest veidi erinevad. Need on realistlikud inimest meenutavad nukud, mille pärakuava on mõeldud privaatseteks mängudeks iseendaga.

Anaalpall – anaalpallid on tehtud kas silikoonist, plastikust või metallist. Leida võib nii suuri, väikeseid kui ka vibreerivaid palle.

Näita rohkem

Näpunäiteid esimeseks korraks

Räägi oma partneriga – räägi oma partneriga ning tee kindlaks, et te mõlemad naudiksite vahekorda. Kui kumbki teist tunneb ebamugavust, lõpetage ning proovige soovi korral mõni teine kord uuesti.

Jälgi kõiki ohutusnõudeid – anaalseks on turvaline vaid siis, kui jälgid ohutusmeetmed. Kasuta libestit, kaitsevahendeid ning muid nõudeid, et tagada meeldiv kogemus.

Lõdvestu – igasugune seks on meeldivaim siis, kui suudad lõdvestuda. Kui oled vaginaalseksi puhul harjunud eelmänguga, siis tee seda ka anaalseksi harrastades. Ära unusta näidata oma partnerile hoolivust teda suudeldes ja kallistades. Looge teineteisele ruum, kus te ei kardaks uusi asju katsetada ning kus oleks teil mõlemal mugav ja turvaline.