Kegeli harjutused on vaagnapõhjalihaste tugevdamine läbi füüsiliste harjutuste. Need leiutas 1948. aastal arst Arnoldas Kėgelis ja ta kirjutas sellest teadusliku publikatsiooni (kogu uurimuse leiad siit). Selle teadlase järgi on nimetatud kegel harjutused, mis tugevdavad vaagnapõhjalihaseid.

Paljud inimesed treenivad iga päev ja tugevdavad erinevaid keha lihaseid. Tihti jäetakse aga tähelepanuta üks eriti oluline vaagnapõhjalihaste rühm. Paljud inimesed aga isegi ei tea, et kegeli harjutused on üsna lihtsad ega nõua jõudu, miks siis mitte neid proovida? See on ju eriti oluline meie seksuaalelu ja kogetava naudingu jaoks.

Kegeli harjutused naistele – millal ja kuidas neid teha?

Vaagnapõhjalihaste nõrgenemist võivad põhjustada paljud tegurid – rasedus, sünnitus, vanus, ülekaalulisus, krooniline köha, operatsioon ja isegi liigne kõhukinnisus. Need lihased toetavad paljusid elundeid ja kui need nõrgenevad, võivad need elundid hakata tupe vastu toetuma.

Kui Arnold Kegeli teaduslikes publikatsioonides kirjeldati, kuidas koonusharjutused aitavad naistel paremini võidelda sünnitusjärgse inkontinentsusega, siis hilisemates uuringutes kirjeldatakse kegel harjutuste palju laiemat kasu:

 • G-punkti otsingutele. Mõned naised väidavad, et nad ei kogenud vaginaalset orgasmi enne kegeli harjutusi ja pärast nende harjutuste tegemist avastasid nad G-punkti ja kogevad orgasmi vaginaalseksi ajal;
 • Intensiivsema seksuaalse naudingu saamiseks. Kegeli harjutused mitte ainult ei aita sul avastada G-punkti, vaid tugevdavad ka orgasmi;
 • Vaginaalseks libestamiseks ja erutuseks. See harjutus parandab vereringet naise suguelundites, mis hõlbustab tema erutust ja parandab ka loomulikku libestamist;
 • Raseduse ja sünnituse jaoks. Mõnikord on vaagnapõhjalihased liiga nõrgad, mis võib lapse kandmise raskeks muuta. Kui plaanid rasedust, hakka tegema ka kegeli harjutusi, see aitab tugevdada lihaseid ja saad last kergemini kanda. Pärast vaginaalset sünnitust nõrgenevad vaagnapõhjalihased ja kegeli harjutused aitavad neid kiiremini taastada;
 • Partneri suuremaks rõõmuks. Kegeli harjutused aitavad tupeõõnsust pinguldada ja sa suudad oma vaagnapõhjalihaseid kokku suruda ning suruda need partneri peenise ümber, et pakkuda täiendavat naudingut.

Kuidas tuvastada vaagnapõhjalihaseid? 

Kui sa pole kindel, millised lihased on vaagnapõhja lihased, toovad eksperdid esile mitu tehnikat, mis aitavad neid tuvastada:

 • Kujuta ette, et urineerid ja tõmbad kokku lihased, mis takistavad sind urineerimast;
 • Kujuta ette, et proovid gaase kinni hoida. Pinguta lihaseid, mis aitavad neid kinni hoida, kuid ära kasuta tuharalihaseid, kõhulihaseid või reie sisemisi lihaseid. Kui teed seda õigesti, ei tohiks keha tõusta, ja kui keha tõuseb veidi, siis oled puusalihaseid pingutanud.
 • Sisesta puhas sõrm või laiendaja tuppe ja tõmba vaagnapõhjalihased kokku. Sa peaksid tundma, et tupp on ahenenud ja vaagnapõhjalihased tõusnud.

Püüa mitte kasutada kõhulihaseid, tuharalihaseid ja reie sisekülje lihaseid, kui tõmbad vaagnapõhjalihaseid kokku, sest nende lihaste treenimine ei aita vaagnapõhjalihaseid tugevdada. Ja et näha, kas pingutad tahtmatult ebavajalikke lihaseid, pane üks käsi kõhule ja teine oma tuharate või jalgade alla. Pigista vaagnapõhjalihaseid ja kui tunned, et kõht, jalg või tagumik liigub, kasutad valesid lihaseid.

Samuti tuleb pärast kokkusurumist vaagnapõhjalihased täielikult lõdvestada.

yesyes

Kegeli harjutused algajatele

Kegeli harjutusi saab teha nii istudes kui ka seistes ning edasijõudnud naised saavad neid harjutusi sooritada ka igapäevaseid tegevusi tehes. Kui tupelihased on nõrgad või oled hiljuti sünnitanud, on esimesed harjutused soovitatav teha selili lamades, jalad põlvedest kõverdatud.

Harjutuste järjekord:

Kõigepealt tuleb meeles pidada, et hingamine on treeningu väga oluline osa. Hinga ühtlaselt, ära hoia hinge kinni, kui pingutad ja lõdvestad oma lihaseid.

Pingulda lihaseid, see peaks kestma 2-3 sekundit. Proovi seda tulemust parandada 5 sekundini ja kui tunned, et oled valmis, siis 10 sekundini. Paus lihaste kokkutõmbumise ja lõdvestamise vahel peaks kestma kuni 10 sekundit.

Korda selliseid vaagnapõhjalihaste kokkutõmbeid 10 korda ja kõige parem on sellist treeningut teha kolm korda päevas.

Täiustatud treening kegel trenažööri abil

Kui oled lihaseid juba 10 sekundit pinguldanud, saad liikuda keerulisemate harjutuste juurde ja kasutada kegeli trenažööri abi.

Harjutuste järjekord:

Kõigepealt lõdvestu ja paigalda trenažöör, määrides seda veepõhise määrdeainega (see aitab vältida ebamugavustunnet ja kuivust ning suurendab treeningu tõhusust). Samuti soovitame munakujulise trenažööri asetada lai külg ettepoole.

Kegeli harjutusi tehakse püsti seistes, käed väljasirutatud või torsole asetatud, või kui oled algaja, siis lama pikali ja painuta põlved.

Proovi trenažööri suruda ülemiste lihaste abil, samal ajal hoides seda alumiste lihastega. Tupelihaste treenimiseks saad iseseisvalt välja mõelda erinevaid harjutusi. Suru ja vabasta, suru ja toeta – kui sul on telefonis nutikas treeningu jälgimisseade, näed alati, kuidas sul läheb, ja saad seada endale üha kõrgemaid eesmärke.  Kuid pea meeles, et lihaste pidevas pinges hoidmine ei ole nii tõhus kui pidev asendi muutmine (lihased tugevnevad puhkusega), seega kombineeri pinget lõdvestumisega ja vaheta pidevalt asendit. Ja mis kõige tähtsam, treeni regulaarselt, eelistatavalt iga päev.

Täiustatud harjutus tupekuulidega 

Kui otsid kegeli harjutustele alternatiive või soovite neid raskemaks või vaheldusrikkamaks muuta, sobivad selleks suurepäraselt tupekuulid.

Harjutuste järjekord: 

Kuulid tuleb libesti abil tuppe sisestada. Kui kuulidel on sissetõmmatav nöör, jäta see väljapoole. Hoia esialgu kuni 10 minutit, seejärel suurenda järk-järgult kuni 3-6 tunnini päevas. Kõige tõhusama tulemuse saavutamiseks on soovitatav kuule kanda vähemalt 4-5 päeva nädalas. Esimesi muutusi – libiido tõus, tugevam orgasm – peaksid tundma tundma pärast umbes kuuajalist kasutamist.

Pinguta oma lihaseid ja proovi neid kuulide ümber suruda. Tunneta – selle kuju, suurust. Kuula oma meeli. Jaga vagiina vaimselt kolmeks osaks. Alumine osa on selle sissepääs. Need lihased on kõige paremini arenenud, seega on nendega kõige lihtsam töötada. Vagiina keskmine osa on sinu teine sihtmärk. Sa pead õppima tundma ja eristama nende lihaste iga liigutust, neid kontrollima ja panema neid liikuma nii, nagu sa tahad. Kolmas sihtmärk on ülemine osa (emakakael). Selle kontrollimise õppimine on kõige raskem osa, kuid kui suudad kontrollida kõiki 3 tupe osa, saad neid seksi ajal manipuleerida viisil, mis võlub iga meest.

Tupekuulid

Tupekuule endid peetakse üheks vanimaks seksimänguasjaks maailmas. Neid kasutasid Tiibetis naised 3000 aastat tagasi, hiljem võtsid need teadmised üle indiaanlased, kreeklased, roomlased ja muidugi Jaapani geišad, keda peeti ja peetakse maailma parimateks armastajateks.

Euroopasse jõudsid tupepallid alles 18. sajandil. Aadlikud prantslannad võisid kasutada väga arenenud tupekuulide vormi – keesid. Prantslased nimetasid seda keed “Pommes d’amour” (armastuse õun). See naudinguvahend oli saadaval ainult õukonna aadlidaamidele.

Kaasaegses maailmas kasutatakse seda mänguasja laialdaselt – naised, kes hoolivad oma seksuaalsusest, naiselikkusest ja tervisest, avastavad vaginaalseid kuule kui väga kasulikku vahendit, mis parandab nende seksuaalelu kvaliteeti ja muudki.

Kegeli harjutusi saab sooritada kuulide abita, kuid kui treenida vaagnapõhjalihaseid koos tupekuulidega, saavutad soovitud tulemused kiiremini. Lisaks tunnevad mõned naised tupekuulide kasutamisel naudingut.

yesyes

Tupekuulid – neid saab lihtsalt kanda

Mõnikord nimetatakse neid sekslelusid “ben va” pallideks, geišapallideks, kegel pallideks ja muuks sarnaseks, kuid tegelikult tähendavad kõik need nimetused sama asja – need on kuulid, mis on mõeldud tupe (vaagnapõhja) lihaste treenimiseks. Tavaliselt on saadaval kaks nööriga ühendatud nööri, mille sees on üks raskem pall, võib olla ka üksik pall või mitu lahtist, s.t. mitte omavahel ühendatud. Need võivad erineda suuruse ja kaalu poolest.

Need sisestatakse tuppe ja nendega tehakse kegeli harjutusi, kuid tupelihaseid saab treenida ka lihtsalt tupekuule kandes. Kui tuppe viiakse üks või kaks raskendatud kuuli, kipuvad need gravitatsiooniseaduste kohaselt tahapoole, väljapoole libisema ning naise ülesanne on tahtlikult pingutada ja pigistada sisemisi lihaseid, et hoida kuulid sees. Kuna lihased on alati pinges, siis need töötavad ja muutuvad aja jooksul tugevamaks. Mida väiksem ja raskem kuul, seda raskem on seda sees hoida ja seda tõhusamalt töötavad lihased.

Mis kasu on tupekuulide kandmisest?

Selle seksimänguasja kõige tavalisem eesmärk on tugevdada tupe lihaseid kegel harjutuste tegemisel, kuid sellel on ka mitmeid muid eeliseid.

Suurenenud seksuaalne isu. Esiteks tõstavad regulaarselt kantavad tupekuulid naise seksuaalset aktiivsust. Kui tunned, et libiido on langenud, oled seotud igapäevarutiini, majapidamise, muredega, seks muutub igavaks või sa tahad seda aina vähem, võivad tupekuulid sind aidata. Kuna kuulid sees olles liiguvad, kiirgavad vibratsiooni, masseerivad erogeenseid tsoone ja aktiveerivad ka vereringet väikese vaagna piirkonnas, siis loomulikult suureneb seksuaane iha. Oled rohkem erutatud, libiido tõuseb ja kirg naaseb magamistuppa.

Viimaste uuringute kohaselt kogeb ainult 20 protsenti naistest G-punkti orgasmi. Miks on numbrid nii madalad? Vastus peitub naiste väheses teadmises oma keha kohta. G-punkt paikneb füsioloogiliselt nii, et klassikalisel viisil armatsedes seda enamasti piisavalt ei puudutata, kuna see asub tupe esiseinal, siis mehe peenis seda alati ei puuduta. Vaginaalsed kuulid on selle punkti avastamiseks ideaalne vahend, sest nad liiguvad sees ringi, et masseerida sisemisi erogeenseid tsoone, sealhulgas kuuma G-punkti, avastades ja tõstes seda esile. Hiljem mehega armatsedes või masturbeerides läheb palju lihtsamaks, tunned, milliseid asendeid ja kuidas pead puudutama, et orgasmilaine sind üle ujutaks.

Kuidas kuule valida?

Kui otsustad osta tupekuulid ja valida need kegel harjutuste jaoks, soovitame esmalt pöörata tähelepanu mitmetele omadustele: suurus, kaal, materjal ja funktsionaalsus.

Kaal. Mida suurem ja kergem on kuul, seda lihtsam on seda hoida ja vastupidi – mida raskem ja väiksem, seda raskem on seda lihastega hoida. Kui oled algaja, siis soovitame valida suuremad ja kergemad. Neid on mugavam sisse panna ja välja võtta. Samuti tuleks valida nööriga ühendatud pallid. Väldi alguses lahtiseid kuule, kuna nende kasutamisel võib tekkida raskusi. Hiljem, kui su lihased on harjunud, saad valida väiksemaid ja raskemaid kuule.

Materjal. Tupekuulid on valmistatud erinevatest materjalidest. Räägime kõige populaarsematest:

Silikoon. Seda materjali on äärmiselt lihtne hooldada, see sobib nii algajatele kui ka edasijõudnutele. Silikoonil on antibakteriaalsed ja allergiavastased omadused, see soojeneb kiiresti ja kohandub kehatemperatuuriga. See on väga vastupidav materjal.

 • Metall.See materjal sobib rohkem edasijõudnutele. Sellised kuulid on rasked ja neid on raskem sees hoida, seega peavad sul olema tugevad lihased. Metalli on lihtne puhastada, see materjal on vastupidav.
 • Klaas.Seda tüüpi kuulid sobivad rohkem edasijõudnutele, kuna neil puudub ühendusnöör, sageli on need väikese läbimõõduga, kuid ei ole väga rasked. Klaas reageerib kergesti temperatuurimuutustele, nii et klaaskuulikeste abil saad katsetada temperatuure ja tunda erinevaid aistinguid.
 • Plastik.Sellised kuulid on tavaliselt kerged, ühendatud nööriga. Seda materjali on natuke raskem puhastada, see pole nii meeldiv kui näiteks silikoon, seega sobib pigem ühekordseks proovimiseks või voodis mängimiseks.

Kegeli harjutused meestele 

Kas arvad, et Kegeli harjutused on mõeldud ainult naistele? Sa eksid. Kegeli harjutused on väga kasulikud ka meestele, kuna need aitavad tugevdada vaagnapõhja lihaseid, mis ei mõjuta mitte ainult tervist, vaid ka seksuaalelu.

Meeste vaagnapõhjalihased võivad nõrgeneda mitmel põhjusel, sealhulgas eesnäärme operatsioon, diabeet ja muu. Siin on meestele mõeldud kegel harjutuste eelised:

 • Aitab tugevdada erektsiooni;
 • Tunned intensiivsemat orgasmi;
 • Ejakulatsiooni jõud suureneb;
 • Impotentsuse oht väheneb;
 • Kui sul on probleeme uriinipidamatusega, võivad kegeli harjutused aidata seda vähendada või täielikult kõrvaldada.

Siin on teadusartikkel, mis vaatleb vaagnapõhjalihaste treenimise eeliseid sügavamalt.

yesyes

Kuidas teha meeste kegel harjutusi?

Esiteks leia õiged lihased. Nende leidmiseks proovi urineerimise ajal uriini kinni hoida või pinguta lihaseid, mis aitavad gaase kinni hoida. Kui oled õiged lihased leidnud, võid kegelit teha igas asendis, kuid kui oled algaja, siis on kõige lihtsam alustada pikali heitmisest põlvedest kõverdatud jalgadega.

Tõmba vaagnapõhjalihased kolmeks sekundiks kokku, seejärel lõdvesta neid kolm sekundit. Korda seda harjutust kolm korda järjest. Tee neid harjutusi kolm korda, korda 10 korda päevas. Kui su lihased muutuvad tugevamaks, proovi kegeli harjutusi istudes, seistes ja kõndides.

Ära unusta keskendumist. Parima tulemuse saad, kui keskendud ainult vaagnapõhjalihastele. Püüa mitte koormata oma kõhtu, reisi ja tuharaid. Ja ära unusta hingata. Ära hoia harjutuste tegemise ajal hinge kinni.

Millal kegeli harjutusi teha?

Muuda kegel harjutused harjumuseks. Näiteks:

 • Tee kegeli harjutusi igapäevaste tegevuste, näiteks hammaste harjamise ajal;
 • Tee urineerimise lõpus veel üks harjutuste kolmik;
 • Tõmba vaagnapõhjalihaseid kokku enne mis tahes tegevust, mis avaldab sinu kõhulihastele survet, nagu aevastamine, köhimine, naermine või millegi raske tõstmine.

Kui teed regulaarselt kegeli harjutusi, võid oodata tulemusi kahe nädala või kuu pärast.