Kõigi inimeste libiido on erinev. Arvatavasti on igal seksuaalselt aktiivsel inimesel olnud elus perioode, kus üldse ei taheta armatseda, kuigi ühtki selget põhjust ei tundu selleks olevat. Samamoodi on päevi, mil keha lausa karjub inimkontakti järele, olenemata sellest, kas meil on püsipartner või mitte.

Kuigi libiido kõikumine on täiesti normaalne, on paarid tihti kõikumisega kaasnevate probleemide suhtes tundlikud ning soovivad nendega võimalikult kiiresti tegeleda. Et vastumeelsus armatsemise vastu püsima ei jääks, anname selles artiklis nõu, kuidas madalat libiidot tõsta ja sellest põhjustatud probleemidest üle saada.

Mis on libiido?

Terminit ‘libiido’ võib selgitada kui seksuaaltungi või seksuaalset isu. Ladina keeles tähendab libiido iha, kirge ja igatsust. Esimesena kasutas seda terminit Austria psühhoanalüütik Z. Freud, kes sõnas, et see on kogu inimtegevuse edasiviiv jõud.

Kuigi tänapäeval kasutatakse seda terminit vaid seksuaalses tähenduses, ei hõlma libiido Freudi jaoks mitte ainult seksuaalenergiat, vaid kogu inimese psüühilist jõudu.

Libiido sõltub paljudest erinevatest bioloogilistest, sotsiaalsetest ja psühholoogilistest teguritest. Ameerika teadlane Sharon J. Parish ütleb, et seksuaaliha taset võivad mõjutada:

 • Alkoholi ja narkootikumide tarvitamine
 • Ärevus, stress ja depressioon
 • Haigused
 • Väsimus
 • Seksuaalse kuritarvitamise juhtumid
 • Menopaus
 • Suhted
 • Välised stiimulid

Nagu näha, võivad seksuaaltungi mõjutada väga mitmed erinevad tegurid. Sellest võib tekkida küsimus, milline on normaalne libiido. Kuigi on olemas meditsiinilisi diagnoose ebanormaalselt kõrge või madala libiido kohta, tekib probleem alles siis, kui libiido hakkab häirima sinu igapäevast elu ja suhteid.

libiido

Liiga kõrge libiido

Väga raske on määrata, millal on inimesel lihtsalt tervislik suur iha ning millal see muutub ebanormaalseks. Piiri on raske tõmmata, sest aktiivne seksuaalelu avaldab positiivset mõju inimese üldisele heaolule. Näiteks on seksuaalselt aktiivsetel inimestel parem uni, vähem stressi ja tugevam suhe oma partneriga.

Sellegipoolest tuleks hakata muretsema, kui seksuaalne isu muutub raskesti kontrollitavaks. Kui sul tekivad järgmised sümptomid, peaksid konsulteerima arstiga:

 • seksuaalelu hakkab mõjutama sinu igapäevaelu, tööd ja tervist;
 • kasutad seksi kui vahendit ärevuse ja stressi leevendamiseks;
 • ilma seksita tunned end tühja ja kurvana;
 • seksuaalne soov hõivab suure osa sinu mõtetest ja tegudest.

Suurt seksuaalset tungi ei tohiks häbeneda. Kindlasti oskavad spetsialistid sind aidata ning määrata õige ravi. Selle häire põhjused võivad olla väga erinevad. Näiteks võib see tuleneda kõrgese serotoniini või dopamiini tasemest, teatud ravimite tarvitamisest või sinu füüsilisest seisundist.

libiido tõstmine meestel

Liiga madal libiido

Liiga madal libiido on palju rohkem levinud probleem kui liiga kõrge libiido. Põhjuseid, mis võivad madala libiidoni viia, on ka palju rohkem. Tähele tuleks panna järgmisi sümptomeid:

 • sa ei tunne oma partneri vastu enam kirge;
 • sa pole huvitatud masturbeerimisest;
 • sul pole seksuaalseid fantaasiaid;
 • sul on stress, sest oled seksi vastu huvi kaotanud.

Madal libiido võib olla tingitud erinevatest asjaoludest. Põhjused saab jagada kolme kategooriasse – hormonaalsed muutused, füsioloogilised põhjused ja psühholoogilised põhjused. Järgnevalt toome välja mõned aspektid, mis võivad viia seksuaaltugi vähenemiseni.

 • Seksuaalsed probleemid – kui tunned seksi ajal valu või ei jõua orgasmini, võib see pikas perspektiivis vähendada sinu soovi armatseda.
 • Haigused – mitmed sugulisel teel levivad haigused võivad libiidot mõjutada. Libiidot alandavad ka artriit, vähk, diabeet ja kõrge vererõhk.
 • Ravimid – teatud ravimid, eriti antidepressandid, vähendavad seksuaalset iha.
 • Elustiil – klaas veini võib küll aidata luua õiget meeleolu, kuid liigne alkoholikogus mõjub seksisoovile negatiivselt. Sama kehtib ka narkootikumide kohta. Kusjuures ka suitsetamine võib erutust vähendada, sest aeglustab vereringet.
 • Psühholoogilised põhjused – sageli mõjutab psühholoogiline seisund meie heaolu, ilma et me sellest teadlikud oleksime. Tihti tundub kõik korras olevat, inimese füüsiline ja hormonaalne tervis näivad olevat tasakaalus, kuid libiidoga ollakse siiski hädas. Sel juhul tuleb otsida vastuseid inimese emotsionaalsest seisundist ning suhtest partneriga. Lähisuhte loomine on aga partnerluse oluline osa. Madal iha võib olla põhjustatud näiteks:
 1. ärevusest, depressioonist ja kroonilisest stressist;
 2. rahulolematusest oma kehaga ning madalast enesehinnangust;
 3. negatiivsetest seksuaalsetest kogemustest;
 4. usaldamatusest;
 5. rahuldamata seksuaalsetest vajadustest.

libiido langus naistel

Kuidas libiidot tõsta?

Libiido langus naistel on lausa kaks korda tõenäolisem kui meestel. Medical News Today toob välja peamised naiste esinevad madala libiido põhjused:

Menopaus

Üks 2008. aastal USAs läbiviidud uuring näitas, et 26 protsendil menopausieelses eas naistest ning 52 protsendil menopausijärgses eas naistest oli probleeme madala libiidoga. Seksuaalprobleemid, mis esinevad menopausi ajal, on põhjustatud hormonaalsest tasakaalutusest (östrogeeni ja testosterooni taseme langusest). Hormoonid võivad mõjutada ka tupeseina õhenemist ja kuivamist, mis võib intiimvahekorra valulikuks muuta.

Mida teha? Libestist võib sellisel juhul palju abi olla. Lisaks kirjutavad arstid naistele sageli välja flibanseriini ja bremelanotidiini (reeglina enne menopausi). Mõnikord kasutavad arstid sellistel juhtudel ka hormoonravi. Kui seisad sellise probleemiga silmitsi, konsulteeri kindlasti spetsialistiga, kes leiab sulle sobivaima lahenduse.

Rasedus ja sünnitusjärgne periood

Raseduse, sünnituse ja rinnaga toitmise ajal toimivad erinevad hormonaalsed muutused. Need võivad vähendada ka soovi armatseda, sest kogu vaimne energia antakse vastsündinud lapsele. Uuringute kohaselt on madal libiido nende perioodide jooksul täiesti normaalne ning see esineb peaaegu 40 protsendil naistest. Rasedus ja sünnitusjärgne aeg mõjutavad naisi erinevalt. Mõnel suureneb nendel perioodidel seksuaalne soov oluliselt, teistel on vastupidine reaktsioon.

Mida teha? Lepi oma tunnetega. Raseduse ajal hormoonid möllavad ning kõik, mida tunned (või ei tunne), on väga loomulik. Kuna sa pingutad lapse nimel nii vaimselt kui ka füüsiliselt, ei ole tark ennast süüdistada ega millekski sundida. Ole oma partneriga avatud ning räägi sellest, mida tunned. Ui sul tekib uuesti soov füüsiliselt lähedane olla, tee kõike järk-järgult ja õrnalt. Kasuta veepõhist libestit ning arvesta, et see seisund ei kesta igavesti.

Frigiidsus

Frigiidsus tähendab, et naise libiido pole mitte ainult väga madal, vaid puudub sootuks. Seda terminit kasutatakse vaid naiste puhul, sest meestel on selline seisund äärmiselt haruldane. Naist peetakse frigiidseks, kui ta ei saa kunagi orgasmi ega erutu seksuaalselt. Siinkohal on ekslik arvata, et sellised naised on tingimata külmad ja tundetud. Frigiidsed naised võivad olla väga hoolivad ja armastavad, lihtsalt seks pole nende jaoks oluline.

Mida teha? Sellist diagnoosi ei saa inimene endale panna. Kui sa ei taha armatseda, ei tähenda see seda, et oled frigiidne – põhjuseid füüsilise läheduse eiramiseks võib olla väga mitmeid. Kui sul on kahtlusi, võid aga alati konsulteerida seksuaalterapeutide, seksuoloogide ja psühhoterapeutidega.

libiido kapslid naistele

Abivahendid ja nipid libiido tõstmiseks

On ekslik arvata, et ainult naised kogevad madalat seksuaaliha. Libiido tõstmine meestel võib aidata parandada suhte kvaliteeti. Õnneks on mitmeid nippe ja meetmeid, mis libiido languse korral abiks võivad olla.

 • Seksuaalteraapia – küsi nõu seksuaalhäiretele spetsialiseerunud psühholoogilt, psühhiaatrilt või psühhoterapeudilt.
 • Paranda une kvaliteeti – aastal viidi USAs läbi uuring, mis näitas, et kauem maganud naised kogesid järgmisel päeval suuremat seksuaaliha.
 • Looduslikud ihatekitajad – teatud toidud, näiteks avokaadod, ingver, kardemon, pipar, kaneel, maasikad, austrid ja tume šokolaad, võivad libiidot tõsta.
 • Elustiili muutus – tõenäoliselt ei toimi ükski ülalmainitud meetoditest, kui sa ei muuda oma harjumusi. Liigu rohkem, toitu tervislikult, loobu suitsetamisest ning vähenda alkoholi tarbimist. Suhtle oma partneriga avameelselt ning ole oma tunnetest rääkides aus. Samuti on internetis mitmeid blogisid ja taskuhäälinguid, mis antud probleemist räägivad. Võid neid lugeda/ kuulata kasvõi koos oma partneriga.

libiido langus