Kohtingud on tõenäoliselt igaühe sotsialiseerumise oluline osa. Eriti neile, kes pole veel suhtes, kuid isegi pikaajalistes suhetes olevad paarid hoiavad tihtipeale üleval kohtingute traditsiooni – neid seostatakse ootamatuste ja rutiinist põgenemisega. Selles artiklis keskendutakse siiski kohtingutele, kus inimesed alles otsivad lähedust ja suhteid.

Kohtingud on meie ühiskonnas suhteliselt hiljutine nähtus, mis on kõige enam esile kerkinud viimastel sajanditel. Sotsioloogilisest ja antropoloogilisest vaatenurgast on kohtingud otseselt seotud perekonna ja abielu institutsioonidega, mille mõiste muutub pidevalt sõltuvalt paljudest teguritest.

Kuigi kohtingu mõistel on palju tähendusi, on see sisuliselt kahe inimese koos veedetud ajavahemik, mille jooksul kaalutakse, kas arendada pikaajalist suhet. Kohtingul hindame potentsiaalset partnerit ja ka meid endid hinnatakse. See on sotsiaalne akt, millega kaasneb palju erinevaid emotsioone – põnevus, uudishimu ja rõõm, kuid samas ka ebakindlus ja ärevus, kas meie teisele poolele meeldime, püüdlus näidata end oma parimast küljest ja mõnikord ka kurbus või pettumus.

5 müüti, mida me kohtingul käies endale kinnitame

Tuntud psühhoterapeut Esther Perel, tuntud kui „kaasaegsete suhete guru“, kirjutab oma blogis kohtingute kultuurist ja väärarusaamadest, mida me kohtingul käies ja kaaslase leidmisel järgime.

Minu jaoks on ainult üks inimene 

Kohtingud, mille ainus eesmärk on leida „see õige“, toovad tavaliselt kaasa palju pettumusi. Te ei leia kunagi absoluutselt täiuslikku inimest, kes vastaks kõigile kriteeriumidele, kelle armastus parandaks kõik haavad ja täidaks tühimiku teie elus. Suur surve romantilisele suhtele alates esimesest kohtumisest takistab sageli suhte edasi arenemise võimalusi. Miks seada potentsiaalsetele partneritele kõrged ootused, kui teame hästi, et ka meie pole täiuslikud? Täiuslikkuse otsimise asemel otsige potentsiaali. Just potentsiaal on kasvu aluseks ning paarid kasvavad ja muutuvad pidevalt.

Ühel hetkel peaks kohtingutest kujunema abielu

Vaadeldes abielu romantilise suhte lõppeesmärgina, vähendame sotsiaalsete ja emotsionaalsete vajaduste kogumit, mida kõik suhted, milles oleme, pakkuda ei suuda. On palju inimesi, kellega saab koos elada, ja võib-olla olete seda ka teinud, ja on suhteid, mis ei vii kooseluni, kuid armastus pole seepärast väiksem või õnnetum.

Suhted rahuldavad paljude inimeste vajadusi, kuid väga vähesed neist suudavad rahuldada kõiki meie vajadusi. Muidugi, abielu võib olla suurepärane ning pühendumise ja eksklusiivsuse taotlemine on paljude suhete normaalne osa, kuid kaks inimest sõrmuseid kandvat inimest ei ole automaatselt sobivamad elukaaslased.

Ma ei leia ikka veel „seda õiget“

Aktiivselt kohtingutel käies tekib vahel teatud muster – kohtutakse kellegagi, ta tundub imeline ja täiuslik, ollakse võrgutamise ja ahvatlemise etapis, jätkatakse suhet, ja siis hakkab järk-järgult tekkima igavus, muututakse suhtega rahulolematuks ja öeldakse: „See pole minu inimene“. Selle asemel, et endalt küsida, kas olete leidnud õige inimese, mõelge, milline võiks olla suhe, kus kaks inimest on võrdselt huvitatud üksteise vastu hea olemisest. Meie tähelepanu hoidmine, kasvada aitamine ja hoolimine ei ole lihtsalt teise inimese vastutus. See on teie mõlema töö, seega alustage alati sellest, mida saaksite ise paremini teha.

Kui ma lihtsalt rohkem pingutan, siis järgmine inimene on kindlasti minust huvitatud

On aegu, mil peame teisele hoolivust üles näitama, kuid tuleb ka aeg, mil peame selle lõpetama. Sageli reageerime eemale tõukamisele muutudes veelgi enam klammerduvaks ja püüame inimesest kinni hoida, kuid see ei tee head ei meile ega partnerile. Pidage meeles, et teist inimest endasse armuma sundida. Armastus võib enda juurde kutsuda, kuid kui teile meeldib inimene pole teist huvitatud, tuleb temast lahti lasta. Kaasaegne armastus ja kirg põhinevad vabal tahtel.

Ma ei armasta enam kunagi

Igaühele meist on osaks saanud või saab osaks südamevalu, ja see kogemus teeb meile uuesti proovimise tihti vastumeelseks. Kuid see südamevalu võib aidata meil mõista, mida tulevikus teistest suhetest tahame. Kui meie süda saab murtud, siis mitte ainult seepärast, et mõiste „see õige“ osutus vale, vaid seetõttu, et maailmas on palju inimesi, keda me võime armastada ja kes meid armastavad. Ja kui leiate partneri, kes paneb teid taas armastusse uskuma, siis olete tänulik, et teie eelmine suhe unistatud viisil ei kulgenud.

Suurim hirm on see, et pole millestki rääkida 

Tõenäoliselt on tegemist kohtingu ühe kõige ebamugavama hetkega – kui ei tea, millest rääkida. Kui sõnad juba kohtumise esimestel minutitel vabalt ei voola, ei tähenda see, et selle inimesega midagi ei õnnestu. Pidage meeles, et esimesel kohtingul on mõlemad inimesed eriti suure stressi all ning sellega võib olla raske toime tulla.

The School of Life on avaldanud uue video „What to Talk About on a Date“ (eesti keeles „Millest kohtingul rääkida“), mis räägib sellest, kuidas me kohtingutel instinktiivselt käitume. Näiteks hakkame rääkima oma keskkonna ebaolulistest üksikasjadest, karjäärist jne. Kui me aga vaatleme kohtingut kui katset mõista, kas potentsiaalne partner võib olla kaaslane pikaajalises suhtes, siis peaksime kohtingul püüdma keskenduda inimese sügavamalt tundma õppimisele.

Tavaliselt on edu võtmeks küsida küsimusi asjade kohta, millest inimesed tavaliselt igapäevastes olukordades ei räägi. Näiteks, millal vestluskaaslane viimati nuttis? Mis valmistas talle lapsepõlves raskusi? Mida ta elus kõige rohkem kahetseb? Sellised küsimused võimaldavad meil end teisele inimesele avada, kuid need võimaldavad meil ka olla haavatavad. Kuigi haavatavus on ilmselt üks kõige raskemaid asju, mida suhtes teha, siis ainult nende vestluste kaudu tekib meil võimalus teist inimest tõesti tundma õppima.

Ja kui te pole kindel, kuidas kohe isiklikku vestlust alustada, kuid kardate jututeemade lõppemist, võite alati mängida mõnda veebis leiduvat küsimuste mängu. Need sisaldavad selliseid küsimusi nagu: „Kui sa saaksid praegu minna ühte riiki, kuhu läheksid?“, „Kui sa saaksid töötada ükskõik millisel alal, mida sa teeksid?“, „Milline on sinu ideaalne vaba aja veetmise tegevus?“ jne. Seejärel võite liikuda edasi isiklikumate küsimuste juurde.

Mida ei tohiks esimesel kohtingul teha?

Esimesed kohtingud võivad olla lõbusad kogemused, kuid mõnikord lõppevad need pettumuse ja ebaõnnestumisega. Ja see ei ole tingimata teise inimese süü. Seetõttu peaksite meeles pidama mõningaid asju, mida ei tohiks kohtingul teha, juba ainuüksi viisakusest ja lugupidamisest teise inimese vastu. Tähelepanekud asjadest, mida ei tohiks esimesel kohtingul teha:

  • Ärge rääkige tulevikuplaanidest, see võib kaaslast hirmutada;
  • Pidage meeles, et vestlus käib kahe inimese vahel – ärge rääkige kogu aeg endast ja laske ka teisel inimesel sõna sekka saada;
  • Suhtuge kõigisse lugupidamisega – kohtingupaiga töötatesse, võõrastesse jne – see, kuidas te kohtlete inimesi enda ümber, ütleb teie kohta palju;
  • Ärge olge kogu aeg negatiivne;
  • Võib-olla kehtib see rohkem meeste kohta, kuid kontrollige oma käsi ja ärge algatage soovimatuid kontakte;
  • Ärge kontrollige oma telefoni – miski pole häirivam, kui keset vestlust ootamatult teie kätte ilmuv telefon – asjad võivad oodata;
  • Ärge rääkige varasematest suhetest, sest see võib viidata sellele, et te pole lahkuminekuga veel leppinud;
  • Ärge kunagi hilinege kohtingule, see näitab koheselt lugupidamatust teise inimese ja tema aja suhtes.

Ideid kohtingudeks

Ärge pingutage üle, et leida võimalikult originaalne kohtumispaik – küsimus pole selles, mida teete või kus olete, vaid selles, kas teil on lõbus ja kas tunnete end koos mugavalt.

Minge jalutama – see võib tunduda triviaalne, kuid kõndides hoiate rütmi, mitte ei istu ühes kohas, ja see võib aidata vestlus sujuvamalt areneda. Näidake üksteisele oma linna lemmikkohti, et üksteist paremini tundma õppida.

Piknik on ideaalne kohting soojal aastaajal. Võite kaasa võtta oma lemmikud suupisted ja joogid.

Minge kinno – film võib aidata hajutada esimese paari tunni ebamugavust ja vaikust. Pärast seda saate arutleda nähtud filmi üle ja vestlus areneb kergemini.

Minge koos hommikusöögile – brunch on tänapäeval väga kvaliteetne ajaveetmise vorm, seega kui soovite olla originaalne, minge õhtusöögi asemel hommikusöögile.

Minge baari – või õigemini üksteise lemmikbaaridesse. Meil kõigil on oma lemmikkohad, kus end kõige mugavamalt tunneme ja baarmene teame, seega võib selle kellegi teisega jagamine olla ühendav kogemus.

Külastage galeriid või muuseumi – kunst on alati hea mõte, see toob igaühes esile erinevaid ideid ja emotsioone, mida saab arutada ja seeläbi üksteist paremini tundma õppida.