On palju elemente, mis põhjustavad seksi ajal ebameeldivaid tundeid ja valu. Kõige sagedamini kogevad naised valu vaginaalse seksi ajal. Meditsiiniline termin, mida kasutatakse selle nähtuse kirjeldamiseks, on düspareunia.

Düspareunia põhjustatud valu tüübid

Düspareunia valu võib olla:

 • Pindmine – peenise tungimise ajal tuppe ja see on kõige sagedamini tingitud:
  • naise vähesest lõõgastumisest;
  • liiga vähesest erutusest ja tupe kuivusest;
  • ebatäielikust pärasoole rebendite paranemisest pärast sünnitust;
  • häbemehaigustest.
 • Keskosa – peenise liikumise ajal.
  • Kõige tavalisem põhjus on vale kehahoiak.
 • Sügav – valu on kõige sagedamini tunda vaagnas, vöökohas ja alakõhus. Kõige levinumad põhjused:
  • endometrioos;
  • vaagna põletikulised haigused;
  • munasarja tsüstid.

Samuti tuleb meeles pidada, et valu seksi ajal võib olla põhjustatud ka psühholoogilistest probleemidest.

Õpikutes nimetatakse seda anorgaaniliseks düspareuniaks, kuid lihtsustatult öeldes on tegemist tundmatu põhjusega valuliku vahekorraga, mis takistab partneritel orgasmi saavutamist ja põhjustab seksi ajal ebameeldivaid tundeid.

Mis võib veel valu põhjustada?

Ebameeldivaid tundeid seksi ajal võib põhjustada ka vale libestusaine valik, näiteks ärritav määrdeaine või sobimatu kondoom.

Oluline on märkida, et ka meestel võib vahekorra ajal valu esineda. Kõige sagedasemad põhjused on suguelundite haigused, näiteks eesnäärme põletik või kuseteede infektsioonid.

On väga oluline teada, et valu seksi ajal võib anda märku tõsistest terviseprobleemidest! Kui te varem nautisite seksi ja äkki hakkasite tundma valu ja ebamugavustunnet, pöörduge kindlasti oma günekoloogi poole.

yesyes

Kuidas valu vältida?

Kui olete käinud seksi ajal tekkiva valu tõttu arsti juures ning ta on kinnitanud, et naba all ei esine tõsiseid haigusi, võite otsida lahendust, mis muudaks seksi taas nauditavaks.

Vestlus. Jagage oma ootusi ja soove partneriga. See mitte ainult ei aita teil seksi ajal lõõgastuda, vaid lähendab sind ka oma partneriga veelgi.

Pikem eelmäng. Võtke tegevuseks aega, laske endal nautida partneri hellitusi, suudlusi ja puudutusi. Proovige sensuaalse massaaži vahendeid.

Libestid. Kui tunnete suguühte alguses valu, proovige libestit. Kõige parem on valida naturaalse koostisega tooteid, mis on maitsetud, lõhnatud ja tundlikule nahale sobivad. See vähendab tupeärrituse ohtu. Parim on proovida erinevaid libesteid, kuni leiate endale kõige parimini sobiva. Ideaalsed on veepõhised libestid, näiteks Pjur Kvaliteet.

Poosid. Ärge kartke eksperimenteerida. Kui hakkate seksi ajal tundma survet, pinget, venitusi, rääkige sellest oma partnerile ja pakkuge välja mõni muu poos.

Seega, kui valu seksi ajal pole tingitud haigusest, ärge kartke proovida erinevaid meetmeid, mis aitavad teil naudingut saavutada.

Autorid:

Aivara Urbutė

Kopenhaageni Ülikooli günekoloogia eriala doktorant.

Gabrielė Kavaliauskaitė

LSMU arstiteaduse tudeng.