Monogaamia on meie ühiskonnas üsna sageli kuuldud termin, mis erinevalt polügaamiast tähendab seksuaalset, emotsionaalset pühendumist vaid ühele partnerile. Meie kultuuri inimeste jaoks on monogaamsed suhted lähedasemad kui polügaamsed, traditsioon, mille kujundavad mitmed aspektid: õigussüsteem, päritud vara, religioon jne. Mis on aga edukas monogaamsuhe ja kuidas seda saavutada? Mis tähtsus on seksil ja erootikal sellises suhtes? Mis siis, kui paarid tahavad erinevaid kogemusi ja ühest partnerist neile enam ei piisa? Arutame seda Gestalt psühhoterapeudi Laura Pavliukiga.

Mis vahe on monogaamial ja polügaamial ning avatud suhetel?

Psühhoterapeut L. Pavliuki sõnul tähendab kreekakeelne sõna “polügaamia” “palju abielusid” – lähedasi suhteid rohkem kui ühe partneriga. Seevastu monogaamia, erinevalt polügaamiast, määratleb suhte ainult ühe partneriga. “Monogaamia on levinud arenenud riikides, kus on tugev õigussüsteem ja pärandvara,” ütleb ta.

Tõsi, ta lisab, et polügaamiat ei tohiks segi ajada mõistega “avatud suhe”: “Oluline on rõhutada, et avatud suhted erinevad polügaamiast: esimesel juhul astuvad partnerid ainult seksuaalsuhetesse, polügaamia puhul aga rahuldavad paarid mitte ainult teineteise seksuaalseid, vaid ka emotsionaalseid vajadusi.”

monogaamia

Erootilised fantaasiad ja monogaamsed suhted – kas need sobivad kokku?

Pole saladus, et paljudel meist on peas palju erinevaid erootilisi fantaasiaid ja see on täiesti normaalne. On tõsi, et mõnikord hakkame alateadlikult fantaseerima seksuaalsetest suhetest, mis ei pruugi olla seotud meie partneriga. Seega tekib loomulikult küsimus, kas selliseid fantaasiaid ei peeta monogaamsete suhete rikkumiseks?

«Erootilised fantaasiad teiste partneritega on paljudele inimestele omased ja neid ei tohiks kuidagi käsitleda reetmisena. Kui rääkida monogaamsetest suhetest, tuleks meeles pidada seda vanasõna: “Äratage isu linnas, aga sööge kodus” tähendab, et erootilised fantaasiad on eraasi ja inimesel on õigus oma eraelu puutumatusele, kui see ei häiri ega kahjusta teisi. Küll aga julgustan partnereid tungivalt rääkima ja oma seksuaalfantaasiaid jagama, see ei saa mitte ainult ei lähenda neid, vaid õhutab ka kirge,“ ütleb Gestalt-psühhoterapeut Laura Pavliuk.

Kas monogaamia tagab eduka suhte?

Igaüks tahaks teada eduka suhte retsepti, kuid see pole tegelikult nii lihtne. Psühhoterapeut Laura Pavliuk, kellega me rääkisime, ütleb, et õnnelik abielu ja partnerlus sõltub paljudest aspektidest, kuid peamised neist on turvalisus ja seikluslikkus.

“Kui partnerid tunnevad end turvaliselt, on teineteisele avatud, püüavad mitte takerduda, tunnevad huvi teineteise emotsionaalse heaolu vastu, tegelevad raskustega ja neil on selge arusaam, et “õnnelikuks saamine” nõuab mõlema partneri jõupingutusi, siis kipub partnerlus kaua kestma.

Teisest küljest on polügaamse või avatud suhe partneri valik ja kui see sobib mõlema jaoks, võib see olla suurepärane partnerlus. Selliseid paare ei iseloomusta armukadeduspursked, partneri omastamine ning partnerid tunnevad end turvaliselt,» lisab intervjueeritav.

Kuid ei monogaamia ega polügaamia iseenesest ei garanteeri 100% edukat suhet – oluline on rääkimine, avatus, turvalisus, uudsus ja teineteise vajaduste kuulamine.

monogaamia

Ja kui soovite siiski proovida polügaamseid suhteid?

Meie intervjueeritud psühhoterapeudi sõnul peaks inimene eelkõige olema iseendaga avatud: „Kõigepealt tuleks uurida enda soove: äkki soovid midagi uut, seiklust, kogemust või põgened mõne suhte või iseenda probleemi eest. Teine oluline aspekt on väärtussüsteem, millest inimene juhindub. Väga oluline on kõigepealt välja selgitada oma väärtused ja seejärel arutada seda oma kallimaga monogaamses suhtes.”

Truudusetus monogaamses suhtes on suhte lõpp?

Tihti on kuulda, et inimesed arvavad, et nad ei andesta kunagi truudusetust – ja see on igaühe enda valik. Monogaamsetes suhetes ei teki aga truudusetus sageli tühja koha pealt, mistõttu tuleks alati oma suhet uurida, analüüsida ja sellest rääkida.

«Enne vasakule triivimist paarid sageli ei näe ja enamasti ei tahagi näha signaale, mis viitavad, et midagi on valesti. Edukas paarisuhe sõltub sellest, kuidas mõlemad lepivad kokku, millist seksuaalelu paar elab. Mõned arvavad, et kui ollakse juba suhtes, siis see jätkub “igavesti ja õnnelikult”, aga truudusetuseni viivad kaebused, vaidlused, teineteise vastu mitte huvi tundmine, allasurutud kirg”, räägib L. Pavliuk.

“Kui see on siiski juhtunud, siis kutsun teid üles mitte analüüsima juhtunu üksikasju, vaid keskenduma pigem küsimusele “kuidas see meiega juhtus?.” Suhte üle vaatamine ei ole üks meeldivamaid asju, kuid seda on vaja teha regulaarselt, et tunda end ja oma partnerit. Kui paarina on seda raske teha, otsige abi professionaalidelt, kes aitavad teil üksteist uuesti avastada, valudest lahti lasta ja veelgi tugevama suhte luua. Truudusetus võib viia suhte lõppemiseni või, vastupidi, uue, tugevama, lähedasema suhte loomiseni,“ lisab ta.

monogaamia

Seks monogaamses suhetes: mida teha, et intiimelu õnnelikuks muuta?

Me juba mainisime, et eduka suhte põhikomponendid on turvatunne ja uudsus (salapära, risk, kirg). Kuid kuidas ühitada monogaamse suhte turvalisus ja intiimse elu rutiin, mis on nauditav isegi aastaid koos olnud paaridele?

“Ühelt poolt vajame me kõik oma suhetes turvalisust, kuid teisest küljest tahame mõista salapära, riski ja uudsust. Selleks, et kirg ei kustuks, peaksime seda jätkuvalt kütma.

Sageli küsivad vabaabielupaarid: “Kas ma pean teda ikka ahvatlema?” Vastus on kindlasti jah, nii et paluge teineteisel kohtingutele minna. Samuti on igatsus, ootamine ja soov olulised aspektid, mida on suhtes pidevalt vaja, et kirg ja erootika ei kaoks. Iha õhutades ära unusta mängulisust, sest see pakub põnevust ja üllatust,» räägib psühhoterapeut.

Mida peaksite teadma enne polügaamsesse suhtesse astumist?

Laura Pavliuki sõnul peaksid paarid ennekõike rääkima: «Kutsun paare alati rääkima, sest ühest vastust ei ole. Vestluste eelduseks on avatus. Kui ma tahan monogaamset suhet ja see on minu väärtus, siis on tõenäoline, et ma ei suuda polügaamset või avatud suhet kaua säilitada. Vastupidi, kaebusi, tülisid, armukadedust tuleb aina juurde ja see ei too kindlasti kaasa tugevamat suhet, vaid pigem isikliku ja suhte kokkuvarisemist.

Kui aga paar otsustab olla avatud suhtes, on vaja arutada piire. Peaks olema selge, mis on ja mis ei ole hea mõlemale partnerile – selge kokkulepe aitab mõlemal partneril end paarisuhtes kindlamalt tunda.

monogaamia