Iga naine kogeb oma elus ovulatsiooni. Uuringute kohaselt suureneb ovulatsiooni ajal rasestumisvõimalus ilma rasestumisvastaste vahenditeta lausa 33 protsenti. Täpne protsent oleneb sinu vanusest ning muudest asjaoludest. Tegemist on üllatavalt suure tõenäosusega, arvestades, et rasedus on võimaluk ainult ovulatsiooni ajal.

Pea meeles, et spermatosoidid püsivad naise kehas elus 3 kuni 6 päeva. See tähendab, et isegi kui seksite mõned päevad enne ovulatsiooni, püsib rasestumise tõenäosus ülimalt kõrge. On oluline meeles pidada, et rasestumiseks läheb vaja vaid ühte spermatosoidi.

1. Mis on ovulatsioon?

Ovulatsioon on küpse munaraku eraldumine ühest munasarjast. See toimub igal kuul. Naine on ovulatsiooni aja kõige viljakam.

See video annab hea ülevaate ning üksikasjaliku selgituse sellest, mis on ovulatsioon.

ovulatsioon

2. Millal ovulatsiooniprotsess toimub?

Allikad näitavad, et ovulatsioon leiab tavaliselt aset menstruatsiooni keskel ehk tsükli 12-16 päeva jooksul. Nagu kõigi teiste rasedusega seotud asjade puhul, võivad ka ovulatsiooniga teatud erinevused kaasneda. Tsüklid võivad kesta 23 kuni 35 päeva. Sellest tulenevalt võib erineda ka ovulatsiooni aeg.

3. Kui kaua ovulatsioon kestab?

Muna võib viljastuda 12 kuni 24 tunni jooksul pärast ovulatsiooni. Aeg, mis kulub munaraku munasarjast eraldumiseks ja munajuhasse viimiseks, on erinev. Tavaliselt toimub see 12 kuni 24 tundi pärast luteiniseeriva hormooni tõusu.

Ovulatsiooni

4. Ovulatsiooni tunnused ja sümptomid

Nagu mainitud, on iga naise keha erinev, mis tähendab, et kõigil naistel algab ovulatsioon natukene erineval ajal. Samas on rasestumiseks vajalik teada, millal küps munarakk on eraldumiseks valmis. Väidetavalt kogeb peaaegu 20 protsenti naistest ovulatsiooni ajal sümptomeid, mis kohe välja toome. See tähendab, et peaksid neile tunnustele tähelepanu pöörama:

 • Sinu basaaltemperatuur langeb veidi ning tõuseb seejärel uuesti
 • sinu emakakaela lima muutub heledamaks ja õhemaks ning on konsistensilt sarnane munavalgele
 • sinu emakakael avaneb ja pehmeneb
 • alakõhus võib tekkida kerge valu või krambid
 • sinu libiido võib suureneda
 • võid märgata oma aluspükstel määrimist
 • sinu vagiina võib paistetuda

-20% Allahindlus
Video
-20% Allahindlus
Video
13.56 € 16.95 €
-20% Allahindlus
Viimane ese
Video
Viimane
-20% Allahindlus
Video
25.56 € 31.95 €
-20% Allahindlus
Video
-20% Allahindlus
Video
5.56 € 6.95 €
-20% Allahindlus
Video
-20% Allahindlus
Video
1.37 € 1.71 €
-20% Allahindlus
Viimane ese
Video
Viimane
-20% Allahindlus
Video
25.56 € 31.95 €
Näita rohkem

5. Mobiilirakendused naise tsükli jälgimiseks

Et teada saada, millal sinu ovulatsioon lähenema hakkab, on mõistlik oma menstruaaltsüklit kalendris märkida. On aga ka lihtsam viis. Nimelt saad kasutada mõnd nutikat mobiiliäppi, mis sinu menstruaaltsüklil silma peal hoiab.

Clue – tasuta äpp, kus saad ära märkida kogu oma menstruaaltsükliga seotud info. Eriti kasulik on selline info enne günekoloogi juurde minemist: piisab, kui avad äpi ning vaatad, mid päevadel enesetunne halvenes või sümptomid esinesid. Lisateabe rakenduse kohta leiad siit: https://apps.apple.com/us/app/clue-period-cycle-tracker/id657189652

Ovia – samuti tasuta äpp, mida saad oma nutiseadmes kasutada menstruaaltsükli jälgimiseks. Lisaks menstruaal- ja ovulatsioonitsüklite jälgimisele saad postitada ka teavet oma sporditegemise, une, toitumise ja muu vajaliku kohta. Ovial on suur kogukond, kus saad teistelt kasutajatelt küsimusi küsida ning vastuseid saada. Rakenduse saad alla laadida siit: https://apps.apple.com/us/app/ovia-fertility-cycle-tracker/id570244389

Glow – kolmas nutirakendus, mis on kasutajate seas palju heameelt tekitanud. Tegemist on rakendusega, kus on võimalik jälgida mitte ainult oma regulaarset menstruaaltsüklit, vaid ka palju muud. Saad sisestada andmed selle kohta, millal algas sinu esimene menstruatsioon, millal olid viimati rase ning millal toidad last rinnaga. Kõik need tegurid mõjutavad naise ovulatsiooni, tänu millele saab äpp määrata küpse munaraku eraldumise aja väga täpselt. Lisateavet saad siit: https://apps.apple.com/us/app/glow-period-fertility-tracker/id638021335

ovulation

6. Testid ovulatsiooni tuvastamiseks

Paljud naised kasutavad teste, mis ennustavad ovulatsiooni tulekut. Testid mõõdavad luteiniseeriva hormooni sisaldust uriinis. Test ise toimib väga lihtsalt: urineeri pulgale ning oota, kuni indikaator näitab, kas ovulatsioon on algamas. See meetod on täpsem kui ovulatsiooni ennustava rakenduse kasutamine.

7. Kui suur on tõenäosus rasestuda?

Parima ovulatsiooni tuvastamise meetodi ning naise viljakuse kohta enne ja pärast ovulatsiooni on läbi viidud mitmeid uuringuid. Nende uuringutega kaasnevad aga probleemid. Esiteks pole ovulatsiooni tuvastamiseks kodus täpset meetodit.

Oletame, et tead umbkaudu, millal sinu viimane ovulatsioon oli ning oskaksid öelda, mitu päeva enne või pärast ovulatsiooni olid oma partneriga vahekorras. Milline on sinu võimalus rasestuda?

Uuringud näitavad järgmist:

 • viis päeva enne ovulatsiooni – rasestumise tõenäosus on 0,4-7 protsenti
 • neli pärva enne ovulatsiooni – 8 kuni 17 protsenti;
 • kolm päeva enne ovulatsiooni: 8 kuni 23 protsenti;
 • kaks päeva enne ovulatsiooni: 13 kuni 29 protsenti;
 • üks päev enne ovulatsiooni: 21 kuni 34 protsenti;
 • ovulatsiooni päeval: 8 kuni 33 protsenti;
 • üks päev pärast ovulatsiooni: 0,8-11 protsenti;
 • kaks päeva hiljem: 3 kuni 9 protsenti.

Seda statistikat vaadates võid märgata, et võimalus erineb üsnagi palju. Näiteks kolm päeva enne ovulatsiooni on rasestumise võimalus lausa 8 kuni 23 protsenti. Miks aga on võimaluste ulatus nii suur?

Estieks kasutati igas uuringus erinevat ovulatsioonipäeva arvutamise meetodit. Sellest tulenevalt ei pruugi ovulatsiooni tuvastamise kuupäev ühes uuringus kattuda teise uuringu päevaga. Lisaks sellele oli uuringus piiratud osalejate arv ning eeldatavad. Asjaolu, et keegi võib rasestuda päev enne oluvatsiooni, ei tähenda, et see ka juhtub.

ovulation

8. Parim aeg seksimiseks

Viljakas “aken” võib kesta kuni 10 päeva, kuid kui soovid rasestuda, pead seksima võimalikult lähedal ovulatsiooniperioodile.

Mainisime juba eespool ovulatsiooni jälgimise ja tuvastamise meetodeid, mida saad kodus kasutada. Samas, nagu öeldud, pead arvestama, et need meetodid ei pruugi alati täpsed olla.

Lisaks sellele näitas uuring, et ovulatsiooniarvul põhinev seks ehk vahekord, kus keskendute rasestumisele, võib mõnele paarile liigset stressi tekitada. See võib olla hea meetod, kui soovid rasestuda, kuid see ei pruugi sinu suhtele hästi mõjuda.

Teine võimalus on seksida tihti ning mitte muretseda ovulatsiooni täpse päeva pärast. Sarnaselt eelmisele meetodile, ei pruugi ka see kõikidele paaridele sobida. Kui oled oma partneriga sageli vahekorras ning proovinud juba mõnda aega ilma eduta rasestuda, ei pruugi see meetod teile sobida.

Võid kaaluda ovulatsiooni arvutamisest loobumist, kui sinu arst ei ole sul just palunud teatud perioodi jooksul seksida, kui ravitakse viljatust.

Kõige parem on seksida 3-4 korda nädalas ning oma “ovulatsiooni akna” perioodi ajal. Kuigi see ei pruugi tingimata olla sinu kõige viljakam aeg, ei olegi rasestumiseks vaja seksida kõige viljakamal päeval.

9. Mis roimub naise kehas ovulatsiooni ajal?

Kõik algab ajust. Ovulatsiooni kontrollib ajus olev väike nääre, mida kutsutakse hüpotalamuks. See eritab hormoone, mis on ühenduses munasarjadega. Esimene hormoon, mida see eritab, tekib pärast viimast menstruatsiooni, selleks et stimuleerida folliikulit munarakku moodustama. Pärast seda, umbes tsükli keskpaigas, vabaneb teine hormoon, mis võimaldab mikroskoopilisel munarakul vabaneda, et munajuhad saaksid selle kinni püüda.

Eritumine. Selle perioodi kõige märgilisem sümptom on tupevooluse muutus. Emakakaela vooder muutub õhuliseks ning elastseks, sarnanedes mõneti munavalgega. Paljud naised saavad just nii aru, kui nad on viljakad.

Suurenenud libiido. Emakest loodust ei tasuks üldse alahinnata. Siis kui on statistiliselt parim aeg viljastumiseks, annab ka sinu keha endast parima, et sind rasedaks saada. Paljud naised märkavad libiido tõusu umbes 24 tunni jooksul. See on ovulatsiooni ajal tekkiva hormoonide sissevoolu tagajärg.

Palavik. Sinu basaaltemperatuur tõuseb umbes poole kraadi võrra ning  püsib kõrge kogu ülejäänud tsükli jooksul kuni menstruatsiooni alguseni.

Kõhuvalu ja määrdunud aluspüksid. Mõned naised kogevad ovulatsiooni ajal kõhuvalu. Munaraku vabanemise tõttu võib tõepoolest kõhu limaskest ärrituda. Võib esineda ka määrimist, mis on põhjustatud folliikuli revenemisest.

Une kvaliteedi langus. On võimalik, et kõige viljakamal ajal puhkad vähem, sest tänu libiido tõusule, armatsed oma partneriga sagedamini. Kui sa ei proovi rasestuda või kui sul pole partnerit, võib sinu uni pikeneda.

Hea tuju. Suurepärane tuju tsükli keskel on täiesti normaalne. Ühes Hispaania teadlaste koostatud uuringus jaotati naised kahte rühma: esimeses rühmas olevad naised kasutasid hormonaalseid rasestumisvastaseid vahendeid ning teises rühmas ei kasutatud midagi. Uurijad leidsid, et korrapärase tsükliga naised kogesid ovulatsiooni ajal rohkem positiivseid emotsioone kui naised, kes kasutasid tsükli keskel rasestumisvastaseid vahendeid.

Sul on tuju flirtida, kuid ainult teatud tüüpi meestega. Isegi kui sa ei taha rasestuda, võib sinu keha ikkagi püüda sind suunata konkreetsete partnerite poole, kellel on õiged geenid, mida saate oma teoreetilistele järglastele edasi anda. Psühholoogilised uuringud on näidanud, et ovulatsiooniga naised flirdivad meestega, kellel on rohkem “geneetilise sobivuse” märke, nagu atraktiivsus ja mehelikkus.

Rindkere muutub tundlikumaks. Paljud naised ütlevad, et nende nibud muutuvad enne menstruatsiooni äärmiselt tundlikuks. See juhtub ka ovulatsiooni ajal ja sellel on kaks võimalikku põhjust. Esiteks võib tundlikkus olla tingitud sellest, et su libiido on ovulatsiooni ajal kõrgem ja sa võid seetõttu sagedamini seksida. Samas võib see olla tingitud ka ovulatsiooni ajal vabanevatest hormoonidest, mis stimuleerivad teie rinnanäärmeid.

Lõpetuseks… Kui proovid rasestuda, pea meeles, et kannatlikkus ja kangekaelsus on väga olulised ning pole mingit garantiid, et jääd tõesti rasedaks isegi ovulatsiooni ajal. Siiski ei tee paha jälgida tavalisi ovulatsiooni sümptomeid, seejärel planeerida küünlavalgel õhtusöök või minna romantilisele nädalavahetuse puhkusele – vaja on vaid õiget tuju.

Edu ja lõbusat testimist!