“Meil ei ole aimugi, mis on seksuaalse iha lõplik põhjus”, ütles Ch. Darwin (1862). Fetišide kohta on palju küsimusi, aga ka palju ebaselgeid vastuseid. Pikka aega olid need tabud. Ent fetišid hakkavad lõpuks julgelt avalikkuse tähelepanu köitma. Psühholoog Karolina Gurskienė vastab tänapäeva kõige pakilisematele küsimustele fetišide kohta.

Mis on fetiš – kas see on häire või norm? 

Fetiš on seksuaalselt erutav tegevus või objekt, mille nägemine stimuleerib eriti kire ja iha eest vastutavat ajukeskust. See on justkui aktsent, mis on kõigist detailidest kõige silmatorkavam ja tähelepanuväärsem. Selle vaatamine on meeldivalt häiriv, meeldiva seksuaalse erutusega.

Kõik fetišid on normaalsed ja vastuvõetavad seni, kuni need ei kahjusta ennast ega teisi. Ja kui neid ka partneriga arutatakse ja kasutatakse seksuaalsuse, elujõu või mängulisuse säilitamiseks – see liigitub juba kõrgema elukvaliteedi alla.

Mida ja miks võivad inimesed tunda seksuaalset külgetõmmet? 

Seksuaalne soov võib olla põhjustatud paljudest erinevatest asjadest. Vaikimisi teame, et seksuaalse külgetõmbe objektideks võivad olla naise rinnad, puusad, tuharad, mehe õlad või tugevad käed. Kuid seksuaalsus on piiritu. See on fantaasia, mis ei pea mahtuma standarditesse ja võib olla ainulaadne. Näiteks dekoltee fetiš. Mõne jaoks on see lihtsalt kael, teiste jaoks on see ilus kael ja teiste jaoks on see kael, mille vaatamine pakub neile erilist naudingut.

Fetišit peetakse enesetundmise ja avastamise positiivseks osaks. Teadmine, mis paneb mind end hästi tundma, paneb sellele rohkem tähelepanu pöörama. Kuigi fetišid on väga mitmekesised, võib need jagada nelja põhikategooriasse:

  • esemete fetiš (kõrged kontsad, aluspesu, käekell jne);
  • kehaosade fetišid (kael, jalad, tuharad, õlad, puusad jne);
  • tegutsemisfetiš (neelamine, puusade õõtsumine, haaramine jne);
  • materjali fetiš (lateks, pits, siid, nahk, läbipaistev materjal jne).

fetish

Kui tihti puutuvad inimesed kokku fetišidega? Kas olete saanud selle tulemusena kliente? Kui jah, siis millised fetišid on kõige “populaarsemad”? 

Üha suureneva vajadusega ennast paremini tundma õppida kaasneb üha kasvav seksuaalne eneseteadlikkus. Ma võin süüa söömise pärast ja mitte otsida sellest midagi glamuurset või võin süüa seda, mis mu maitsele tõelist naudingut pakub ja see on hetk, mida ma naudin. Tulemuseks on emotsioon. See võib olla negatiivne, võib olla null, võib olla positiivne. Ja mida rohkem positiivseid hetki minu päevas on, seda rohkem ma aktsepteerin oma elu õnnelikuna. Endale rohkem tähelepanu pöörates märkame üsna selgelt: kartul on praetult maitsvam kui keedetud, lõõgastun rohkem mägesid kui merd vaadates, pööran rohkem tähelepanu kõrvadele kui huultele.

Kuigi meil kõigil on mõni objekt, mis meid rohkem erutab, siis väga sageli me seda ei rõhuta ega tuvasta seda fetišina. Kõige populaarsemad kehaosade fetišid on tuharad, rind, tugevad meeste käed ja õlad. Mis puutub materjali, siis lateksist ja nahast riided on juba ammu tuntud. Siiski on ka märgata, et populaarseid fetiše nimetatakse sageli fetišideks, kui neil ei ole tegelikku funktsiooni. Sageli on see pigem võlu või imetlus kui tõeline fetiš.

Viimasel ajal kuulevad inimesed üha rohkem fetišidest, nii et nad püüavad end kuidagi liigitada. Kuigi palju kasulikum oleks ennast hoolega kuulata, selle asemel, et juba tehtud nimekirja maha kriipsutada. Mida ma teisi jälgides kõige rohkem märkan? Kui ma oma partneriga armatsen, siis millist kohta ma oma silmadega vaatan? Kui ma endaga mängin, siis millest ma fantaseerin? Fetiši tuvastamine tähendab oma kire tundmaõppimist.

Millised on fetišiga seotud probleemid? Millal võib öelda, et see segab normaalset elu?

Fetiš, nagu iga minu käitumine, ei tohi kahjustada teist. Fetiš on minu isiklik ajustimulatsioon, mitte tingimata kellegi teise oma, nii et seda tuleks käsitleda ettevaatlikult ja austusega. Kui mind erutavad partneri käed, võib emotsioon olla väga tugev. Ma tahan vaadata seda pilti, olla silmnähtavalt puudutatud, võib-olla võtta tema käed kontrolli alla ja seeläbi veelgi enam sukelduda naudingusse. Siiski tuleb meeles pidada, et see ei pruugi partneri jaoks olla sama tugev stiimul, mistõttu ta jääb selle käigus “kainemaks”. Kui kinnismõte liigub passiivselt vaatlemiselt aktiivsele kasutamisele, tuleks seda partneriga arutada. Kui palju ta aktsepteerib teatud asju, kui palju ta tahaks olla kaasatud ja kui väga talle meeldib, kui mina nii kaasatud olen.

Normaalset elu hakkavad häirima sellised fetišid, mis tekitavad teistes ebameeldivaid tundeid. Sellest tulenev selge negatiivne reaktsioon tekitab minuski ebameeldivaid tundeid. Seetõttu on ümberringi palju negatiivseid emotsioone. Kui inimest liigutab paljaste jalgade nägemine ja ta lihtsalt naudib mullivannis istumist ja nii palju vapustavat ilu ümberringi vaadeldes, on see tema jaoks nauding ning naeratava inimese nägemine vannis on ka teistele nauding. Kui ta aga hakkab jalgu püüdma või neid puudutama, on see juba teise ruumi rikkumine ja tahtlik kahjustamine.

Teine aspekt on see, kui fetiš hakkab paari suhet kahjustama. See on väga lahe, kui avastame midagi, mis meid eriliselt erutab. See on suurepärane, kui teie partner seda mõistab, talub või isegi propageerib. Kui see aga kellegi teise jaoks ebameeldivaid tundeid tekitab, tuleks selline kinnismõte realiseerida ainult enda jaoks, partnerit kaasamata. Näiteks kui mehele meeldib riietuda naiseks, värvida huuli ja armatseda, kandes kõrgeid kontsi, on see hea seni, kuni see mõlema jaoks toimib. Kui ma aga tunnen, et minu partner ei tunne end sellega enam mugavalt, peaksin selle lõpetama. Vastasel juhul võõrandab see teist inimest, muutub lõpuks emotsionaalse nulltsooni asemel negatiivseks tsooniks ja ma muutun partnerile vastumeelseks. Ma võin sellist fetišit enda jaoks oma privaatses ruumis harrastada, ilma et mu partner peaks seda märkama.

Mõnikord väidavad inimesed, et nad tahavad täielikku avatust paarisuhtes. Nii et huulepulga pealekandmine ja sukkpükste jalga panemine ning seejärel nende eemaldamine enne armukesega magama minekut tundub mõttetu ja tarbetult salajane. Aga vahetame kohad. Kui mu aju reageerib vastumeelselt ristiriietuvale mehele, siis jään ma selles protsessis “kaineks”, kiresse sukeldumata. Siis ma ei vaimustu ja imetle, vaid vaatan ja imestan. See on nagu sööks toitu, mis mulle ei maitse. Mind ei häiri see, et teised inimesed söövad, ma ei pruugi seda näha. Aga mulle ei meeldi, kui keegi selle mulle suhu topib.

Paarisuhtes on avatus hea. Avatus ja teise inimese piiride austamine on aga täiesti erinevad asjad. On asju, mida me teeme, kui sulgeme ukse, ja kuigi me teame, mida tualetist kostvad helid tähendavad, ei näe me selles midagi, mida me ei peaks vastikuks. Kõik, mis mõlemale sobib, on jumalik. See, mis ei sobi, on põnev, kui ma ei pea selles olema.

fetish

Nad ütlevad, et lapsed on liiga väikesed, et mõista seksuaalseid asju. Siiski mainivad allikad, et fetiš avaldub varases lapsepõlves. Kuidas seletaksite, mida väikesed lapsed sel ajal läbi elavad ja miks need tunded nii vara fetišiks muutuvad? Kas fetiši areng võib erineda sõltuvalt eelsoodumuse avastamise vanusest?

Võrdlevalt on fetišite tekke kohta veel väga vähe uurimusi ja autoriteetset materjali. On teooria, mis väidab, et fetiš on lapsepõlves välja kujunenud armastuse vastuvõtmise tugevam vorm. Näiteks kui last kasvatas jahedalt suhtuv ema, kes näitas vähe tähelepanu, kallistas, puudutas või silitas oma last harva, kuid palus tal magamamineku ajal, kui ta töölt koju tuli, oma sokid kätte anda ja neid nuusutada, võtab laps, nähes ema erilist rõõmu, lõõgastust või kiindumust, seda kui naudingu andmise ja saamise formaati. Sel juhul on suur tõenäosus, et sokid või jalad muutuvad tema kinnismõteteks, kui ta suureks kasvab. Seega järeldub, et mind märgatakse ja aktsepteeritakse, kui tõmban ise tähelepanu ja näitan seda välja.

Või kui range isa peksis tüdrukut ja too pööras rohkem tähelepanu teda kuritarvitanud kätele, võis kinnismõte moodustada vastupidisest vormist. Täiskasvanud mehe käed värisevad juba olemasolevast kindlusest, endiselt kasvavast pingest ja jõust, mis ei ole suunatud enam temale, vaid tema jaoks.

Mõned väidavad, et masohhism ja sadomasohhism on põhjustatud lapsepõlvetraumadest. Millised kogemused määravad, et inimesest saab ühe või teise tendentsi esindaja? 

Masohhistlike kalduvustega isikud on tavaliselt need, kelle vajadusi lapsepõlves ei rahuldatud, sageli naeruvääristati või neid ignoreeriti. Sellises keskkonnas üles kasvades harjub laps lõpuks sellega, et tema soovid ei ole tähtsad ega olulised, ja võtab neid iseenesestmõistetavana. Ja kuigi selline inimene on suureks saades nõus mõistma ja aktsepteerima inimesi, kes soovivad tema vajadustele vastata või erilist hoolt näidata, muutub see tema jaoks võõraks, ebamugavaks ja mõnikord isegi ebameeldivaks. See on nagu ebamugavatesse riietesse riietumine. Sa tead, et see on ilus, aga tahad sellest võimalikult kiiresti lahti saada, sest see on ebamugav. Või isegi anda see kellelegi teisele edasi, kui see tundub neile rohkem sobivat…

Oma soovide ja vajaduste eiramine muutub nii harjumuspäraseks, et muutub raskeks nii teiste hoole vastuvõtmine kui ka enda eest hoolitsemine. Ühesõnaga, minu eest hoolitsemine, ükskõik kelle poolt, on samaväärne ebamugavusega. Tihti eelistavad sellised isikud hoolida ja teistele anda, mõtlemata isegi sellele, kas midagi jääb ka endale ja kas ma saan midagi tagasi, kui seda vajan. Selline eneseteadlikkus ja teiste inimeste ülehindamine kandub väga sageli üle ka seksuaalellu. Huvitaval kombel kipub masohhistlike kalduvustega inimene andma oma partnerile võimaluse võtta oma intiimelus sadistlik roll. Ja siin jõuame taas seksimängude põhireeglini: kui see töötab mõlema jaoks, siis see toimib.

fetish

Kui fetiš on kujunenud traumast, siis milline on õige viis selle kalduvusega tegelemiseks? Kas otsida abi spetsialistidelt, püüda fetiš alla suruda või seda omaks võtta?

Kui fetiš ei ole mulle ega teistele kahjulik, nõustu sellega ühemõtteliselt. Kõigepealt iseendale ja seejärel esitlege ettevaatlikult oma partnerile. Kui see on mõlemale vastuvõetav, ootavad ees suurepärased, põnevad ja kirglikud elamused.

Aga siinkohal tuletame meelde üht meie töö kõige olulisemat reeglit: mitte kõik vigastused ei takista elu. Nii et ärgem äratagem üles neid, kes sügavalt magavad. Kui minu fetiš on paeluv ja põnevalt naudingut pakkuv nähtus, siis võib-olla ei tasu süveneda sellesse, kust see pärit on? Teeme korda, mis on teel, ja lähme lihtsalt vilistades sinna, kuhu läheme.

Kuidas fetiš elu jooksul muutub? Näiteks, kas see võib muutuda tugevamaks ja vastupidi, kaduda? 

Kuna fetiš on tavaliselt lapsepõlvekogemuste kombinatsioon, ei saa see päriselt kaduda. See võib eluolude muutudes nõrgeneda või tugevneda, kuid objektina jääb see siiski alles. Näiteks hormonaalse tasakaalu muutumisel, lapseootel, rinnaga toitmisel, menopausi või andropausi ajal fetiš nõrgeneb. Kuid hiljem võib siiski täheldada samasugust intensiivsuse taastumist.

Mida sooviksite lugejale, kes tunneb sümpaatiat mingi kindla fetiši suhtes, kuid häbeneb seda?

Aktsepteeri ennast. Keegi meist ei valinud ega märgistanud sündides ruudukesi lähtuvalt sellest, et “kui ma suureks kasvan hakkan ma seksuaalselt erutuma lateksist, kingadest või unikaalsetest kehalõhnadest“. Kuid see juhtus, sest meid kujundas meie lapsepõlv ja keskkond. Kuidas ma saan siis häbeneda seda, mida ma ise ei valinud? Nii töötab mu aju, see tekitab endorfiine ja paneb mind tundma kirglikkust. Kas pole suurepärane avastus seda teada? Kui me teadvustame teadlikult oma eripärasid, on meil püüdluse tee, kui me alla surume, siis on meil allasurumise tee.

Näiteks kui mu partnerile meeldib kasutada armastuses BDSM-elemente, sest see näitab tema domineerivat poolt ja ma ei ole kunagi selle peale mõelnud, siis on see tema jaoks eneseteostus ja minu jaoks uued kogemused. Kui mulle see enam ei meeldi või ma tahan vähem, siis arutan oma partneriga mõningaid reegleid või kasutamise sagedust, kuid minu partner ei tunne end lämmatatuna. Allasurutud tugevad tunded puhkevad endiselt ja tavaliselt läbi agressiooni või suurenenud ärevuse. Realiseeritud või välja öeldud tunded tulevad välja tagajärgedeta ja adekvaatsete lahendustega.

Fetiš on mäng. Mäng, mis erutab ja häirib ühtaegu. On põnev teada, et vaatate põnevusega. Põnev on olla põnevil. Intriig, mis ei lõpe kunagi. Mängime.

fetish