Sageli on seks ikka veel piinlik teema vestlustes sõpradega või isegi oma kaaslasega. Lapsepõlvest saadik on meid häbistatud meie alasti keha ja seksuaalsuse pärast. Samuti on ilmselt kõigil tulnud kogeda koos vanematega piinlikku vaikust, vaadates filmi, kus näitlejad hakkavad kirglikult suudlema või armatsema. Ei ole üllatav, et lapsed, keda niimoodi kasvatatakse, kasvavad hiljem üles nii, et nad ei oska täielikult rääkida seksist ja sellest, mida see meie elus tähendab, peale naudinguaspekti.

Mitu korda nädalas armatsevad “tavalised” paarid?

Seksuaalsuhetel on iga paari elus oluline koht. Sageli hakkame aga ühel või teisel hetkel suhetes mõtlema, kas me armastame liiga tihti, milline on keskmine jne. Maailmas on tehtud palju uuringuid igas vanuses partnerite ja abikaasadega ning kuigi lõplikku vastust küsimusele, mitu korda nädalas peaksime armatsema, ei ole, soovitavad eksperdid seda teha vähemalt kord nädalas. 2015. aastal avaldatud uuringus küsitleti ligikaudu 2400 abielupaari. Tulemused näitasid, et paarid, kes olid oma suhtega kõige rohkem rahul, tegelesid kõige tõenäolisemalt ka seksiga.

Teine oluline fakt on see, et lahutuse ja seksuaalelu intensiivsuse näitajad on pöördvõrdelises seoses. Seega, kui üks näitaja suureneb, siis teine väheneb ja vastupidi. Mõistagi on loomulik, et pikaajalises suhtes olevatel partneritel või aastaid abielus olnud paaridel kirg väheneb. Seda mõjutavad paljud tegurid: vanus, füüsiline aktiivsus, libiido, kodune elu, füüsiline heaolu jne, seega ei ole vaja paanikasse sattuda, kui paaril on aeg-ajalt perioode, mil nende seksuaalelu muutub passiivsemaks. Oluline on mitte järgida keskmist, vaid rääkida oma partneriga avameelselt suhtest ja asjadest, mis teid vaevavad.

Mitte ainult avatud vestlused ja omavaheline aeg ei saa parandada teie libiidot, vaid ka veidi abi väljastpoolt. Näiteks afrodisiaakumid. Afrodisiaakumid on looduslikud või keemilise koostisega ained, mis suurendavad suguiha. Afrodisiaakumid on saadaval toidulisandite, stimuleerivate kreemide ja tilkade kujul, nii et iga paar võib leida oma vajadustele sobiva intiimsuse abivahendi.

Seksuaalsuhete mõju meie heaolule 

Müüte masturbeerimise kahjulikkusest peetakse juba ammu naeruväärseks, kuid seksist tulenevat kasu nii meestele kui ka naistele ei rõhutata ikka veel kuigi sageli. Kuidas saab seks parandada sinu tervist, heaolu ja üldist paarisuhet?

Psühholoogilised eelised:

Paarid, kes armastavad, on õnnelikumad – uuringutulemused on näidanud, et paarid, kes tegelevad kvaliteetse seksiga vähemalt kord nädalas, on õnnelikumad kui teised uuringus osalejad.

Tugevama sideme loomine – seksi ajal vallandab aju endorfiine, mis vähendavad ärevust ja ärrituvust. Teine hormoon, oksütotsiin, on tuntud ka kui “kallistamishormoon” ja tekitab kiindumus-, rahu- ja rahulolutunde.

Vähendab stressi – pikaajaline krooniline stress võib kaasa aidata madalale libiidole, kuid seks võib olla tõhus stressijuhtimise tehnika. Seks vähendab stressi eest vastutavate hormoonide (adrenaliin, kortisool) toimet.

Parandab une kvaliteeti – orgasm põhjustab une eest vastutava hormooni prolaktiini vabanemist, seega on suur tõenäosus, et uni on pärast vahekorda kosutavam.

Füüsilised eelised:

Parem füüsiline vorm – seks on nagu trenn. Montreali Quebeci ülikoolis läbi viidud uuring näitas, et seks põletab umbes 70-100 kalorit. Seksuaalne aktiivsus võrdub mõõduka füüsilise tegevusega, näiteks trepist ronimisega või kiire kõndimisega. Samuti võib seksuaalvahekord tugevdada kõhu- ja vaagnalihaseid ning naistele mõjub see eriti positiivselt põie tööle.

Parandab ajufunktsiooni – Mark S. Alleni 2018. aasta uuringus, milles osales üle 6000 täiskasvanu, leiti üle 50-aastaste inimeste seas seos seksi ja parema mälufunktsiooni vahel.

Positiivne mõju südamele – seksuaalset aktiivsust seostatakse madalama süstoolse vererõhuga. Kõrge vererõhk suurendab insuldi ja südamehaiguste riski, mistõttu võib seksuaalvahekorda nimetada omamoodi ennetuseks.

Kuidas intiimelu taaselustada?

Suhte alguses, kui mõlema partneri ajus möllavad hormonaalsed tormid, soovime armatseda igal pool ja igal ajal. Siiski ei ole saladus, et paljud pikaajalistes suhetes olevad paarid seisavad aja jooksul silmitsi probleemidega oma seksuaalelus. Libiido langus, ajapuudus või lihtsalt “tujupuudus” võib lõpuks kujuneda piinavaks probleemiks, millest paar saab üle vaid ühisel jõul.

Organisatsiooni “The School of Life” animeeritud video selgitab graafiliselt ja lihtsalt, miks paaride libiido, mis alguses oli väga kõrge, tasapisi langeb. Suhte alguses tunneme rohkem adrenaliini, rohkem riskivalmidust, me ei “omanda” oma partnerit täielikult, seega on suhte dünaamika palju intensiivsem ja mängulisem. Hiljem hakkame oma partnerit kui osa oma elust enesestmõistetavaks pidama, kujunevad rutiinid ja võib tekkida igavus. Paradoksaalsel kombel võib kire taastada tugev tüli ja lahkumineku võimalus. Selge arusaam, et kumbki teist võib suhtest lahkuda, tuletab teile taas meelde, et olete vaba, olenemata sellest, kuidas te üksteisega koos olete.

Et tülid viljatud ei oleks, paku oma partnerile paaridele mõeldud sekslelusid, mitmekesistades nii oma intiimelu. Paaridele mõeldud vibraatorid on loodud ideaalselt kohanema mõlema partneri anatoomiaga, stimuleerides G-punkti, kliitorit ja peenist.

Ülemaailmse pandeemia aastatel oli ja ilmselt on paare, kellel oli vaja kaugsuhteid üle elada. Selliste paaride seksuaalelu saab taaselustada kaugjuhitavate vibraatoritega. Näiteks nutikas muna Lush 2. Vibraatorit saab juhtida nutitelefoni rakenduse kaudu, see reageerib muusikale ja sellel on piiramatu arv režiime, nii et see võib muuta videovestluse palju lõbusamaks!

Seksitööstusel on palju pakkuda ka meeste seksiks. Suurepärase orgasmi kogemiseks pole alati partnereid vaja. Masturbaatorid või seksnukud sobivad selleks suurepäraselt.

yesyes

Raamatud pole mõeldud ainult igavuse peletamiseks

Kas oled kunagi mõelnud, et lugemine võib sinu seksuaalelu parandada? Siin on mõned raamatud, mida saad koos oma partneriga lugeda, mis on suurepärane lähtepunkt avatud vestlustele ja aruteludele, mis tugevdavad teie sidet.

Esther Perel, „Mating in Captivity“ – Ameerika paariterapeut uurib seksuaalse iha ja koduste suhete vahelist seost. Tuginedes aastatepikkusele paaridega töötamise kogemusele, analüüsib Perel võimalusi, kuidas suhtesse kirg tagasi tuua. Siin saab kuulata autori ettekannet Ted Talki konverentsil, kus ta räägib pikaajaliste suhete väljakutsetest.

Filosoofiadoktori ja psühhiaatri kirjutatud raamat Christopher Ryan, Cacilda Jetha, „Seksi koidik“ uurib kaasaegse seksuaalsuse päritolu. Rännates läbi ajalooperioodide ja ühiskonnamudelite, selgitavad autorid teaduslikult monogaamia mõistet, inimeste paaritumissüsteeme ja perekonna üksuse päritolu.

Ann-Marlene Henning, “Armastuse praktika” – kuulus saksa seksuoloog tutvustab ja analüüsib raamatus palju näiteid oma tööpraktikast ning vastab küsimustele, kuidas intiimsus suhteid mõjutab, kuidas vältida rutiini ning taastada suhetes kirg ja rahulolu. Autor kirjutab lihtsalt ja ilmekalt, paaridele mõeldud raamat võib olla suurepäraseks praktiliseks teejuhiks paaridele teel tugevama suhte poole.

Alex Comfort, „Joy of Sex“ – 1972. aastal esmakordselt avaldatud raamat sai hetkega bestselleriks ning 2009. aasta väljaanne on tagasi koos veelgi rohkema teabe ja näidetega ning seda võib kergesti pidada üheks parimaks seksijuhiseks. Raamatus käsitletakse seksoloogia ja psühholoogia valdkonna teaduslikke avastusi, seksi tähtsust ning keskendutakse lisaks noortele paaridele ka vanemate inimeste seksuaalelu probleemidele.

Nii et mitte ainult seksimänguasjad, vaid ka raamatud ja arutelud võivad aidata säilitada kvaliteetset seksi, mis on väga oluline osa iga paari füsioloogilisest ja emotsionaalsest elust. Samuti on oluline mitte karta abi otsida seksuoloogidelt või paariterapeutidelt, kui tunned, et sul on raske oma partneriga dialoogi pidada – selleks nad ongi olemas, et aidata sul olukorda ja lahendusi väljastpoolt selgemalt näha.

yesyes