Koolis õpime seksuaalkasvatuse tundides veidi meeste ja naiste suguelundeid, puberteeti ja intiimsuhteid, kuid väga sageli kaasneb nende tundidega tugev häbitunne, hirm avalikult rääkida, suguelundite kujutisi näeme ainult primitiivsetel illustratsioonidel ning pähe õpitud elundite funktsioonid ei tähenda meile midagi ja need unustatakse hiljem.

Suureks saades peame otsima uut teavet ja mõned asjad uuesti selgeks õppima. Mõnikord ei tea me isegi oma suguelundite nimesid ja ajame need segamini. Näiteks on väga tavaline, et naised nimetavad tuppe (ladina keeles vagina) vulvaks, kuigi vulva on naise väline suguelund ja tupp on elastne toru, emakakaela ja vulvat ühendav organ. Tervelt veerand USA naistest ei tea täpselt, kus nende tupp asub.

Tupe kohta liigub palju müüte, näiteks et tampoonid võivad sinna kinni jääda või isegi kaduda. Naistel on sageli kompleksid ka tupe välimuse suhtes, pidades seda ebanormaalseks või inetuks, kuigi inimeste kehad ja suguelundid on väga erineva kujuga. Seetõttu oleme kokku kogunud peamised müüdid ja faktid selle suguelundi kohta, samuti viited sellele, kuidas selle eest ennetavalt hoolitseda ja millised märgid viitavad ebanormaalsele seisundile.

Müüte on lihtsam uskuda kui fakte. Siin on kõige levinumad müüdid tupe kohta, mis hirmutavad naisi ja tekitavad raskusi just teadmatust tõttu, seega ärge uskuge kõike internetist loetut.

Peate tuppe spetsiaalsete toodetega pesema – müüt

Kõige olulisem on teada, et tupp suudab end ise puhastada. Spetsiaalsed tupe puhastusvahendid töötati välja pigem turundustrikina, et julgustada oma keha mitte tundvaid naisi neid tarbetult ostma ja luua illusioon, et nende intiimsed kehaosad on räpased ja ebahügieenilised. Muide, dušigeel võib tupe mikroobide loomulikku tasakaalu isegi häirida ja põhjustada allergiat.

Tampoonid võivad tuppe kaduda – müüt

Eespool mainitud väga levinud müüt esindab endas kurba olukorda – kuidas naised ei tunne tegelikult oma keha anatoomiat. Tupp pole must auk, millest asjad võivad läbi kukkuda, ja emakakael on liiga kitsas, et tampoon saaks sealt läbi tungida. Siiski võib olla kaua vahetamata olnud tampooni olla keerulisem kätte saada, sest see asub kõrgelt tupe sees ja nööri on raskem tunda.

Seenhaigusi saab ravida küüslaugu või jogurtiga – müüt

Candida seen on väga levinud infektsioon, mis põhjustab tüütut sügelust ja rohkeid eritisi, kuid on olemas seentõve puhul aitavaid ravimid, ja näiteks jogurt, leevendab sümptomeid vaid ajutiselt, kuid ei ravi tegelikult, seega pole sellises olukorras õige aeg loodusliku meditsiini kasutamiseks ja soovitav on pöörduda naistearsti poole.

Vaginaalne eritis tähendab, et midagi on valesti – müüt

Eritised hirmutavad paljusid naisi – kuid see on täiesti normaalne. Raskemad eritised on eriti tavalised tsükli keskel, ovulatsiooni ajal. Oluline on oma kehal silma peal hoida ja selle muutusi jälgida. Kui tunnete hügieenisidemete järele igapäevast vajadust, tasuks külastada naistearsti. Naistel, kes suitsetavad, võtavad rasestumisvastaseid tablette ja on menopausi faasis, esineb samuti vähem eritisi.

Kui vaginaalse seksi ajal orgasmi ei saa, on midagi valesti – müüt

Tegelikult ei saa enamik naisi vaginaalse seksi ajal orgasmi, seega pole muretsemiseks tõesti põhjust. 2015. aasta uuringus, milles analüüsiti 18-94-aastaste ameeriklaste kogetud orgasme, leiti, et ainult 18,4% naistest kogeb orgasmi vaginaalse seksi ajal ilma täiendava stimulatsioonita ja lausa 36,6% pidas kliitori stimulatsiooni orgasmi vajalikuks tingimuseks.

Kui te ei saa orgasmi, ärge laske end heidutada, pöörduge masturbeerimise poole. Seksmänguasjad sobivad selleks suurepäraselt, eriti vibraatorid.

Vagiina läheb laiemaks, kui palju armatseda – müüt

See puritaanlik müüt, mis on ilmselt loodud selleks, et patriarhaalne ühiskond saaks naiste seksuaalsust kontrollida ja piirata, on absurdne. Tupp on väga elastne organ ja selle laiust ei mõjuta kindlasti see, kui palju seksuaalpartnereid teil olnud on.

Terve neitsinahk tähendab, et oled „neitsi“ – müüt

Tänapäeva maailmas on süütuse mõiste üldiselt vastuoluline, sest sõna „süüdi“ viitab patule, ebapuhtusele, häbile. Aga neitsinahk eksisteerib endiselt. See on õhuke membraan, mis katab osaliselt tupe sissepääsu, kuid see ei saa näidata, kas olete seksinud või mitte. Membraani võib kahjustada ka füüsiline tegevus, vigastused või meditsiinilised protseduurid. Muide, mõned naised sünnivad ilma neitsinahata.

Suguhaiguste puhul on sümptomid alati ilmsed – müüt 

Kuigi osadel sugulisel teel levivatel haigustel (tripper, herpes, süüfilis) on selged sümptomid, ei pruugi neid mõnikord väga pikka aega tunda, mistõttu on oluline regulaarselt naistearsti juures käia, isegi kui te sageli partnereid ei vaheta. Rohkem kui 50% klamüüdiat põdevatest naistest ei tea isegi, et nad seda kannavad. Ravimata suguhaigused võivad naise reproduktiivset süsteemi pöördumatult kahjustada ja põhjustada viljatust.

Vaginaalne eritis – normaalne

Nagu eespool mainitud, on tupevoolus täiesti normaalne nähtus, tupp puhastab ennast näärmete poolt eritatud vedeliku abil ja säilitab õige mikrofloora tasakaalu, kuid millal viitab teatud voolus infektsioonile ja mis seda põhjustab?

Vaginaalsekreedi tasakaalustamatust põhjustavad:

 • Antibiootikumide või steroidide tarvitamine;
 • Bakteriaalne vaginoos, bakteriaalne infektsioon, mis esineb sagedamini rasedatel naistel või mitme seksuaalpartneriga naistel;
 • Rasestumisvastased tabletid;
 • Emakakaelavähk;
 • Klamüüdia, gonorröa ja muud sugulisel teel levivad nakkused;
 • Diabeet;
 • Dušš, lõhnastatud seebid või kreemid, mullivann;
 • Vaagnainfektsioon pärast operatsiooni;
 • Trihhomoniaas, mis on tavaliselt põhjustatud kaitsmata seksist;
 • Vaginaalne atroofia, tupe seinte hõrenemine ja kuivamine menopausi ajal;
 • Vaginiit, ärritus tupes või selle ümbruses;
 • Seenhaigus.

Ebatavaliste eritiste tüübid:

 • Pruun või verine – viitab ebaregulaarsele menstruatsioonitsüklile või harvemini emakakaelavähile;
 • Kollakas või hallikas – suur tõenäosus, et tegemist on gonorröaga;
 • Vahutav, kollakas või rohekas – trihhomoniaas;
 • Roosa – see väljavool on tavaliselt tingitud emaka limaskesta eraldumisest pärast sünnitust (lochia);
 • Paks, valge – seenhaigus;
 • Kollane või valge, kalalõhnaline – bakteriaalne vaginoos.

Vaginaalne kuivus – valulik probleem

Vaginaalne kuivus on paljude naiste probleem. On levinud müüt, et kui tupp ei erita loomulikku libestit, siis naine lihtsalt ei ole seksuaalselt erutatud, ei tunne oma partneri vastu huvi jne. See võib olla psühholoogiliselt raske nii naisele kui ka tema partnerile, seega on oluline teada, et see häire ei ole otseselt seotud füüsilise atraktiivsuse puudumisega. Palju sagedamini peitub vastus muutunud östrogeeni tasemes naise veres. See võib muuta seksuaalvahekorra valulikuks, tekitada püsiva turse, põletustunde ja ebamugavustunde treeningu ajal. Suurenenud on ka tupe infektsiooni oht.

Peamised põhjused, miks tupp on mõnikord väga kuiv:

 • Menopaus;
 • Munasarjade kirurgiline eemaldamine;
 • Imetamine;
 • Antidepressantide kasutamine;
 • Stress ja ärevus;
 • Vähenenud verevarustus tupes.

Kuidas hoida oma tuppe terve ja ärritusvabana? 

See naiste suguelund on väga õrn ja tundlik väliste tegurite suhtes, seega on oluline püüda hoida ärritust minimaalsel tasemel.

Ärge raseerige häbemekarvu – häbemekarvad aitavad kaitsta tuppe infektsioonide eest, tasakaalustavad higitaset ja takistavad hõõrdumist. Kui soovite bikiinides kena välja näha, võite osa karvadest eemaldada, kuid soovitame vulvat ümbritsevad karvad alles jätta. Lisaks aitab harvem raseerimine vältida ebameeldivat sügelust ja nahaärritust.

Kasutage võimalikult looduslikke libesteid – vältige naftasaadusi, parabeene, lõhnaaineid, ebaloomulikke õlisid ja värvaineid. Need võivad häirida tupe pH-taset.

Urineeri alati pärast seksi – see aitab eemaldada osa bakteritest ja vähendab suguhaiguste ohtu.

Kandke naturaalset aluspesu – õhku läbilaskvad materjalid vähendavad bakterite kogunemist ning samuti on oluline aluspükse iga päev vahetada.

Ärge peske oma tupe sisemust – see on kuldne ja kõige olulisem reegel, mis aitab teil oma tupe õiget mikrofloorat säilitada. Soovitatav on pesta ainult suuri häbememokkasid, muidu võite tupest head bakterid eemaldada.

Turvaline seks – kõik seksuaalselt aktiivse peaksid kasutama kaitsevahendeid, laskma end regulaarselt suguhaiguste suhtes kontrollida ja kasutama mänguasju, mis on valmistatud kehale ohututest materjalidest. Näiteks silikoon, puit, roostevaba teras, klaas, ABS-plastik.