Sõna “ma armastan sind” ütleme igale inimesele erinevalt. Vanematele ütleme seda lugupidamisega, uuele sümpaatiale kirega, pikaajalisele partnerile aga soojuse, truuduse ja nii edasi. Psühholoogid selgitavad seda erinevate armastuse vormide olemasoluga. Need erinevad mitte ainult oma intensiivsuse, vaid ka kestuse poolest. Seega räägime täna sellest, milline armastuse vorm kestab kõige kauem ja milline on määratud kiiresti hääbuma?

Mitu armastuse vormi on olemas?

Psühholoogid nimetavad armastust eriliseks tundeks, mis mõnikord sunnib meid käituma täiesti erinevalt, kui meile tavaliselt omane. Näiteks isegi kõige ratsionaalsemad ja kõike hästi läbi mõtlevad inimesed võivad armunult hakata käituma nagu väikesed lapsed ja hakata vastu võtma impulsiivseid otsuseid. Kuid mitte kõigil ei mõju armastus ühtemoodi, ja selle põhjuseks on spetsialistide sõnul see, et elus puutume kokku erinevate armastuse vormidega. Ja psühholoogid tuvastavad neist seitse.

Kuigi armastus on tunne ja võib tunduda, et seda teaduslikult selgitada või uurida ei ole võimalik, on psühholoogid, kasutades sotsioloogiat ja inimeste käitumise uuringuid, loonud armastuse kolmnurga teooria. See hõlmab mitte ainult seitset armastuse vormi, vaid ka kolme olulist aspekti: Kirge, emotsionaalset lähedust ja pühendumist. Sõltuvalt sellest, millistele aspektidele teie kogemus armastuses keskendub, saab määrata, milline on selle vorm.

Need eksperdid kirjeldavad lähedust kui tunnet, mis tekib meil inimesega, kellega loome sooje suhteid. Aga kirg juhib meid romantiliste suhete, füüsilise läheduse ja seksuaalsete suhete poole. Nende arvates võib pühendumus olla nii pikaajaline kui ka lühiajaline – ja just sellest võib sõltuda suhete kestvus.

Perekonna armastus

7 armastuse vormi: milline kestab kõige kauem ja milline on määratud lõppema kohe, kui see algab?

See armastuse vorm – esimene, mida kogeme oma elus. Seda liigitatakse „kaastundlikuks” armastuse vormiks – see tähendab, et seda iseloomustab sügav emotsionaalne lähedus, empaatia, tugev platooniline side teise inimesega, pühendumus ja pühendumus teisele inimesele. Tõepoolest, seda armastust võime tunda mitte ainult pereliikmete vastu, vaid ka inimeste, kellega oleme veetnud kogu oma lapsepõlve, kellele, psühholoogide sõnul, tunneme end kõige lähedasemana. See armastus võib kesta terve elu. Selle armastusvormi loomiseks või püsimiseks ei ole vaja kirge – selles eristub see paljudest teistest.

Sõbralik armastus

Sõpradele tunnetatud armastus kuulub samuti “kaastundliku” armastuse alla. Kui sõprus on pikaajaline ja tugev, tunnevad inimesed teineteise vastu tugevaid tundeid, kuigi need on platoonilised. See armastuse vorm iseloomustab tugevat austust, truudust ja muidugi usaldust teise inimese vastu. Mõned spetsialistid märgivad, et selline armastuse vorm võib olla sama tugev kui see, mida kogeme romantilistes suhetes. Seetõttu, nagu psühholoogid ütlevad, võib sõbra kaotamine olla sama valus kui lahutus oma partneriga.

Seega, nagu eksperdid ütlevad, kui mõlemad pooled hoiavad ja hindavad oma sõprust, võib see armastus kesta väga kaua – võib-olla isegi terve elu.

Vaimustus

7 armastuse vormi: milline kestab kõige kauem ja milline on määratud lõppema kohe, kui see algab?

See armastuse vorm avaldub suhete alguses. Sageli nimetatakse vaimustust tunneteks, mis tekivad täiesti värske suhte alguses. Selles suhete staadiumis segatakse sageli vaimustust tõelise armastusega, kuigi siirad tunded alles hakkavad kujunema. Sellisele armastusele omistatakse ka “armastus esimesest silmapilgust”, kui inimesed tunduvad üksteisesse armunud olevat tänu äkitselt üle pea murdvatele tugevatele tunnetele. Sümpaatiat või armastust esimesest silmapilgust võivad kaasneda ka romantilistes filmides sageli kujutatud armumise “sümptomid”: raskused söömise ajal, keskendumisraskused või isegi pidev seksuaalne erutus.

Sümpaatia staadiumis võivad inimesed tunduda nagu oleksid pimestatud ja ei märka, et neil ei ole oma uue partneriga ühtegi ühist huvi või et nad on täiesti kokkusobimatud. Ent tundeid hägustatud mõistus ei pööra sellele sageli tähelepanu. Sümpaatia staadiumis ei räägi inimesed harva tõsistest teemadest, oma tegelikest huvidest või väärtustest. Seega on loomulik, et kui ei püüa inimest paremini tundma õppida, otsida ühiseid huvisid, võib vaimustus kiiresti hajuda. Siiski märkavad psühholoogid, et piisavate pingutustega võib sümpaatia kasvada tõeliseks ja püsivaks armastuseks.

Tühi armastus

Psühholoogid väidavad, et see armastuse vorm ilmneb pikaajalistes suhetes, kus inimesed on juba aastaid koos. See erineb sellepoolest, et inimesed pööravad suurima tähelepanu kohustustele – nagu rahalised kohustused, laste kasvatamine või muud sarnased kohustused. Kuid tunded, kirg või intiimsus neil ei ole enam olulised.

Inimesed püsivad koos just kohustuste tõttu üksteisele või neid seob midagi sellist nagu laste eest hoolitsemine, rahalised kohustused ja nii edasi. Suhete edendamiseks ja jätkuvaks hoidmiseks tuleks rohkem tähelepanu pöörata suhte taaselustamisele ja intiimsusele, muidu ei rahulda nad kumbagi osapoolt või lõpuks lagunevad ikkagi.

Maniakaalne armastus

Mõned inimesed ei pea seda nähtust üldse armastuseks – kui üks inimene muutub teise suhtes maniakaalseks, siis see pole enam puhtad tunded. Ent psühholoogid ei nõustu sellega ja liigitavad maniakaalse armastuse üheks selle vormiks. Terminit “maniakaalne armastus” kasutatakse, et kirjeldada toksilisi või düsfunktsionaalseid suhteid. Maniakaalse – teiste nimetatakse sageli ka häirivateks – armastuse tõttu kannatab tavaliselt üks osapool, kellele avaldatakse emotsionaalset, psühholoogilist, füüsilist või muud tüüpi vägivalda.  Sageli ei saa need inimesed isegi magada, sest nad on nagu teise inimese kinnisideeks – kui nad voodisse heidavad, keerlevad nende mõtted ümber teise inimese ja nende suhete.

Sageli kaasneb nende suhetega ka sõltuvus, kui üks inimene tunneb end teisest sõltuvana ja selle tõttu tunneb end justkui vangis suhetes. See armastus võib kesta väga kaua, eriti kui inimene ei suuda oma partneri manipulatsioonidest lahti lasta, kuid psühholoogid soovitavad jälgida ebatervisliku dünaamika märke ja neid mitte ignoreerida.

Kirglik armastus

7 armastuse vormi: milline kestab kõige kauem ja milline on määratud lõppema kohe, kui see algab?

Seda armastuse vormi iseloomustab asjaolu, et inimesed tunnevad üksteise vastu väga suurt kirge ja külgetõmmet. Inimesed, kes alistuvad kirglikule armastusele, võivad tunda, nagu oleksid nad tunnetest ja emotsioonidest purjus – eriti suhte alguses. Sellisel juhul inimesed tunnevad end täiesti lahutamatuna ja tundub, et nad ei suuda üksteisest lahti lasta. Ent pelgalt seksuaalne tõmme, kire, ja iha ei saa olla pikaajaliste ja tugevate suhete aluseks – kuigi alguses võivad need aidata neil ehitada soliidsed ja tugevad alused.

Eksperdid väidavad, et see armastus võib lõppeda kahel viisil. Kui inimesed rõõmustavad mitte ainult üksteise seltskonna ja füüsilise naudingu üle, vaid proovivad ka paremini teineteist tundma õppida, luua tugevat emotsionaalset sidet, siis kirg võib muutuda pikaajaliseks, tõeliseks armastuseks, mis aitab toetada suhteid, mis kestavad aastakümneid. Siiski, kui te lihtsalt alistute kirele, siis see jääbki ainult seksuaalseks seikluseks, ja armastus ei kesta kaua.

Ideaalne armastus

7 armastuse vormi: milline kestab kõige kauem ja milline on määratud lõppema kohe, kui see algab?

Just nii psühholoogid seda nimetavadki, sest see on ainus romantilise armastuse vorm, mis nende sõnul kestab terve elu. Nagu öeldakse, peaks iga paar just sellist armastust taotlema, kui nad soovivad, et nende suhe õitseks ka pärast algse sümpaatia hajumist. Eksperdid märgivad, et inimesed, kes kogevad sellist armastust, ei suuda ette kujutada end ühegi teise inimesega ning nad on kõige õnnelikumad siis, kui nad on armastavas, pikaajalises suhtes oma partneriga. Sellises armastuses ei puudu ka intiimsus – inimesed saavad nautida kvaliteetset seksuaalelu aastakümnete jooksul oma armastatud kaaslasega ning võivad kiidelda täieliku rahuloluga.

Kuna inimesed, kes kogevad täiuslikku armastust, tunnevad end oma partneriga nii emotsionaalselt kui ka intiimselt lähedasena ning on sellele tugevalt pühendunud, on neil lihtne ületada isegi kõige raskemad väljakutsed koos. Psühholoogid märkavad, et sellised inimesed on tavaliselt parimad sõbrad, kes mitte ainult ei armasta teineteist, vaid tunnevad ka samasugust füüsilist tõmmet teineteise poole nagu esimesel päeval. Ent siiski, psühholoogide sõnul, selline armastus ei ole iseenesestmõistetav – selle hoidmiseks tuleb palju vaeva näha. Nende sõnul on täiuslik armastus saavutatav ainult avatud suhtlemise, täieliku vastastikuse usalduse ja partnerile pühendumisega.