Küllap on paljud inimesed unistanud mõtete lugemisest. See säästaks kõvasti aega ja närvirakke. Küll aga on sellised võluvõimed vaid filmi- ja raamatutegelastel ning tegelikkuses ei saa inimesed sageli üksteisest lõpuni aru.

Kineesika – teadus või pseudoteadus?

Kehakeele uurimisel on ka oma nimi – kineesika. Cambridge’i ülikooli sõnaraamat ütleb selle kohta nii: kinees on uuring selle kohta, kuidas inimesed kasutavad kehaliigutusi teiste inimestega suhtlemiseks. Mitmed teiste valdkondade teadlased väidavad, et ei saa eitada tõsiasja, et kehakeele uurimine alles käib, nii et seda saab õppida uurima nii koos kui ka ilma kõrghariduseta.

The Actuary Magazine kirjutab, et terminit kineesia tutvustati avalikkusele esmakordselt aastal 1952. Selle võttis kasutusele Ameerika antropoloog Ray Birdwhistell, kes uuris, kuidas inimesed suhtlevad läbi žestide, kehahoiaku ning muude füüsiliste liigutuste.

Ta väitis, et kehaliigutustel on oma tähendus ning neid saab mõista sarnaselt verbaalsele eneseväljendusele. Birdwhistell on hinnanud, et ainult 30-35 protsenti vestlustest põhinevad sõnadel. 1967. aastal vähendas Dr. Albert Mehrabian, California ülikooli (UCL) emeriitprofessor ning raamatu Silent Messages autor, seda protsenti 7ni.

Kehakeel – kuidas lugeda märke?

Kehakeele tüübid

Nii nagu igapäevaselt kasutataval kirja- ja kõnekeelel on erinevad osad, nii saab ka kehakeele jagada erinevateks tüüpideks. Ajakiri Medicine Net jagab kehakeele kümnesse kategooriasse:

  • Näoilmed
  • Käe žestid
  • Silmade liigutused
  • Pea kallutamine
  • Asend ja kehaliigutused
  • Kõndimise maneer
  • Näo ja juuste puudutamine
  • Teise inimese puudutamine
  • Rääkimisviis
  • Ruum (inimeste vaheline kaugus)

Naiste kehakeel

Naiste kehakeele analüüsimine võib aidata meestel paremini mõista naise tagamõtet ehk seda, kas naine flirdib või soovib kontaktist eemale hoida. See on eriti kasulik siis, kui mees on alles naisega kohtunud ning soovib vastaspoole mõtetest paremini aru saada. Veebileht Better Help toob välja nimekirja naise kehakeele võimalikest tõlgendustest.

Pea kallutamine võib viidata sellele, et naine julgustab teist inimest rääkima. Kui pea on viltu, võib seda tõlgendada ka alandlikkuse märgina. Naised teevad seda sageli, kui räägivad kellegi autoriteetsega.

Kehahoiak – naine, kes kükitab ning püüab võtta võimalikult vähe ruumi, annab märku, et ta pole enesekindel ning on hirmul ja häbelik. Poos, kus selg on sirge, näitab vastupidiselt suurt enesekindlust ja kontrolli olukorra üle.

Käeliigutused – ehetega mängimine ja juuste puudutamine annavad märku, et naisel on stress ja et vestluse teema või olukord on tema jaoks ebameeldiv. Neid žeste mõistetakse sageli valesti kui märki flirtimisest.

Naeratus – naeratamine ei tähenda alati, et naine on lõdvestunud ja rõõmus. Mõnikord võib see olla ka märk ärevusest. See tähendab, et tuleks jälgida ka teisi märke, et aru saada, mida naise naeratus püüab edasi anda.

Suured käeliigutused – paljud naised “räägivad kätega”. See näitab, et nad on huvitatud ning vestlusesse kaasatud.

Silmade tihe pilgutamine (virvendus) – kõige sagedamini kasutatakse silmi kannatamatuse või pettumuse näitamiseks, isegi kui sõnad räägivad midagi muud. Seega ei tähenda see märk midagi head.

Silmside – otsene silmside näitab, et naine ei ole alandlik ning proovib sinu tähelepanu võita.

Näita rohkem

Pupillide suurenemine – selline pisiasi näitab üsna otseselt, et naine on huvitatud. Nii meeste kui ka naiste pupillid suurenevad, kui nad vaatavad midagi, mida neid köidab ning neis positiivseid emotsioone tekitab.

Ristatud käed – käte ristamine tähendab vastupanu, enda kaitsmist ning eriarvamusi. Tegemist ei ole kohe kindlasti flirdiga.

Huulte liigutused – kui naine hammustab huulde, tähendab see tavaliselt flirtimist. Kui tema huuled on tihedalt kokku surutud tähendab see vastupidiselt vaenulikkust ning soovimatust suhelda.

Kaela paljastamine – kui naine paljastab oma nahka, annab see märku, et ta usaldab sind.

Kõrgendatud hääletoon – kui naine on millestki erutatud või huvitatud, tõuseb tema hääletoon veidi. Tihti hakkab ta ka kiiremini rääkima.

body language

Mehe kehakeel

Mehed on naistega võrreldes palju vähem väljendusrikkad, mis tähendab, et nende kehakeele lugemine võib olla keerulisem. Samas, mõnest pisiasjast, näiteks kehahoiakust või jalaasendist, on võimalik välja lugeda, mida mees sinuga olles tunneb. Ka neid kirjeldatakse ühes Better Help leheküljel olevas artiklis.

Kehahoiak – langetatud õlad, sirge selg ja sirged puusad annavad märku, et mees tunneb end domineeriva ja enesekindlana. Kui mees ennast kaitseb, hoiab ta näiteks käsi keha lähedal.

Avatud peopesad – nii näitab mees siirust, avatust ja usaldust. Ka poliitikud kasutavad seda žesti väga tihti, et tekitada rahvas usaldustunnet. Suletud peopesad näitavad, et mees ei otsi kontakti.

Näo puudutamine – see märk ei tähenda midagi head. Näo puudutamine tähendab, et mees on ärevil või valetab sulle.

Sage silmade pilgutamine – see viitab sellele, et mees tunneb stressi. Kui mees pilgutab väga aeglaselt, on see märk sellest, et tal on igav. Nagu ka naiste puhul, näitab pupillide laienemine füüsilist külgetõmmet ja huvi.

Pilgu fokuseerimine – kogu nägu kattev pilk näitab, et vestlejale pööratakse täit tähelepanu ning et temast ollakse huvitatud. Kui mees suunab pilgu oma näo ülemisele osale, tahab ta näidata oma domineerimist ja võimu.

Puudutused – justkui tahtmatud puudutused annavad märku sellest, et mees on sinust huvitatud. Sama võib järeldada ka teievahelisest kaugusest, kui te vestlete.

Miks on vaja kehakeelt mõista?

Turundus- ja kommunikatsioonispetsialist Lynne Franklin rääkis TedX konverentsil peetud esitluses, kuidas õppida teiste inimeste mõtteid nende kehakeele kaudu lugema.

Kehakeele mõistmine võib parandada sinu suhtlemist ning aidata endast paremat muljet jätta. Kui sa tead, kuidas teised inimesed sinu kehakeelt tõlgendavad, võid püüda neid petta ning panna neid uskuma, et oled enesekindlam kui sa tegelikult oled.

See ei kehti ainult uute inimestega suhtlemise puhul, vaid ka näiteks tööintervjuudel, koosolekutel ning äritehingute tegemisel.

Kui üritada mõista teiste inimeste kehakeelt, kutsuksin esmalt oma kehakeelt tundma õppima. Miks see oluline on? Ennast tundes on sul võimalik teisi paremini tundma õppida. Teades signaale, mida su oma keha sulle annab avastame ühenduse iseendaga. Mõistes oma keha, suudame selle eest korralikult hoolt kanda.

Sageli teraapias märkan, et inimesed tõlgendavad toimuvat valesti. Näiteks kui ajad ärevuse segamini näljaga, võid üle süüa. Meie emotsionaalsed seisundid on salvestatud unikaalsesse kehaprofiili, nii et kui naised näiteks vestluse ajal oma juukseid sõrmede vahel keerutavad, ei tähenda see, et ta flirdib. Võib-olla on ta lihtsalt rahulik? Iga inimese kehakeel on individuaalne.

Veel kehateraapia peensusi õppides mäletan, et üks kehateraapia pioneere Alexander Lowen on öelnud: „Iga inimese jaoks on tema olemise põhireaalsus keha. Just oma keha kaudu tajume maailma ja vastame sellele oma kehaga. Kui inimene ei mõista oma keha, ei mõista ta ka maailma reaalsust.”

Kuidas hakata oma keha kuulama? Kutsun sind tegema üht lihtsat keha maandamise praktikat, mis annab sulle rohkem rahu, stabiilsust, selgust sinus toimuva suhtes. Keha maandamise, aga ka seksi üheks funktsiooniks on kogunenud koormuse tühjendamine. Kutsun teid proovima.

Niisiis, tõuse püsti, lõdvestage kõhtu ja painutage jalgu veidi, nagu hüppaksid. Seejärel keskendu täielikult oma jalgadele ja hingamisele. Sisse- ja väljahingamine toimuvad sügavalt, aeglaselt ja rahulikult. Skaneeri oma keha pealaest jalatallani, jälgides iga kehaosa aistinguid. Eesmärk on tunnetada kogu oma keha tervikliku organismina, süveneda endasse ning luua sõbralik ühendus enda ja teistega,” räägib Gestalti suuna psühhoterapeut Laura Pavliuk.

Ta jätkab: “Küsi endalt järgmist: „Kuidas ma end selles ruumis ja oma kehas tunnen? Kas ma kuulen oma keha tundlikkust?” Näiteks kohtingul, kui ma tunnen või tunnen oma keha selgelt, saan paremini aru, kas tahan selle inimesega õhtut jätkata ning kui kaugele tahan temaga füüsiliselt jõuda. Kas tahan seiklust või lihtsalt üht kallistust? Oma keha tundma õppides lood tugevama ühenduse iseendaga. “Kehauuringut” saad teha iga päev, hommikul, päeval või enne magamaminekut.

Soovides avastada omaenda keha, usun, et suudad teist inimest ja tema saadetud signaale kergemini ja selgemalt kogeda,” räägib Gestalti suuna psühhoterapeut Laura Pavliuk.