Üks ebamugavamaid küsimusi, kui olete kiimas ja kohe seksima hakkamas: „Kas sul kondoom on?“ Muidugi on see ebameeldiv ainult siis, kui seda pole. Siis on teil kaks valikut: lükata kuum öö edasi järgmiseks korraks (mida te tegelikult ei tahaks) või otsida koht, kust kumme osta (ja selleks ajaks on teil tõenäoliselt tung kadunud). Teine võimalus on riskida. Aga sellest ei tasu isegi rääkida, sest te ju teate, kuidas võib üks lõbus õhtu hiljem kätte maksta.

Kui te ei ole pikaajalises suhtes ega kasuta muid rasestumisvastaseid vahendeid, on kondoom tõenäoliselt parim viis turvaliseks seksimiseks. Seepärast on alati hea neid taskus või käekotis hoida – kunagi ei tea, millised seiklused ees ootavad. Ja kui te pole veel kondoomidega sõbraks saanud, siis räägime neist lähemalt ja aitame õige valiku teha.

Kuidas hakati kondoome kasutama?

Teid võib üllatada, et kondoomid pole tänapäevane kaitsevahend. Nende kasutamine ulatub tagasi aastasse 1000 eKr. Iidsed egiptlased kasutasid haiguste eest kaitseks linast kesta (tolleaegne kondoom). Varaseimad tõendid kondoomi kasutamisest Euroopas pärinevad Prantsusmaal asuvate Combarelles’i koobaste maalidelt. Samuti on tõendeid, et ka Rooma impeeriumis kasutati mingisugust kondoomi.

Esimene tõsine kondoomide teema sai alguse süüfilise epideemiast, mis levis Euroopas umbes 1500. aasta paiku. Gabrielle Fallopius, Itaalia katoliku preester ja anatoom, kirjeldas linast kesta, mis tema väitel kaitseb mehi süüfilise eest. Oluline on märkida, et kaitse oli kasulik ainult nakkuste ennetamiseks. Kondoomi kasulikkust raseduse vältimisel hakati tunnistama alles hiljem.

Sõna „kondoom“ esimene trükitud kasutus pärineb 1706. aasta luuletusest. Samuti räägitakse, et Condom (inglise keeles – kondoom) oli Charles II aja arst. Arvatakse, et ta leiutas seadme, mis aitas kuningal vältida rohkemate vallaslaste saamist. Isegi kõige kuulsam armastaja Casanova kasutas kondoomi, et rasedusi ja nakatumist vältida. Sel ajal valmistati kondoome loomasoolest. Kahjuks olid need üsna kallid, seega kasutasid inimesed neid sageli korduvalt.

1700. aastate teisel poolel õitses Londonis käsitsi valmistatud kondoomidega kauplemine, kusjuures mõned kauplused valmistasid nende kohta lausa reklaame. Revolutsioon kondoomide tootmises saabus, kui rehvifirmad Goodyear ja Hankook leiutasid kummi vulkaniseerimise. See on protsess, mis muudab kummi õhukeseks, tugevaks ja elastseks materjaliks. See leiutis tähendas, et kummitooteid, sealhulgas kondoome, sai kiiresti ja odavalt masstoota.

1861. aastal ilmus esimene kondoomireklaam Ameerika ajalehes The New York Times. Kuid 1873. aastal võeti vastu Comstocki seadus, mis andis postiteenistusele õiguse tsenseerida kirju, mis olid „rõvedad, ebasündsad ja/või ebameeldivad“. See seadus keelustas igasuguse rasestumisvastaste vahendite reklaami ja lubas postiteenuse pakkujatel posti teel müüdavaid kondoome konfiskeerida.

1919. aastal alustas Frederick Killian loodusliku kummi lateksist valmistatud kondoomide tootmist. Lateksist kondoomide eeliseks oli aeglasem vananemine ning need olid õhemad ja lõhnatud. Nende uut tüüpi kondoomide müügimahud olid palju suuremad. 1930. aastate keskpaigaks valmistasid 15 suurimat USA tootjat umbes 1,5 miljonit kondoomi päevas.

1919. aastal hakati Ühendkuningriigis tootma libestiga määritud Durexi kondoome. 1960. aastate alguses vähenes kondoomide kasutamine rasestumisvastase vahendina järsult, kuna rasestumisvastaste pillide, spiraalide ja steriliseerimise kasutamine suurenes. Kuid nende populaarsus taastus pärast HIVi ja AIDSi avastamist 1980ndatel aastatel. Sellest ajast alates on kondoomid saanud kättesaadavaks kohvikutes, baarides, kauplustes ja supermarketites.

1990. aastal tulid turule värvilised ja maitsestatud kondoomid. 1992. aastal toodi Euroopas turule esimene naiste kondoom, mille USA Toidu- ja Ravimiamet (FDA) 1993. aastal heaks kiitis. 1994. aastal toodi USAs turule maailma esimesed polüuretaanist kondoomid. Tänapäeval on kondoomide valmistamise tehnoloogia nii palju edasi arenenud, et turul on saadaval mitmesugustes suurustes, värvides ja kujudes üliõhukesed kondoomid.

Millised on kondoomide eelised? 

Kondoomid aitavad vältida soovimatuid rasedusi. Aasta kestnud kliinilises uuringus esines soovimatu rasedus ainult 2%-l 100-st kondoomi kasutanud paarist. Umbes 8300 vahekorrast tuli ainult 2 rasedust. Sõltuvalt kaubamärgist võib kondoomide tõhusus ulatuda kuni 99,8%-ni. See näitaja on võrreldes teiste kaitsemeetoditega kaugelt kõige kõrgem.

Õige kasutamise korral takistavad kondoomid HIV-i edasikandumist. HIV nakkus levib siis, kui nakatunud sperma, tupe või muud kehavedelikud puutuvad kokku limaskesta pinnaga, näiteks mehe kusiti, tupe või pärakuga. 2-aastases uuringus, kus üks partner oli HIV-positiivne ja teine HIV-negatiivne ning kondoomi kasutati korrektselt ja järjekindlalt iga vaginaalse, anaalse ja suulise akti ajal, ei nakatunud terve partner viirusesse. Sarnane kaheaastane uuring näitas, et 2% nakatumata partneritest nakatus kondoomi kasutamisel HIV-sse.

Kondoomid kaitsevad sugulisel teel levivate haiguste eest. Klamüüdia, gonorröa ja trihhomoniaas levivad limaskestadega kokku puutuva saastunud sperma või tupesekreedi kaudu. Kondoomid takistavad sperma väljavoolamist ja kaitsevad meeste kusitit tupesekreediga kokkupuute eest. Kondoomid kaitsevad suguhaiguste, näiteks genitaalherpese, süüfilise ja haavandite eest, mis levivad limaskestade või nakatunud naha kaudu.

Kondoomid vähendavad emakakaelavähi riski. Regulaarne kasutamine võib aidata inimestel vabaneda HPV (inimese papilloomiviirus) infektsioonist ja/või vähendada uuesti nakatumise riski. Peaaegu kõik emakakaelavähi juhtumid on põhjustatud HPV-st. Igal aastal nakatub Ameerika Ühendriikides HPVsse üle 3 miljoni naise, kellest 51 000 haigestub emakakaelavähki. 28 kuud kestnud uuringus, milles osales 123 naisüliõpilast, leidsid teadlased, et regulaarselt kondoome kasutavatel ja seksuaalselt aktiivsetel naistel oli HPVsse nakatumise tõenäosus oluliselt väiksem kui naistel, kes kondoome ei kasutanud. Ühes uuringus leiti, et järjepidavalt kondoome kasutavad mehed vähendasid oma peenise HPV-nakkuse riski. Teine uuring näitas, et järjepidev kondoomi kasutamine vähendas anaalset HPV-nakkust meeste seas.

yesyes

Kuidas valida kondoomi? 

Kuigi kondoomi valimine võib tunduda raketiteadusena, ei tasu apteegis või kassas kohe esimesest pakki kaasa haarata. Õige suuruse, kuju ja kaubamärgi leidmine on oluline, kui soovite nautida kvaliteetset seksi ja kõiki sellest tulenevaid eeliseid. Näiteks kui kasutate vale suurusega kondoomi, võib see rebeneda ja põhjustada soovimatu raseduse või jätab see teid sugulisel teel levivate haiguste eest kaitsetuks. Kui soovite teha õiget valikut, jagame näpunäiteid, millega kondoomi ostmisel arvestada.

Venitamine. Kõigepealt tuleb veenduda, et kondoom on nii pingul, kui vaja. Kondoom ei tohiks olla liiga kitsas, et selle kandmisel ebamugavustunnet ei tekiks. Kui see on liiga pingul, võib väikseimgi liigutus selle rebestada. Kui kondoom on liiga lõtv, ei püsi see paigal ja võib kasutamise ajal maha tulla. Kuidas neid probleeme vältida? Valige õige suurus. Kuigi mõnele mehele meeldib ette kujutada, et nende uhkus on suuruses XXL, on parem osta kondoome vastavalt tegelikule olukorrale. Mõõtke oma peenise laius ja pikkus ning otsige sellele vastavad kaitsevahendid.

Libesti. Otsige libestiga kondoome. Peaaegu kõik kondoomitüübid on vähemalt kergelt libestiga määritud, see muudab kondoomi peale kandmise lihtsamaks ja aitab seksuaalvahekorra ajal. Kui teile sellest libedusest ei piisa, võite seda alati eraldi juurde osta ja täiendava seksvahendina kasutada.

Kondoomi pealekandmise tehnika. Et mõista, kas kondoomi suurus sobib teile, pange see oma peenisele ja võtke selle otsast kinni. Seejärel libistage kondoom mööda peenist alla. See peaks olema lihtne. Kui ei, siis vajate veidi suuremat kondoomi. Kui see läheb liiga kergesti alla, otsige väiksemat suurust.

Katsetused. Kui olete värske kondoomide kasutaja, pidage meeles, et parima toote leidmine võtab aega. Mõned kondoomid ei pruugi olla õiges suuruses, teised võivad vähendada tundlikkust, kolmandates võib olla liiga palju või liiga vähe libestusainet ja neljandad ei pruugi teisele poolele meeldida. See on täiesti loomulik protsess. Alustuseks soovitame osta mitme kaubamärgi ja tüübi variante, mis võimaldavad valida endale sobivaima.

Kondoomide tüüp. Kui olete oma suuruse või lemmiktootja leidnud, tasub otsingut veelgi mitmekesistada. Turul on palju erinevaid kondoome, mis mitte ainult ei paku kaitset, vaid aitavad teil ka meeldivamaid aistinguid kogeda. Millised on kõige populaarsemad kondoomide tüübid?

Stimuleerivad kondoomid. Need on spetsiaalsete lainete, punktide, soonte või naastudega kondoomid. Need pakuvad teisele poolele täiendavat stimulatsiooni. Ebatasane reljeef masseerib tupe seinu, muutes aistingud veelgi intensiivsemaks.

Erinevate maitsete ja lõhnadega kondoomidValik on tõesti lai – alustades nätsu maitsest ja lõpetades eksootiliste puuviljadega. Need võivad kõrvaldada ebameeldiva suguelundite lõhna ja muuta seksi mängulisemaks. Turul on ka spetsiaalsed maitsestatud kondoomid suuseksi jaoks.

Soojendavad/jahutavad kondoomid. Need annavad täiendava soojendava või värskendava efekti. See stimuleerib suguelundeid, muudab need tundlikumaks ja muudab voodimängud veelgi põnevamaks.

Eriti õhukesed kondoomidNeed on mõeldud neile, kes soovivad kogeda võimalikult realistlikke elamusi, ilma et nad kummi oma peenisel tunneksid.

Äärmiselt turvalineNeed on paksemad kondoomid neile, kes soovivad seksi ajal lõõgastuda ja turvalisuse pärast mitte muretseda.

Suured kondoomidNeed on erakordselt suured kaitsevahendid, mis on mõeldud meestele, kellele loodus on andnud erakordse uhkuse.

Kuidas kondoomi peale panna?

Kasutage alati uut lateksist või polüuretaanist kondoomi iga vaginaalse või anaalseksi puhul. Kondoomi on soovitatav kasutada ka suuseksi puhul partneriga, kellel on HIV või kelle HIV-staatus on teadmata.

 • Avage pakend ettevaatlikult, ärge kahjustage kondoomi;
 • Asetage kondoom peenisepeale, jättes selle otsa umbes pool tolli ruumi. Kui olete ümberlõikamata, tõmmake eesnahk enne kondoomi asetamist peenisepea poole;
 • Kondoom peaks mahtuma pähe nagu väike volditud äärtega kummimüts – siis libiseb see kergesti alla;
 • Pigistage õrnalt kondoomi otsa, et järeleliigne õhk eemaldada;
 • Hoidke kondoomi otsast kinni ja rullige see peenise põhjani;
 • Kondoomi välisküljel olev libesti hõlbustab tungimist. Kasutage kondoomiga vahekorras AINULT vee baasil libestit;
 • Kui tunnete, et kondoom on rebenenud või kahtlustate seda, eemaldage see koheselt. Visake kondoom ära ja kasutage uut;
 • Pärast ejakulatsiooni hoidke kondoomist peenise põhja juurest kinni ja ärge laske sellest lahti enne, kui olete selle oma partneri tupest, pärakust või suust välja tõmmanud. Eemaldage kasutatud kondoom ettevaatlikult peeniselt ja visake see ära;
 • Ärge kunagi kasutage kondoomi rohkem kui üks kord.

Naiste kondoomid

On levinud väärarusaam, et kondoomid on meeste töövahendid ja nende eest peaks hoolitsema meessugu. Ja kas teadsite, et naiste kondoomid on olnud turul juba üle 20 aasta?

Naiste kondoomid toimivad tupes diafragmana ja katavad osa häbemest. Nende kasutamise eelis on selles, et mees ei pea erektsiooni säilitama. Need kondoomid on suurepärane alternatiiv naistele, kes soovivad vältida sugulisel teel levivaid infektsioone või planeerimata rasedusi. Kuidas naiste kondoome kasutada?

 • Avage pakend ettevaatlikult. Valige sisestamiseks mugav asend – kükitamine, ühe jala tõstmine, istumine või lamamine. Veenduge, et kondoom on piisavalt libestatud;
 • Kui kasutate FC2 naiste kondoomi, veenduge, et sisemine rõngas oleks kondoomi suletud osas ja hoidke kondoomi avatud otsaga allapoole. Suruge sisemist rõngast pöidla ja sõrmega (kuni see on pikk ja kitsas) ning seejärel sisestage sisemine rõngas ja kondoom tuppe. Sisestage sisemine rõngas ettevaatlikult, kuni tunnete, et see liigub ülespoole. Sisestage sõrm kondoomi sisse ja lükake sisemine rõngas nii kaugele kui võimalik. Veenduge, et kondoom oleks tuppe asetatud otse ja mitte keerdunult. Välimine rõngas peaks jääma tupest väljapoole;
 • Peenist tuleb juhtida naise kondoomi sisse nii, et see ei libiseks tuppe väljaspool kondoomi. Kasutage piisavalt libestit, et kondoom seksimise ajal paigal püsiks. Naiste kondoomi ei tohiks kasutada koos meeste kondoomiga, kuna kahe kondoomi vaheline hõõrdumine võib põhjustada nende rebenemist;
 • Kui kondoom libiseb vahekorra ajal maha või jääb tuppe kinni, tuleb akt kohe lõpetada ja kondoom eemaldada. Ärge muretsege – sisestage lihtsalt uus naiste kondoom ja määrige avatud otsale või peenisele rohkem libestit;
 • Kondoomi eemaldamiseks keerake välimist rõngast või raami ja tõmmake see ettevaatlikult välja nii, et sperma jääks sisse. Keerake kondoom pakendisse või riidesse ja visake see ära. Ärge visake seda tualetti. Naiste kondoomi ei ole soovitatav uuesti kasutada.

Millised on naiste kondoomide eelised?

 • Nad võimaldavad naistel jagada vastutust kondoomide eest oma partneritega.
 • Õige kasutamise korral kaitseb naiste kondoom enamiku sugulisel teel levivate haiguste ja raseduse eest.
 • FC2 naiste kondoomi võib sisestada enne vahekorda, et vältida eelmängu häirimist.
 • FC2 naiste kondoom on valmistatud nitriilist, mida saab kasutada õli ja vee baasil libestitega. Kuna temperatuuri ja niiskuse muutuse ei avalda nitriilile mõju, pole selle ladustamisel erinõudeid. Nitriil säilitab ka soojust, mis tagab meeldivad aistingud.

Millised on naiste kondoomide puudused?

 • Väline rõngas või raam on nähtav (paistab tupest välja) ja mõned naised võivad end seetõttu ebamugavalt tunda.
 • FC2 naiste kondoom võib vahekorra ajal häält teha (rohkem libestit vähendaks probleemi).
 • Mõnedel naistel on naiste kondoomi raske paigaldada ja eemaldada.
 • Statistiliselt ei ole see raseduse vältimisel sama edukas kui rasestumisvastased tabletid.
 • Mõnes riigis võivad need olla üsna kallid ja raskesti kättesaadavad.

yesyes

10 müüti kondoomide kohta

Olete kindlasti kuulnud palju kummalisi või naljakaid põhjuseid, miks mees ei taha kondoomi kanda. Me ei soovita neid kuulata, kuid siin on TOP 10 müüti, mis aitavad teil neid kiiremini ära tunda ja neid kummutada.

Kondoomid vähendavad tundlikust seksi ajal. See võis olla tõsi, kui teie vanaisa neid kandis, kuid tänapäeval on kondoomid loodud tundlikkuse suurendamiseks. Need on valmistatud vastupidavast ja üliõhukesest materjalist, et saaksite seksi enesekindlalt nautida. Probleemid võivad tekkida, kui teie partner on kogenematu kondoomi kasutaja ning pole veel leidnud sobivat ja mitte häirivat kondoomi. Pakkuge välja, et proovite koos erinevat tüüpi kondoome ja proovige kindlasti üliõhukesi kondoome – need peaksid probleemi lahendama.

Kondoomi pealekandmise protsess kaotab erektsiooni. See punkt pole mõne mehe puhul müüt ja võib tõepoolest raskusi tekitada. Siiski suudab enamik mehi erektsiooni 15 sekundiks säilitada, mis on piisavalt pikk aeg kondoomi paigaldamiseks. Kui teie partneril on erektsiooniprobleemid, on võimalusi nende vältimiseks. Pinge leevendamiseks aidake teda kondoomi pealepanekul ja lausuge samal ajal ebasündsaid sõnu. Või avage pakend eelnevalt ja pange kondoom enne vahekorda öökapile.

Kondoomid võivad igavesti rahakotis püsida. See pole tõsi. Nagu toidul või muudel riknevatel toodetel, on ka kondoomidel aegumiskuupäev. Lisaks kipuvad rahakotis hoitavad kondoomid kuivama, muutuvad hapraks ja võivad sisestamise või kasutamise ajal rebeneda. Nii et selle asemel, et naerda sõbra üle, kes hoiab ikka veel oma esimest kondoomi alles, soovitage tal see ära visata ja uued osta.

Kondoome on raske hankida. Kui elate arenenud riigis ja mitte asustamata saarel, saate kondoome osta mis tahes apteegist, poest või isegi ööklubidest ja baaridest. Kui partner ütleb, et tal pole kondoomi, sest tal polnud neid kuskilt osta, on see lihtsalt pettus, sest ta ei taha seda kasutada. Parem ärge kuulake teda ja ajage ta lähimasse poodi või apteeki!

Kondoomid on religioonivastased. Katoliku kirik on moderniseerumas ja ei mõista rasestumisvastaste vahendite kasutamist enam samamoodi hukka nagu varem. Lisaks näeb religioon ette ka seda, et sigimine peaks olema vahekorra ainus eesmärk. Me kõik teame, et seks toimub enne abielu ja et kaitsmata seks võib põhjustada väga tõsiseid, mõnikord isegi surmaga lõppevaid haigusi. Me ei taha mingil juhul öelda, et peaksite oma religiooni eirama, kuid on oluline olla teadlik ning kaitsta ennast ja teisi.

Kondoomid on liiga kallid. Jah, kondoomid ei maksa kümme senti, kuid need ei maksa ka nii palju kui sugulisel teel levivate haiguste ravi või soovimatu raseduse tagajärjed.

Olen kondoomide suhtes allergiline. Paljud kondoomid on valmistatud lateksist. Kuid ainult 1-3% elanikkonnast on selle aine suhtes allergiline. Statistika suureneb nende inimeste puhul, kes töötavad igapäevaselt lateksiga või kellel on olnud palju operatsioone. Kuigi lateksi allergia on reaalne, ei ole see põhjus kondoomi mittekasutamiseks. Nüüdseks on saadaval ka polüuretaanist kondoomid, mis on sama ohutud ja tõhusad kui lateksist valmistatud kondoomid.

Ma ei leia endale sobivaid. See tähendab, et seda pole hoolega otsitud. Tänapäeval on kondoome nii palju erinevaid tüüpe, suurusi, värve ja kõike muud, et isegi kõige nõudlikum mees, kellel on ebastandardse suurusega suguelundid, leiab endale sobiva. Kui te ei leia poodidest ja apteekidest õiget valikut, otsige kondoome internetist. Neid on terve hulk!

Mulle need ei meeldi, sest need on piiravad. Jällegi, ainsad piirangud võivad olla vale kondoomi valik või psühholoogilised põhjused, millel pole kondoomi endaga midagi pistmist. Parem on sellele ettekäändele mitte järele anda ja pakkuda alternatiivina võimalust üldse mitte seksida. See peaks motiveerima partnerit tegutsema ja kondoomiga sõbraks saama.

Ma tõmban välja. See on kõige rumalam põhjus kondoomi mitte kanda. See meetod võib mõnikord aidata rasedust vältida, kuid kindlasti mitte 100%. Pidage meeles, et iga vahekord on nagu loteriimäng ja ühel päeval võib teid ebaõnn saata. Ja see on vaid pool probleemist. On olemas sugulisel teel levivaid haigusi, mis võivad terviseprobleeme põhjustada. Kui teil on aktiivne seksuaalelu ja pole püsivat partnerit või te ei kasuta alternatiivseid kaitsevahendeid, on kondoomid parim viis nii raseduse kui ka haiguste ennetamiseks.

yesyes