Iga naine läbib oma elus teatud etapid: esimene menstruatsioon, esimene armastus, esimene seks, emadus ja loomulikult menopaus. Paljud kujutavad seda eluetappi tõelise katsumusena, kuid menopaus on loomulik periood, mille iga naine läbib ja seda ei maksa kindlasti karta. Oluline on mõista ainult selleks, et mõista, millised muutused ootavad keha ja kuidas kohaneda uue etapiga.

Menopaus – mis see on?

Menopaus tekib siis, kui naisel pole menstruatsiooni olnud 12 järjestikuse kuu jooksul ja ta ei saa enam loomulikul teel rasestuda. Menopaus algab tavaliselt vanuses 45–52, kuid menopaus võib tekkida ka enne või pärast seda vanust.

Naistel võib menopaus põhjustada äärmiselt ebamugavaid sümptomeid, nagu kuumahood ja kaalutõus, kuid paljud ei vaja ravi.

Menopausi algus ja kestus

Menopausi esimesed sümptomid ilmnevad tavaliselt umbes neli aastat enne viimast menstruatsiooni ja jätkuvad veel neli aastat (pärast viimast menstruatsiooni).

Vähesed naised kogevad menopausi sümptomeid kuni kümme aastat enne menopausi ja 1 naisel 10-st esineb menopausisümptomeid ka 12 aastat pärast menopausi algust. Tõepoolest, menopausi alguse määravad paljud tegurid, sealhulgas geneetika ja munasarjade tervis.

On erandeid – umbes 1% naistest kogeb menopausi enne 40. eluaastat, mida nimetatakse enneaegseks menopausiks või primaarseks munasarjapuudulikkuseks. Ja umbes 5 protsenti naistest läbib menopausi vanuses 40 kuni 45 aastat. Seda nimetatakse varajaseks menopausiks.

Perimenopaus, menopaus ja postmenopaus. Mis see on?

Perimenopaus on periood enne menopausi. Sel perioodil muutuvad hormoonid menopausiks valmistudes. Enamiku naiste jaoks algab perimenopaus neljakümnendate eluaastate keskel, kuid mõned naised ei koge seda etappi üldse – nad lähevad kohe menopausi.

Perimenopausi ajal muutub menstruatsioon ebaregulaarseks – menstruatsioonid võivad hilineda või mõnikord üldse mitte alata. Samuti võib muutuda menstruatsiooni sagedus.

Menopausi määratletakse kui menstruatsiooni puudumist 12 kuud või kauem ja menopausijärgset staadiumi nimetatakse postmenopausiks.

Menopausi sümptomid

Iga naine kogeb menopausi erinevalt, kuid on teatud sümptomeid, mida paljud kogevad. Tavaliselt on need raskemad, kui naise menopaus algab ootamatult (perimenopaus puudub) või kui perimenopaus kestab lühemat aega.

Menopausi sümptomeid süvendavad tavaliselt munasarjahaigused või halvad harjumused.

Peale menstruaaltsükli muutuste on perimenopausi, menopausi ja menopausijärgsed sümptomid samad. Perimenopausi kõige levinumad sümptomid on:

 • Menstruatsiooni harvenemine;
 • Rasked või tavalisest kergemad menstruatsioonid;
 • Kuumahood, öine higistamine ja näo punetus.

Umbes 75 protsenti naistest kogevad pärast menopausi kuumahoogusid. Muud menopausi sümptomid võivad olla:

 • Unetus;
 • Vaginaalne kuivus;
 • Kaalutõus;
 • Depressioon;
 • Ärevus;
 • Keskendumisraskused;
 • Mälu halvenemine;
 • Libiido vähenemine;
 • Kuiv nahk, suu või silmad;
 • Suurenenud tung urineerida;
 • Rindade suurenemine;
 • Peavalu;
 • Südame löögisageduse tõus;
 • Sagedased kuseteede põletikud;
 • Liigesevalu;
 • Õhenevad või taanduvad juuksed;
 • Kehakarvade kasv.

yesyes

Mis põhjustab menopausi?

Nagu juba mainisime, on menopaus loomulik protsess, mis toimub iga naise kehas, kui munasarjad hakkavad pärast teatud vanusesse jõudmist vähem tootma reproduktiivhormoone. Muutused kehas tekivad siis, kui östrogeeni, progesterooni, testosterooni ja folliikulite stimulatsiooni reguleerivate hormoonide tootmine väheneb.

Üks märgatavamaid muutusi pärast menopausi algust on aktiivsete munasarjade folliikulite vähenemine ja kadumine. Munasarja folliikulid on struktuurid, mis toodavad ja vabastavad munarakud munasarjade seintest. Just selle protsessi tõttu tekivad naistel menstruatsioonid ja nad on viljakad.

Kui premenopaus algab, märkab enamik naisi esmalt, et nende menstruatsioonid muutuvad ebaregulaarseks, kestavad kauem ja veritsevad tugevamalt. See juhtub tavaliselt 40ndate keskel ja 52-aastaselt kogeb enamik naisi menopausi.

Väärib märkimist, et mõnikord algab menopaus ebaloomulikult. Põhjuseks võib olla trauma või munasarjade eemaldamine, aga ka teatud vaagnapõhja häired.

Enneaegset menopausi võivad põhjustada:

 • kahepoolne ooforektoomia või munasarjade kirurgiline eemaldamine;
 • Munasarjade eemaldamine ehk munasarjade funktsiooni “väljalülitamine”, mida võib teha hormoonravi, operatsiooni või kiiritusravi abil vähihaigetel naistel;
 • Vaagnapõhja vigastused, mis põhjustavad tõsiseid munasarjade häireid.

Kuidas menopausi sümptomeid leevendada?

Mõne naise jaoks piisab menopausi sümptomite leevendamiseks kodustest vahenditest, näiteks elustiili muutmisest, kuid teistel juhtudel võib vaja minna ravimeid. Ravi on tavaliselt vajalik, kui menopausi sümptomid on rasked ja halvendavad elukvaliteeti. Kõige tõhusam viis sümptomite leevendamiseks on hormoonravi. See ravimeetod aitab võidelda kuumahoogude, öise higistamise, näo punetuse, tupe atroofia ja osteoporoosi vastu.

Juuste väljalangemise ja tupe kuivuse vastu võitlemiseks kasutatakse mõnikord ka teisi ravimeid.

Arstid võivad pakkuda ka täiendavaid meditsiinilisi meetmeid, et võidelda juuste väljalangemise, suurenenud kehakarvade vastu ning vähendada ärevuse ja depressiooni sümptomeid.

Kodused abinõud ja elustiili muutused

Kergete kuni mõõdukate menopausi sümptomite leevendamiseks on mitmeid viise.

Keha jahutamine ja mugavus. Valige avarad, mitmekihilised riided, eriti öösel ja sooja või ettearvamatu ilmaga. See võib aidata teil kuumahoogudega toime tulla.

Öise higistamise vältimiseks hoidke oma magamistuba jahedana ning abiks on ka kergem hingav tekk. Kui teil esineb regulaarselt öine higistamine, ostke veekindel voodipesu.

Kui näo punetus on väga häiriv, soovitame soetada enda jahutamiseks kaasaskantav ventilaator.

Sport. Kui olete hakanud kaalus juurde võtma, vähendage kaloritarbimist 400-600 kcal võrra. Väga oluline on ka regulaarne treening. See ei aita teil mitte ainult kaotada soovimatuid kilosid, vaid parandab ka teie meeleolu, aitab teil öösel paremini magada, annab teile energiat ja parandab teie üldist heaolu. Treening peaks kestma vähemalt 20-30 minutit päevas.

Suhtlemine. Kui tunnete depressiooni, ärevuse sümptomeid või kui te ei maga hästi, rääkige sellest psühholoogiga. Samuti soovitame teil rääkida oma pere ja sõpradega, kui soovite saada vajalikku tuge.

Toidulisandid. Võtke kaltsiumi, D-vitamiini ja magneesiumi toidulisandeid, et vähendada osteoporoosi riski ning parandada energiataset ja und. Rääkige oma arstiga toidulisanditest, mis võivad aidata teie individuaalseid tervisevajadusi rahuldada.

Harjutage lõõgastustehnikaid. Lihtsad lõõgastusharjutused aitavad teil end paremini tunda. Selleks sobivad hästi jooga, meditatsioon või hingamistehnikad.

Hoolitsege oma naha eest. Kasutage igapäevast niisutajat, et vältida näo kuivust. Samuti vältige ujumist vannis, basseinis ja veekogudes, kui soovite vältida oma keha naha kuivamist.

Unetusega toimetulek. Kui teil esineb sageli unetus, konsulteerige oma arstiga ja ta kirjutab välja ravimid, mis aitavad reguleerida teie unerütmi.

Loobuge suitsetamisest ja piirake alkoholi tarbimist. Loobuge suitsetamisest ja vältige passiivset suitsetamist. Nikotiin võib menopausi sümptomeid halvendada.

Sümptomite süvenemise vähendamiseks peaksite piirama ka alkoholitarbimist. Liigne alkoholitarbimine menopausi ajal võib suurendada teie terviseprobleemide riski.

Muud abivahendid sümptomite leevendamiseks. Mõned uuringud on kinnitanud, et teatud ravimtaimede kasutamine võib aidata leevendada menopausi sümptomeid. Soovitame proovida sojatooteid, E-vitamiini, linaseemneid ja melatoniini toidulisandeid.

yesyes

Kas pärast menopausi on võimalik rasestuda?

Mõnel naisel on küsimus: kas pärast menopausi on võimalik rasestuda?

Väga oluline on mõista seda erilist eluetappi, mis toob muutusi. Kui teid on häirinud kuumahood ja öine higistamine, ei tähenda see, et te ei saaks rasestuda. Tõtt-öelda tähendab see, et olete muutunud palju vähem viljakaks kui varem.

Kuni te pole menstruatsioonita olnud tervelt 12 kuud, ei ole te menopausi tegelikult jõudnud. Kui naine saabub premenopausi, lõpetavad tema munasarjad munarakkude tootmise, mistõttu ta ei saa enam loomulikul teel rasestuda.

Perimenopaus on muutuste faas. Munasarjad hakkavad tootma vähem östrogeeni ja progesterooni. Kui hormoonide tase hakkab langema, on esimesed sümptomid kuumahood ja öine higistamine ning menstruatsioon muutub ebaregulaarseks, mis tähendab, et teie munasarjad vabastavad vähem munarakke, kuid te võite selle aja jooksul siiski rasestuda.

Kui teil pole menstruatsiooni olnud terve aasta, olete jõudnud menopausi. Pärast menopausi algust naise kehas enam ovulatsiooni ei toimu ja ta ei saa enam rasestuda.

Kunstlik viljastamine pärast menopausi

Tänapäeval on kõik võimalik ja kui tahate pärast menopausi last saada, võib abi olla kunstlikust viljastamisest.

Kuigi naise munarakud ei ole pärast menopausi enam elujõulised, on kunstlik viljastamine võimalik, kui:

 • Teie munarakud on varem külmutatud;
 • Kasutate doonormunarakke.

Keha raseduseks ettevalmistamiseks määrab arst teile hormoonravi.

Risk

Raseduse komplikatsioonide risk suureneb koos vanusega. Juba 35-aastaselt suureneb risk oluliselt võrreldes nooremate naistega. Mida vanem olete, seda raskem võib olla rasestuda ja sünnitada. Sama kehtib ka menopausijärgse raseduse kohta, seega peab arst enne kunstliku viljastamise teostamist hindama teie tervist.

Menopaus on naise menstruaaltsükli loomulik lõpp ja see tähistab viljakuse, kuid kindlasti mitte elu lõppu. Selle eluetapi alguses saate rohkem aega pühendada iseendale ja oma vajadustele. Kui menopausi sümptomid takistavad normaalset elu elamast ja seda nautimast, on nende leevendamiseks palju võimalusi, seega pole tõesti põhjust karta ega muretseda.

yesyes