Menstruatsioon on igakuine endomeetriumi eraldumine emakast. Emaka limaskest on emaka sisemine kiht, mida nimetatakse ka endomeetriumiks. Hormoonide mõjul paisub (suureneb) emaka limaskest ja eraldub igakuise tsükli ajal.

Regulaarsed menstruatsioonid on need, mis esinevad iga 21-35 päeva järel. On tavaline, et menstruatsioonid ei toimu iga kuu sama arvu päevade tagant, näiteks iga 24 päeva tagant, vaid mõnikord iga 21 või 28 päeva tagant jne. Selliseid perioode peetakse nii või teisiti korrapäraseks. Ebaregulaarsed menstruatsioonid on need, mis esinevad rohkem kui 21 päeva või vähem kui 35 päeva tagant või mis erinevad aasta jooksul 10 või rohkem päeva võrra.

Menstruatsiooni vererohkus võib olla väga erinev. Mõnedel naistel võib veritseda väga kergelt vaid mõne päeva jooksul, samas kui teistel võib veritsemine kesta kuni 7 päeva. Lühike menstruatsioon on määratletud kui verejooks, mis kestab vähem kui 4 päeva. Pikemat menstruatsiooni peetakse verejooksuks, mis kestab kauem kui 8 päeva. Menstruatsiooni ajal kaotatud vere normaalne kogus võib olla 5-80 ml. Menstruatsioon võib olla ka väga raske ja võivad tekkida väikesed trombid, vähendades seega elukvaliteeti.

Kuidas oma menstruaaltsüklit jälgida? 

Menstruaaltsükkel on ajavahemik menstruatsiooni esimesest päevast järgmise menstruatsiooni esimese päevani. Seega on menstruatsiooni esimene päev ka tsükli esimene päev. Keskmiselt kestab tsükkel 28 päeva, kuid on täiesti normaalne, et teie tsükkel on pikem või lühem.

Peate oma menstruatsiooni jälgima mitmel põhjusel:

 • Et rasestuda – teadke potentsiaalselt viljakaid päevi;
 • Valmistuda järgmiseks menstruatsiooniks – et umbkaudu teada, millal järgmine periood algab;
 • Jälgige menstruaaltsükli häireid.

Igakuise jälgimise meetodid võivad olla järgmised:

 • Kalender;
 • Erinevad spetsiaalsed mobiilirakendused.

Kalendris perioodide märkimisel tuleb osata ise menstruaaltsüklit arvutada. Menstruaaltsüklit loetakse täpselt menstruatsiooni esimesest päevast kuni järgmise menstruatsiooni esimese päevani (ei arvestata, sest see on juba järgmise menstruaaltsükli esimene päev). Seda on tõesti lihtne arvutada, peate lihtsalt teadma, kuidas. Soovitame teil jälgida oma menstruatsiooni 3-6 kuu jooksul ja seejärel lihtsalt arvutada oma menstruatsioonitsükli keskmine päevade arv, et te teaksite täpsemalt, mitu päeva teie menstruatsioon tavaliselt kestab. Kalendris on soovitatav märkida mitte ainult menstruatsiooni esimene päev, vaid ka menstruatsiooni kestus. Samuti on väga kasulik teada mitte ainult kogu menstruatsioonitsükli kestust ja menstruatsiooniperioodi ennast, vaid ka menstruatsiooni iseloomu teatud päevadel. On tõesti väga kasulik teha märkmeid ja teada, millal teie menstruatsioon on raske ja valulik. Märkides oma menstruatsioonid kalendrisse, õpite oma keha kiiremini ja lähemalt tundma ning suudate järk-järgult ennustada, mis päeval millised menstruatsioonid tulevad. Saage sõbraks oma kehaga ja selle signaalidega, mida ta teile annab!

Spetsiaalsete mobiilirakenduste abil on kõik palju lihtsam. Pärast rakenduse allalaadimist lisage oma nutitelefonis tsüklipäevad järjehoidjasse. Rakendus teeb suure osa tööst teie eest, lugedes kõike automaatselt. Samuti pidage meeles, et teie menstruatsioonitsükli esimene päev peab olema mobiilirakenduses märgitud teie menstruatsiooni esimeseks päevaks. Ainult sel juhul arvutab rakendus kõik õigesti.

Alates esimesest menstruatsioonist võib menstruatsioonitsükkel olla ebaregulaarne 1 kuni 3 aastat, seega ei ole vaja muretseda. Kui teie menstruatsioonitsükkel on pärast 3 aastat endiselt ebaregulaarne, on soovitatav pöörduda günekoloogi poole. Pärast vajalikke uuringuid ja laboratoorseid analüüse saab arst välja selgitada ebaregulaarsuse põhjuse ja aidata teil seda kõrvaldada, mida saab teha erinevatel viisidel, alates hormonaalsetest meetmetest kuni invasiivsete meetmeteni.

yesyes

Mis põhjustab menstruatsiooni?

Hormonaalsed muutused toimuvad kogu menstruaaltsükli jooksul ja korduvad iga kuu (menstruaaltsükli häirete ja günekoloogiliste haiguste puudumisel).

Menstruatsiooni ajal saadab aju hormooni (FSH) kujul munasarjadele sõnumi, et hakataks tootma naissuguhormooni östrogeeni. See annab munasarjadele korralduse vabastada üksainus kõige küpsem munarakk. Munaraku munasarjast vabanemist nimetatakse ovulatsiooniks. Kui toimub ovulatsioon, liigub munarakk munasarjast munajuhadesse ja seejärel – kaitsmata seksuaalvahekorra korral või lapse saamise planeerimisel – on võimalus rasestuda.

Kui munarakk ei viljastu spermaga, suureneb teise naissuguhormooni – progesterooni – tootmine, hormooni östrogeeni tase väheneb ja menstruatsioon algab uuesti.

Teie viljakatel aastatel (menopausieelsed perioodid), ilma günekoloogiliste probleemideta, raseduse puudumisel valmistub teie keha viljastumiseks iga kuu.

Miks mu menstruatsioon hilineb?

Menstruatsioonid võivad hilineda mitmel põhjusel. Suurt mõju avaldavad:

 • Stress (isiklikus elus, tunnetes, tööl, õppimises, kodus või võib-olla ootab ees reis?);
 • Muutunud kliima, ajavööndid;
 • Toitumishäired (näiteks anoreksia korral menstruatsiooni sageli ei esine);
 • Intensiivne sportimine (sportlastel võivad menstruatsioonid ka suure sportliku koormuse tõttu ära jääda);
 • Rasedus (sel juhul hilinevad nad rohkem kui aasta). See pole aga patoloogia, need on füsioloogilised muutused meie kehas raseduse ajal, mis on normaalsed;
 • Günekoloogilised haigused (näiteks endometrioos);
 • Hormonaalne tasakaalutus (nais-meessuguhormoonide häire, mida nimetatakse polütsüstiliste munasarjade sündroomiks).

Selleks, et teada saada, kui palju teie menstruatsioon võib hilineda ja mitte selle pärast muretseda, peate teadma, milline on teie menstruaaltsükkel ja et see on täiesti normaalne, et menstruatsioon võib alata veidi hiljem. Kui teie menstruatsioonid hilinevad ilma nähtava põhjuseta, olite kaitsmata vahekorras, tehke rasedustest ja uurige, kas rasedus ei ole teie menstruatsiooni hilinemise põhjus.

yesyes

Kas menstruatsiooni saab esile kutsuda? 

Kahjuks on kogu menstruaaltsükkel keeruline hormoonide töö. Seetõttu ei saa neid stimuleerida. Välja arvatud juhul, kui te kasutate hormonaalset rasestumisvastast vahendit, mille puhul võite oma menstruatsiooni ettepoole tuua.

Valu menstruatsiooni ajal

Valulikke perioode nimetatakse düsmenorröaks. Need on spastilised valud, mis tekivad alakõhus ja võivad levida ka mujale. Peamised sümptomid on järgmised:

– Valu alakõhus;
– Peavalu, pearinglus;
– Iiveldus, oksendamine, kõhupuhitus, kõhulahtisus.

Valulikke perioode on kahte tüüpi:

– Noored terved tüdrukud põevad tavaliselt esmast düsmenorröad, mille põhjused ei ole seotud ühegi haigusega.
Sekundaarne düsmenorröa on põhjustatud teatud günekoloogilistest haigustest, tehtud operatsioonide tulemusena. Sekundaarse düsmenorröa kõige tavalisem põhjus on endometrioos, kus koed kasvavad väljaspool emakat ja põhjustavad valu.

Mis põhjustab valu menstruatsiooni ajal?

🍒 Menstruatsiooniaegne valu tekib emaka lihase kokkutõmbumise tõttu. Need kokkutõmbed on olulised emaka limaskesta eemaldamiseks menstruatsiooni ajal.
🍒 Lihaskontraktsioonide ajal on verevool häiritud, kudede hapnikuga varustatus väheneb ning seetõttu tekivad kramplikud valud.
🍒 Valu võib varieeruda nõrgast valust tugeva valuni.

🍒 Menstruaalvalusid peetakse normaalseks seni, kuni need ei vähenda naise elukvaliteeti.
🍒 On normaalne, et naine elab menstruatsiooni ajal oma tavapärast elu.
🍒 On normaalne, et teie menstruatsiooni ajal esinevad 1-3 päeva jooksul kerged või mõõdukad krambid.
🍒 Kui valu või muud sümptomid kestavad kaua, on tugevad, raskesti talutavad või naised on sunnitud menstruatsiooni ajal koju jääma, tuleks pöörduda arsti poole.

yesyes

Kuidas vähendada valu premenstruaalsel perioodil ja menstruatsiooni ajal?

🚨 Tegelege füüsilise tegevusega:
🌿  Veeta vähemalt 30 minutit päevas kõndides, ujudes, jalgrattaga sõites või muul viisil aktiivselt liikudes.
🌿 Regulaarne füüsiline aktiivsus ei paranda mitte ainult üldist enesetunnet, vaid vähendab ka PMS-i sümptomeid nagu väsimus või depressiivne meeleolu.

– Kui te ei treeni või teete seda väga harva – ärge pingutage üle ka menstruatsiooni ajal. Koormus ei tohi olla liiga suur.

🚨 Vähendage stressi:
🌿 Tähtis on kvaliteetne uni.
🌿 Lihaste lõdvestamine ja hingamisharjutused aitavad vähendada peavalu, ärrituvust ja parandada une kvaliteeti.
🌿 Tehke joogat või laske end masseerida – kui see lõdvestab teid, vähendab see ka teie stressi.

🚨 Toitumine menstruatsiooni ajal:
🌿 Sööge sagedamini ja väiksemate portsjonite kaupa, et vältida kõhupuhitust.
🌿 Kasutage vähem soola, et mitte hoida liigset vedelikku kehas.
🌿 Suurendage süsivesikute tarbimist puuviljadest, köögiviljadest ja täisteratoiduainetest.
🌿 Vältige kofeiini ja alkoholi.

Rasedus ja menstruatsioon

Raseduse ajal menstruatsioone pole! Kuid sageli võib raseduse ajal, eriti esimesel trimestril, ilmneda verine eritis. Kuid see pole menstruatsioon. Nagu me juba varem mainisime, on menstruatsioon viljastamata munarakkude eemaldamine koos emaka limaskestaga. Raseduse ajal munarakk viljastub ja areneb edasi. Verejooks raseduse alguses võib olla märk eelseisvast raseduse katkemisest, kuid mitte tingimata. Verejooks võib tekkida ja sageli tekib see raseduse alguses, umbes 6.-7. nädalal, kui viljastatud embrüo on siirdunud emaka limaskesta (teeb endale üheksaks kuuks kodu) ja osa emaka limaskestast on veidi eraldunud, mille tulemuseks on verine eritis. Sageli kõik sellega lõppeb ja embrüo areneb edukalt edasi.

Pange tähele, et kui raseduse alguses ilmneb verine eritis ja te kahtlustate, et raseduse katkemine võib peatselt toimuda, ei ole kahjuks mingeid ravimeid ega vahendeid protsessi peatamiseks. On tõestatud, et isegi raseduse alguses lamamine ei aita ära hoida raseduse katkemist.

yesyes

Millal kõhuvalu ja verejooksu korral abi otsida?

– Suurenev ja/või järsku algav valu ➡️ KIIRE ABI.
– Palavik koos tugeva valu ja/või verejooksuga ➡️ KIIRE ABI.
– Verejooks ebatavalistel aegadel ➡️ Kui tegemist on enneaegse menstruatsiooniga ➡️, on soovitatav pöörduda perearsti või naistearsti poole.
– Muutused menstruatsiooni iseloomus ja rohkuses ➡️ Kui tegemist ei ole väga tugeva ja ohtliku verejooksuga, pöörduge perearsti või naistearsti poole.

Autorid:

Miglė Černiauskienė, sünnitusabi ja günekoloogia arst-resident

Sünnitusabi-günekoloog Vestina Vilcinienė