Menstruatsioonitops on paljude naiste elu lihtsamaks teinud. See vahend kogub kiiresti populaarsust põhjusega: see võimaldab unustada menstruatsiooni ebamugavused. Ka mina, doktorant Aivara, olin väga rõõmus, kui avastasin menstruatsioonitopsi.

Menstruatsioonitops – mis see on?

See on menstruaalhügieeni vahend, mis sisestatakse tuppe ja kogub umbes 30 ml verd. Esimesed menstruatsioonitopsid loodi juba 1930. aastal, kuid alles 21. sajandil hakati nende tootmiseks kasutama hüpoallergeenseid, keskkonnale vastupidavaid materjale nagu meditsiiniline silikoon.

Mulle tundus äärmiselt huvitav, et topsid on populaarseks saanud alles nüüd, kuigi need on juba mõnda aega olemas olnud. Selle põhjuseks võib olla asjaolu, et see ei ole tootjate ja ettevõtjate jaoks “hea äri” (üks tops kestab naise jaoks 3-5 aastat ja maksab 15-30 eurot, samas kui teised naiste hügieenitooted võivad maksta naisele 30-60 eurot aastas).  Summa võib kahekordistuda, kui valid keskkonnasõbralikke, kallimaid kaubamärke.

Nii et 2010. aastal, kui teave topside headuse kohta hakkas levima mitte ainult suusõnaliselt, vaid ka kõikvõimas interneti kaudu, saavutasid need lõpuks teenitud populaarsuse.

Vaatame põhjalikumalt, miks neile tähelepanu tasub pöörata.

Menstruaaltopside eelised

 • Topse vahetatakse harvemini kui tampoone või pakendeid.
 • Annab suurema värskuse ja puhtuse tunde.
 • Topsiga saab ujuda ja sporti teha.
 • Säästlikum võrreldes teiste menstruatsioonivahenditega.
 • Säästvam ja keskkonnasõbralikum võrreldes teiste ühekordselt kasutatavate menstruatsioonitoodetega, ei saasta loodust.
 • Väiksem läbilaskvus kui teistel hügieenitoodetel.
 • Kui oled sellega harjunud, on neid lihtne kasutada.
 • Erinevalt teistest menstruatsioonihügieenitoodetest ei ole ebameeldivat lõhna.
 • See on eriti mugav reisimisel, kuna võtab võrreldes tampoonide või pakkidega vähe ruumi.

Menstruatsioonitopsi miinused

 • Kõigil naistel ei õnnestu kohe kõige sobivamat topsi valida. Neid on mitmes suuruses, nii et üks võib olla liiga suur – see on ebamugav, võib isegi haiget teha; teised on liiga väikesed – need lekivad.
 • Algul võib tassi õige sobitamise õppimine osutuda keeruliseks, tuleb leida enda jaoks kõige mugavam viis ja sellega harjuda.
 • Ka topsi vahetamine võib tekitada ebamugavusi. Tuleb käsi määrida, tuleb ette ka täbaraid olukordi, näiteks kui on vaja avalikus tualetis topsi vahetada ja see ära pesta. Kuid see on harjumuse küsimus, teades, et see võib juhtuda, võib veepudel või salvrätt kaasas olla.

Kellel ei soovitata menstruatsioonitopse kasutada?

​Endiselt levib müüt, et topsid, nagu ka tampoonid, ei sobi tüdrukutele, kes ei ole seksinud. Seda seetõttu, et inimesed tajuvad neitsinahka valesti ja usuvad, et seda saab selliste vahenditega rebestada. See pole nii. Neitsinahk on elastne kude, mis ei kata täielikult tuppe ja me ei saa seda niimoodi kahjustada. Seetõttu võivad tüdrukud topse pärast esimest menstruatsiooni kasutada.

Ühes hiljutises uuringus leiti ka, et mitmed naised, kes kasutasid menstruatsioonitopse, kogesid spiraali nihkumist.  Topside õige kasutamisega on seda aga võimatu teha. Tõsi, see nõuab veel täiendavaid uuringuid. Samuti ei ole soovitatav kasutada tampoone, kui sul on rasestumisvastane spiraal, sest need võivad takerduda spiraali niitidesse. Loomulikult ei soovita me topse kasutada naistel, kes kannatavad vaginismi all või kellel tekib valu mis tahes vaginaalse sekkumise korral.

Kuidas topsi õigesti eemaldada?  Ära tõmba topsi liiga kõvasti, pigista kõigepealt õrnalt vart ja painuta sõrme, et eemaldada vaakum ja seejärel tõmba see kergelt välja.

Kuidas menstruatsioonitopsi valida?

Menstruatsioonitasse on erineva suuruse ja kujuga ning need jagunevad vastavalt sünnitanud ja sünnitamata naistele. Topse soovitatakse mõnikord ka naistele, kellele on tehtud keisrilõige. Kuid ainuüksi seda kriteeriumi järgides ei pruugi sa endale sobivat topsi leida. Juhtub, et isegi sünnitanud naistele on neile mõeldud topsid liiga suured ja sünnitamata naistele sobivad topsid, mis on mõeldud sünnitanud naistele.

On olemas ka teismelistele mõeldud topsid, mis on veidi väiksemad ja sobivad seetõttu väga väikese kehaehitusega või madala emakakaelaga.

Ka emakakaela kõrgus võib olla oluline – kui see on kõrge, sobib suurem tops, kui see on väga madal, võib tekkida vajadus leida lühem tops.

Seega pead võib-olla proovima rohkem kui ühte topsi, et leida endale parim anatoomiline sobivus. Teisest küljest pidasin kõige kasulikumaks ka mitme erineva topsi soetamist. Näiteks võid menstruatsiooni lõpus kasutada väiksemat topsi, kui verejooks on kergem.

-20% Allahindlus
Video
-20% Allahindlus
Video
13.56 € 16.95 €
-20% Allahindlus
Video
-20% Allahindlus
Video
5.56 € 6.95 €
-20% Allahindlus
Video
-20% Allahindlus
Video
1.37 € 1.71 €
-20% Allahindlus
Viimane ese
Video
Viimane
-20% Allahindlus
Video
25.56 € 31.95 €
Näita rohkem

Alustamiseks soovitame kasutada seda emakakaela kõrguse mõõtmise näidist, mis aitab sul valida oma topsi suurust.

Illustratsioon: https://rubycup.com/blogs/articles/where-should-menstrual-cup-sit

Kuidas menstruatsioonitopsi kasutada?

 1. Leia endale sobiv suurus (A rasedatele, B rasedatele, teismelistele tüdrukutele jne)
 2. Sisestamine. Pese käed, kükita, keera tass kokku ja sisesta see tuppe. Voltimiseks on palju võimalusi: leia endale kõige usaldusväärsem.
 3. Väljavõtmine. Mõne tunni pärast (kui see on täis) eemalda vaakum, tõmba tass välja ja tühjenda.
 4. Päeva jooksul pese tassi vee või niiske salvrätikuga.
 5. Pese käed ja saad sama topsi uuesti sisestada.

Täiendavad näpunäited menstruatsioonitopside hooldamiseks ja nende kasutamise hõlbustamiseks

 1. Proovi ja leia enda jaoks kõige mugavam voltimisviis. See võib olla igaühe jaoks erinev – proovi erinevaid ja tunneta, kuidas on kõige lihtsam tuppe siseneda ning parim viis laiali tõmbamiseks ja vaakumi tekitamiseks.
 2. Enne sisestamist niisuta vee või libestiga.
 3. Kui tunned tupe otsa, võib seda lõigata.
 4. Mugav sisestada kükitades või duši all.
 5. Esimestel kordadel või menstruatsiooni alguses, kui verejooks on tugevam, võid kasutada ühekordselt kasutatavat tampooni, et olla rahulik ja hinnata voolamise kiirust.

Kui tihti tuleks topse vahetada?

Esmalt vaheta iga 4–6 tunni järel, et näha, kui raske on sinu menstruatsioon, ja hinnata, kui sageli peaksid tassi vahetama. Tavaliselt vahetatakse neid palju harvemini kui teisi menstruatsiooni hügieenitooteid, kuid vähemalt iga 12 tunni järel.

Vahetamisel on oluline puhtus – veendu, et käed oleksid puhtad. Pärast topsi sisu tühjendamist loputa seda puhta voolava vee all. Samuti on oluline topsi desinfitseerida, keetes seda kuumas vees iga kord, kui menstruatsioon algab, enne selle sisestamist.

Tootjad märgivad, et topse võib kasutada vähemalt 2-5 aastat. Kõige olulisem on hinnata, milline on sinu topsi välimus – kas see on hallikas/kollane, lõhenenud, kleepuv jne. Nende muutuste ilmnemisel tuleks tops välja vahetada.

Kas topsid võivad olla ohtlikud, näiteks tekitada toksilise šoki sündroomi?

Niikaua kui järgitakse hügieeni, on tassid tõesti kahjutud. Ajakirjas The Lancet 2019. aastal avaldatud metaanalüüsi (van Eijk jt) järgi on menstruatsioonitops ohutu alternatiiv, mis ei kahjusta tupe mikrofloorat. Ja võrreldes tampoonidega seostatakse topse väiksema toksilise šoki riskiga.

Kui see on õigesti valitud ja paigaldatud, ei tohiks sa seda isegi tunda. Kui tunned valu – vaheta, leia endale mugavam või vali mõni muu menstruatsioonivahend.

Nii et ehk ei ole neil, kes seda on lugenud, enam mingeid kahtlusi, miks see on olnud minu jaoks suur ilmutus ja parandanud minu elukvaliteeti. Kui ma sain lõpuks ometi liikuda, sportida, tantsida, isegi ujuda ilma piiranguteta. Veelgi parem, lõpuks ei leki verd, ei mingeid määrdunud riideid ega toole ja muidugi see puhtuse tunne, kui teie jalgade vahel ei ole midagi märga (st. täispakett).

Elagu tops!
Teie,
Aivara