Naiste, nende suguelundite füsioloogiat on iidses meditsiinis ja ka palju hiljem ümbritsenud paljud müüdid, alates erinevatest menstruaaltsükliga seotud ebauskudest kuni selleni, et 20. sajandi alguses ütles klassikalise psühhoanalüüsi pioneer Sigmund Freud, et hüsteeria on konkreetselt seotud emakaga ja on “naiste vaimne häire”. Isegi iidsed egiptlased uskusid, et emakas võib mõjutada ülejäänud keha ja selle toimimist. Vanad kreeklased uskusid, et see võib kehas liikuda ja seega avaldada survet teistele keha organitele.

Naiste suguelundid ei ole siiski mingi müsteerium, rääkimata sellest, et need on psüühikahäirete allikas – need on paljude erinevate elementide keerukas süsteem, mis võimaldab naise kehal rasestuda, sünnitada ja kogeda seksuaalset naudingut.

Suguelundite jagunemine

Health Line portaali sõnul mõtleme sõnu “vagiina” või “tupp” kasutades tavaliselt naiste suguelundeid, kuid tegelikult on see vaid üks paljudest organitest, mis moodustavad selle naise kehaosa.

Naiste suguelundid jagunevad kahte suurde rühma:

 • Välised
 • Sisemised

Välised suguelundid

Välissuguelundid, tuntud ka kui „vulva“, koosnevad häbememokast, tupeavast, kliitorist ja kusitist. Vagiina on närvimembraanidega vooderdatud lihaskanal, mis ühendab emakat ja emakakaela ülejäänud kehaga.

Häbememokad – need jagunevad väikesteks (ladina k. labia minora) ja suurteks (ladina k. labia majora):

 • Suured häbememokad on kaks nahavolti, mis ulatuvad tupe ava esiosast taha. Nende ülesanne on kaitsta väliseid suguelundeid.
 • Väikestel häbememokadel on ka kliitori, ureetra ja tupeava kaitsefunktsioon.

Kliitor  – see suguelundite osa on ainulaadne, kuna selle ainus ülesanne on pakkuda seksuaalset naudingut. Kliitoris on üle 8000 närvilõpme, seega on see väga tundlik puudutuse ja igasuguse stimulatsiooni suhtes.

Ureetra on toru, mis ühendab põie välisküljega.

yesyes

Sisemised suguelundid

Web MD selgitab üksikasjalikult naiste sisemist suguelundite süsteemi, mis hõlmab munasarju, tuppe, munajuhasid ja emakat.

Munasarjad on väikesed ovaalse kujuga näärmed, mis toodavad munarakke (naissugurakke) ja hormoone, mis reguleerivad menstruaaltsüklit.

Emakas on organ, milles areneb loode. Emakas jaguneb kaheks osaks – emakakaelaks, mis on emakasse avanev alumine osa, ja emaka põhikehaks, mida nimetatakse emakakorpuseks. See võib kergesti laieneda, et toetada arenevat last. Emakakaela läbiv kanal laseb menstruatsiooni ajal seemnerakkudel naise kehasse siseneda ja verd välja voolata.

Munajuhad on sisemised kanalid, mis kannavad munarakke munasarjast emakasse.

Tupp on multifunktsionaalne organ, mis ühendab emakakaela suguelundite avausega. Sünnituse ajal muutub tupp sünnikanaliks, mille kaudu laps välismaailma jõuab. Vahekorra ajal võib peenise ja tupe hõõrdumine viia orgasmini, pärast ejakulatsiooni koguneb mehe sperma tupe ülaossa – see loob tingimused viljastamiseks. On tõsi, et orgasmi saab saavutada sõrmede või seksimänguasjadega, eriti vibraatoritega mängides.

Kuidas hoida vagiina terve ja puhas?

Health Line pakub 8 nippi, kuidas intiimpiirkondade hügieeni eest õigesti hoolitseda:

 1. Ärge peske tuppe otse duši all – võid kogemata tupest välja uhtuda head bakterid, mis säilitavad õige pH taseme.
 2. Ärge raseerige oma häbemekarvu – sellel on olulised kaitsefunktsioonid ja see vähendab higistamist.
 3. Valige oma libestit hoolikalt – mõned neist sisaldavad organismile kahjulikke koostisosi (glütseriin, parabeenid, lõhnaained, ebaloomulikud õlid, värvained).
 4. Vali kehasõbralikud sekslelud silikoonist, klaasist, keraamikast, roostevabast terasest.
 5. Olge seksi ajal ettevaatlik – kasutage kondoome, tehke regulaarselt suguhaiguste (sugulisel teel levivate haiguste) testi.
 6. Urineerige pärast seksi, see aitab eemaldada tupest baktereid.
 7. Kandke kvaliteetset aluspesu – puuvill on ideaalne. Sellel on niiskust imavad omadused, mis vähendab bakterite tekkimise võimalust.
 8. Alasti magamine – olenemata sellest, millist naturaalset aluspesu te kannate, aitab öösel alasti magamine teie tupel kergemini hingata ja hoiab õiget pH-d.

yesyes

Mis toimub kehas menstruaaltsükli ajal?

Kuigi menstruatsioon on loomulik protsess, mis toimub iga kuu tüdrukute ja naiste kehas, ei tunne paljud neist menstruaaltsükli etappe. Ühe tsükli keskmine kestus on 29 päeva. Portaal Better Health kirjeldab üksikasjalikult iga tsükli osa. Teadmine, mis toimub iga kuu jooksul, aitab teil paremini mõista oma füüsilist ja emotsionaalset heaolu selle kuu jooksul.

Menstruatsioon on paksenenud emaka limaskesta eemaldamine tupe kaudu. Menstruaalvedelik sisaldab verd, emaka limaskesta rakke (endomeetriumi rakud) ja lima. Menstruatsiooni keskmine kestus on 3 päeva kuni 1 nädal. Üsna sageli on menstruatsiooni esimestel päevadel tunda nõrkust, väsimust, meeleolumuutusi.

Follikulaarne faas – algab menstruatsiooni esimesel päeval ja lõpeb ovulatsiooniga. Munasarjades hakkavad folliikulid küpsema, nad kasvavad ja hakkavad tootma östrogeeni, emaka limaskesta hakkab taastuma ja paksenema. Kui teie menstruatsioon on möödas, võite tunda, et teie energia taastub aeglaselt ning teie keskendumisvõime ja mälu on paranenud.

Ovulatsioon – see faas toimub umbes tsükli keskel ja on aeg, mil naise kehas on suurim östrogeeni kontsentratsioon. Lõpuks küpseb folliikul ja rebeneb ning emaka limaskest pakseneb veelgi, olles valmis munarakkude vastuvõtmiseks. Ovulatsiooni päev (kui folliikul lõhkeb) on kõige soodsam aeg rasestuda. Selles faasis on naised tavaliselt heas tujus, neil on suur soov suhelda ja kontakteeruda. Täheldatakse ka libiido tõusu.

Luteaalfaas – selles faasis muutub rebenenud folliikule struktuuriks, mida nimetatakse kollakehaks. Koos östrogeeniga hakkab see sekreteerima ka progesterooni. See hormoonide kombinatsioon hoiab emaka limaskesta paksuna kuni viljastatud munarakkude kinnitumiseni. Kui rasedust ei teki, eemaldatakse limaskest ja tsükkel kordub – tekib menstruatsioon. Selles faasis võivad naised olla ärrituvad, vihased, tugevate meeleolumuutuste, seljavaludega – seda nimetatakse premenstruaalseks sündroomiks (PMS). Seda võib seletada asjaoluga, et aju toodab sel perioodil vähem serotoniini, tuntud ka kui õnnehormoon. Enamikul naistel algab PMS 4–10 päeva enne menstruatsiooni.

Müüdid menstruatsiooni kohta 

Kõige veidramaid müüte menstruaaltsükli kohta võib siiani leida igast maailma riigist. See ainult kinnitab tõsiasja, et see loomulik füsioloogiline protsess on endiselt liiga müstifitseeritud. Menstruaaltsüklit jälgiva mobiilirakenduse Clue blogis on avaldatud erinevaid müüte menstruatsiooni kohta, mis on kogutud erinevates maailma riikides elavatelt rakenduse kasutajatelt.

Suurbritannia 

 • Tampoonid võivad neitsinaha purustada;
 • Ärge vanni minge;
 • Ärge värvige juukseid ega töödelge peanahka keemiliselt;

Nepaal

 • Ärge kellegagi suhelge;

Iisrael

 • Kui saate esimese menstruatsiooni ajal rusikaga näkku, on teie põskedel elu lõpuni ilus punetus;

Kolumbia 

 • Ärge jooge külmi jooke, kuna need süvendavad menstruaalkrampe;
 • Ärge peske ega lõigake juukseid;

Poola

 • Seks menstruatsiooni ajal võib teie partneri tappa;

Rumeenia 

 • Lilli ei tohi puudutada, sest need hakkavad kiiremini õitsema;

Malaisia 

 • Enne äraviskamist tuleb hügieenisidet pesta, muidu jääte haigeks;

India

 • Ärge sisenege kööki ega küpsetage teistele inimestele toitu;
 • Ärge sisenege palvemajja;
 • Kui soovite olla täiesti puhas, peaksite oma juuksed pesema esimesel menstruatsioonipäeval, kuid kui teete seda, siis veritsete vähem, mis mõjutab teie edaspidist viljakust;

Mehhiko 

 • Emaka kaitsmiseks tuleks vältida aktiivset rütmilist tantsimist;

Brasiilia

 • Ärge kõndige paljajalu;

Filipiinid

 • Esimesel perioodil peate pesema oma nägu menstruaalverega, kui soovite, et nahk oleks puhas;

Boliivia

 • Ärge kiigutage lapsi või nad jäävad haigeks.

yesyes