Vanades bioloogiaõpikutes oli must-valgel kirjas, et parim viis rasedust ennetada on karskus. Kuid kas tõesti tasub mitte kogeda sellist naudingut nagu orgasm pelgalt iidsete uskumuste tõttu.. Tänapäeval elame aga vabas läänemaailmas ja oleme selles küsimuses teisel arvamusel: raseduse vältimiseks pole vaja seksist üldse loobuma, selleks ongi rasestumisvastased vahendid. Turul on ligi 20 erinevat tüüpi rasestumisvastaseid vahendeid, seega saab peaaegu igaüks valida endale sobivaima.

Erinevad rasestumisvastased vahendid

Paljudel juhtudel ei mõtle paarid isegi mitte neile paljudele võimalustele, mis on olemas planeerimata raseduse vältimiseks, ja kasutavad mitmeid kõige populaarsemaid meetodeid: kondoomi, loomulikku pereplaneerimist või rasestumisvastaseid tablette. Erinevate allergiate, kõrvaltoimete või piiratud efektiivsuse tõttu ei pruugi need kolm rasestumisvastast meetodit kõigile sobida, seega käsitleme selles artiklis mitte ainult neid, vaid ka alternatiivseid vahendeid, mis on ehk veidi vähem tuntud.

Tõsi, enne kui hakkate uurima spiraalide, käsnade või spermitsiidide plusse ja miinuseid, peaksite pöörama tähelepanu endale ja vastama mõnele väga olulisele küsimusele:

 • Kas sinu jaoks on oluline, kes paarist rasestumisvastaseid vahendeid kasutab?
 • Kas plaanid kunagi lapsi saada, aga võib-olla ei taha neid üldse?
 • Kas suudad graafikust hästi kinni pidada või pead end pigem unustavaks inimeseks?
 • Milline on sinu sissetulek?
 • Kas soovid mitte mõelda iga päev rasestumisvastastele vahenditele, vaid lihtsalt nautida seksi oma kallimaga?
 • Kas sul on allergiaid?
 • Kas oled pidevas suhtes sama inimesega või sinu partnerid muutuvad?
 • Kas sul on valulikud menstruatsioonid?

Pärast nende aspektide hindamist võib kõik tööstuses saadaolevad rasestumisvastased vahendid jagada mitmeks oluliseks rühmaks:

 • Rasestumisvastased vahendid – elustiil (tsükli jälgimine);
 • Rasestumisvastaseid vahendeid tuleb kasutada iga seksuaalvahekorra ajal;
 • Rasestumisvastased vahendid, mida kasutatakse graafiku alusel;
 • Pikaajaline rasestumisvastane vahend;
 • Rasestumisvastased vahendid kogu eluks;
 • Rasestumisvastased vahendid pärast kaitsmata vahekorda.

Samuti peaksid mõtlema rasestumisvastasele vahendile isegi siis, kui sul pole püsivat partnerit. Teadusallikate andmetel on lääneriikides noorte keskmine vanus süütuse kaotamiseks 17 aastat. Seetõttu on enne seksuaalelu alustamist oluline olla kursis võimalike kaitsemeetoditega.

Rasestumisvastased vahendid on elustiil

Seda tüüpi rasestumisvastased vahendid ei vaja mingeid ettevalmistusi ega kondoome. Raseduse vältimiseks on olemas elustiilipõhised viisid: hoidumine, loomulik pereplaneerimine, katkestatud seksuaalvahekord ja rinnaga toitmine.

Siiski väärib märkimist, et need meetodid ei ole 100% usaldusväärsed ning seksi ajal võib olla raske korralikult lõõgastuda. Lisaks ei kaitse need sugulisel teel levivate haiguste eest. Teisalt sobivad need eriti hästi neile paaridele, kes soovivad lapsi ja mõtlevad nende peale, kuid ei pruugi ise otsustada, millal neid saada.

Loomulik pereplaneerimine 

See meetod sobib kõige paremini paaridele, kellel on tugev, harmooniline, pikaajaline suhe. Raseduse planeerimise meetod hõlmab menstruaaltsükli ja sümptomite jälgimist, et vältida vahekorda kõige viljakamatel päevadel (loe lähemalt artiklist ovulatsiooni kohta).

Kuigi see rasestumisvastane meetod on tasuta, madala riskiga ega põhjusta kõrvalmõjusid inimese tervisele, on see üsna riskantne. Planned Parenthood USA andmetel on see meetod efektiivne 76–88 protsenti ajast ja on üks kõige vähem usaldusväärseid rasestumisvastaseid meetodeid.

Karskus või abstinents

Nagu varem mainitud, oli see rasestumisvastane meetod ehk kõige populaarsem nõukogude bioloogiaõpikutes. Kuigi see on tänapäeva ühiskonnas mõnevõrra harjumatu, ei saa selle tõhususes kahelda nagunii. Et rasestuda, peavad spermatosoidid jõudma munasarjadesse, kuid seda ei saa juhtuda, kui partneriga seksi pole. See meetod ei maksa midagi ja on 100% usaldusväärne. See ei tähenda siiski, et seks peab olema täielikult välistatud – soolomängu saab endiselt suurepäraselt mängida.

Rinnaga toitmine

See on veel üks võimalus ennetada planeerimata rasedusi, mis sõltub sinu elustiilist. Ja kuigi seda peetakse 98% juhtudest usaldusväärseks, soovitavad günekoloogid mitte liigselt lõõgastuda. Teoreetiliselt ei tohiks lapse rinnaga toitmisel naise kehas ovulatsiooniprotsess toimuda, mistõttu viljastamiseks valmis munarakku lihtsalt ei teki. Allikate sõnul nõuab see aga sagedast toitmist, vähemalt iga 4 tunni järel. Lisaks, kui lapse vanus on üle 6 kuu, suureneb raseduse tõenäosus oluliselt isegi siis, kui toidad last rinnaga. Seetõttu soovitatakse naistel alati oma keha kuulata: kui menstruatsioon on alanud, muutub see rasestumisvastane meetod ebaefektiivseks.

yesyes

Katkestatud vahekord

Üks lihtsamaid ja populaarsemaid rasestumisvastaseid meetodeid, mille tõhusus kandub 100% mehe vastutusele: enne ejakulatsiooni peab ta naise kehast oma suguelundi välja tõmbama, et munarakk ei viljastuks. Kõlab lihtsalt, aga kas see on tõesti nii? See meetod on raseduse vältimisel tõhus vaid 78% juhtudest, mistõttu on väga oluline hinnata koos partneriga võimalikke riske, enne kui otsustad, kas seda oma seksuaalelus kasutada. Lisaks on oluline arvestada, et see meetod võib tekitada mehele täiendavat stressi, mis sageli mõjutab seksi kvaliteeti.

Väline vahekord

Raseduse vältimiseks piisab vaginaalsest seksist loobumisest. Seetõttu on võimalik kasutada erinevaid mänguasju või proovida anaalseksi (samas tuleb arvestada, et spermatosoidide sattumisel tupekanali lähedusse võib rasedus tekkida).

Rasestumisvastased vahendid, mida kasutatakse iga seksuaalakti ajal

Erinevat tüüpi kondoomid, spetsiaalsed käsnad, diafragmad, spermitsiidid on rasestumisvastased vahendid, mis on palju usaldusväärsemad kui eelnevalt mainitud “naturaalsed” kaitsemeetodid. Neid nimetatakse sageli barjäärimeetoditeks. Erinevate preparaatidega võrreldes on selle rasestumisvastase vahendi hind üsna madal ning see põhjustab organismile minimaalselt kõrvalmõjusid (v.a. harvad allergiajuhtumid).

Naiste kondoomid

Need on sisemised kondoomid, mis on lateksi- ja hormoonivabad. Nende põhikomponent on polüuretaan, seega sobivad need ideaalselt lateksi suhtes allergilistele inimestele. Kuna sellised kondoomid takistavad otsest kontakti partnerite vahel, ei aita sellised kondoomid mitte ainult vältida soovimatut rasedust, vaid pakuvad ka suurepärast kaitset sugulisel teel levivate haiguste eest. Planned Parenthoodi veebisaidi kohaselt pakuvad sellised kondoomid aga vaid 79-protsendilist kaitset. On tõsi, et neid kondoome saab sisestada juba enne vahekorda – need võivad püsida naise kehas kuni 8 tundi – see on suurepärane alternatiiv neile paaridele, kelle jaoks on meeste kondoomi peale panemine ebamugav ja rikub spontaanset kirge.

Tavaline kondoom

Võib öelda, et see on rasestumisvastaste vahendite klassika. Enamik mehi nõustub, et see on esimene kaitsevorm, mida nad on kunagi kasutanud. Tänu heale hinnale ja küllalt kõrgele efektiivsusele (85%) on kondoomid ülipopulaarsed igas vanuses inimeste seas. Kuna kondoomid kaitsevad ka sugulisel teel levivate haiguste eest, kasutavad neid sageli inimesed, kellel pole püsivat seksipartnerit või kes naudivad üheöösuhteid. Kondoome on ka vabalt saada – neid saab osta praktiliselt igast supermarketist. Siiski näevad inimesed kondoomide puhul ka mõningaid puudusi. Näiteks on neid, kes väidavad, et nad pärsivad meeli, ja on olnud juhtumeid, kus kondoomid on purunenud.

Käsn

See on plastist valmistatud pehme (mitte lateksist) kettake, mis on immutatud spermitsiidiga. See sisestatakse sügavale naise tuppe, kattes nii emakakaela ja takistades seeläbi spermatosoidide sisenemist emakasse. Sellise käsna võib sisestada isegi 24 tundi enne vahekorda. Teine eelis on see, et seda saab kasutada piiramatu arv kordi ühe päeva jooksul. Siiski on käsna kasutamisel mõned nüansid. Esiteks ei saa seda naise kehast eemaldada enne kui pärast seksi – seda soovitatakse teha alles 6 tunni pärast. Samuti kurdavad mõned naised, et seda on raske sisestada, nii et kui sa ei kasuta tampoone, ära valige seda rasestumisvastast meetodit.

Diafragma

See on retsepti alusel väljastatav korduvkasutatav rasestumisvastane vahend. Diafragma näeb välja nagu pehme silikoonketas, mis on immutatud spermitsiidiga. Selle rasestumisvastase vahendi üks suurimaid eeliseid on see, et see ei sisalda lateksit ega hormoone ning diafragma võib püsida naise kehas kuni 24 tundi (pea meeles, et spermitsiid tuleb manustada iga 6 tunni järel). Tõhusus – 88%.  See kaitsevahend ei sobi aga neile, kellele meeldib agressiivne ja kiire seks, sest sel juhul võib vahendi väljalangemist. Me ei soovita kasutada diafragmat naistel, kellel on sagedased kuseteede infektsioonid.

Emakakaela kork

See on veel üks vahend, mida tuleb spermitsiidiga küllastada. See retsepti alusel väljastatav emakakaela kork sisestatakse emakakaela, et vältida spermatosoidide sattumist emakasse. Selle rasestumisvastase vahendi efektiivsus oleneb sellest, kas naine on sünnitanud: sünnitamata naistel 86%, sünnitanud naistel 71%. See on suurepärane valik neile, kes ei soovi kasutada hormonaalset rasestumisvastast vahendit või plaanivad lähiajal rasedust. Kork tuleb pärast seksi jätta tuppe 4 tunniks. Selle hankimiseks vajad retsepti. Soovitatav on vahetada iga 12 kuu tagant.

Spermitsiidid

Ja nüüd küsimus – mis on spermitsiidid? Lihtsamalt öeldes on spermitsiidid rasestumisvastased vahendid, mis tapavad spermat ja takistavad nende liikumist munaraku suunas. Kuid spermitsiidid ise ei ole tõhusad, kui neid kasutatakse ilma lisameetmeteta (kondoom, diafragma, emakakaela kork). Esineb ka allergilisi reaktsioone spermitsiididele, seega soovitame jälgida oma keha ja enesetunnet. Samuti ei pruugi spermitsiidid toimida, kui kasutad vaginaalse soori raviks ravimeid. Need meetmed ei kaitse ka sugulisel teel levivate haiguste eest.

yesyes

Rasestumisvastased vahendid, mida kasutatakse kindla ajakava järgi

Kui oled seda tüüpi inimene, kes ei hiline kunagi ja teeb kõike õigeaegselt, tasub neid kaitsemeetodeid kindlasti meeles pidada. Allpool kirjeldatud rasestumisvastaseid vahendeid tuleb kasutada väga täpselt ja kui jätad vahele vaid ühe või kaks päeva, suureneb rasestumisrisk järsult. Nende vahendite töökindlus on ülimalt hea, kuid ka hind on kõrgem.

Süstimine 

See on iga 90 päeva järel arstikabinetis tehtav protseduur, mille käigus süstitakse hormooni progestiini. Tõhusus – 99%, kui seda kasutatakse väga vastutustundlikult ja vastavalt juhistele, tavaliselt – 94%. See vahend on üks parimaid kaitsevahendeid soovimatu raseduse vastu ning günekoloogid soovitavad seda kasutada naistel, kellel on valulikud ja ülirasked menstruatsioonid. Tõsi, arvesse tuleks võtta ka selle rasestumisvastase vahendi puudusi. Kui soovid lapsi saada, peaks Healthline’i sõnul olema viimasest süstist möödunud vähemalt 10 kuud.  Lisaks võib esimestel kuudel peale protseduuri esineda söögiisu tõus, võimalik iiveldus, rindade hellus, libiido ja meeleolu muutus.

Rõngas 

See on 7 sentimeetri laiune rasestumisvastane vahend, mis sisaldab östrogeeni ja progesterooni. Sellise rõnga määrab günekoloog. Peatades ovulatsiooni, takistab rõngas rasedust. Pole ovulatsiooni = pole munarakku = pole rasedust. Rõnga peaks naine ise sisestama ja jätma 3 nädalaks, seejärel soovitatakse see nädalaks eemaldada, et algaks menstruatsioon. Selle meetodi töökindlus on 91% ja keskmine hind kuni 200 eurot. Mõned puudused: ebamugavustunne rindades, peavalu ja naine ei ole kaitstud raseduse eest sel nädalal, kui ta rõngast ei kanna.

Plaaster

See on liimitud õlavarrele, ülakehale või seljale. Organismi sisenevad östrogeen ja progestiin peatavad ovulatsiooni, mis tähendab, et rasedus muutub võimatuks. Plaastrit tuleb vahetada kord nädalas, kuid soovitatakse jätta see üheks nädalaks ära, et menstruatsioon saaks alata. Selle vahendi efektiivsus on 91%. Paljud naised nimetavad plaastri eeliseks seda, et võrreldes teiste rasestumisvastaste meetoditega on sellel suhteliselt vähe kõrvaltoimeid. Samuti ei pea terve nädala jooksul mõtlema ühelegi muule rasestumisvastasele vahendile.

Rasestumisvastased tabletid

See on rasestumisvastane vahend, mida tuleb võtta iga päev samal kellaajal. Pillides sisalduvad hormoonid peatavad ovulatsiooni ja kui seda ei juhtu, siis ei saa rasestuda. Õigel kasutamisel on planeerimata raseduse ärahoidmise tõenäosus 99%. Paljud naised tunnistavad aga, et reisil olles või pärast korralikku pidu ei ole neil alati meeles pille õigel ajal võtta ja see vähendab selle meetodi efektiivsust 91%-ni. Selle kaitsemeetodi üks suurimaid plusse on see, et midagi ei ole vaja sisestada ega implanteerida. Samuti kirjutavad günekoloogid naistele sageli välja rasestumisvastaseid tablette, et leevendada mõningaid menstruatsiooni sümptomeid.

Pikaajalised rasestumisvastased meetodid

Sulle ei meeldi planeerida või äkki sa ei kavatsegi lähiajal rasestuda? Siis võivad need meetodid sulle meeldida. Erinevalt eelnevalt mainitud “graafikupõhistest” rasestumisvastastest meetoditest unustatakse allpool mainitud implantaat või spiraal tõenäoliselt täielikult.

Implantaat 

See on naha alla implanteeritud plastikvarras. Selline implantaat vabastab hormooni progestiini, mis blokeerib ovulatsiooni ja seega ka rasedust. Efektiivsus üle 99%! Implantaadi keskmine maksumus on kuni 300 eurot, kuid implantaadile võib lisanduda lisakulu. Mõju kestab kuni 3 või 5 aastat ja seda saab igal ajal eemaldada. See implantaat ei sisalda östrogeeni, seega on see hea valik inimestele, kes soovivad seda hormooni vältida. Siiski on mõned puudused: implantaadi paigaldamine nõuab lokaalanesteesiat ja mõnel naisel võivad tekkida väiksemad kõrvaltoimed, nagu akne, rindade hellus ja kaalutõus.

Vaskspiraal

See on väike T-kujuline instrument, mis sisestatakse günekoloogi kabinetis sinu emakasse. Lisaks vaskspiraalile olid turul ka hormonaalsed spiraalid. Huvitaval kombel töötavad vaskspiraalid ilma hormoonideta, st. ainult vask! Kuidas see võimalik on? Tõde on see, et spermatosoididele vask ei meeldi, nii et sellisesse spiraali sattudes hakkavad nad ujuma vastupidises suunas ega jõua seega munarakuni. Vaskspiraal on äärmiselt tõhus – see kaitseb enam kui 99% juhtudest! Tõsi, see on kallis: hind võib ulatuda kuni 1000 euroni. Tegemist on aga suure investeeringuga tulevikku, sest spiraal võib töötada kuni 10 aastat, soovi korral saab seda igal ajal eemaldada.

Hormonaalne spiraal

Sisestatakse samuti naise kehasse günekoloogi kabinetis. Spiraal vabastab vähesel määral progestiini ja takistab seega ovulatsiooni, mistõttu on 3-7 aasta jooksul praktiliselt võimatu rasestuda. Väidetavalt on seda kaitsemeetodit kasutades tõenäosus mitte rasestuda lausa 99%. Siiski on oluline märkida, et hormonaalse spiraali pikaajaline kasutamine võib põhjustada menstruatsiooni kadumist mõneks ajaks.

Rasestumisvastane vahend kogu eluks 

Nagu artikli alguses mainisime, on tänapäeva ühiskonnas täiesti normaalne lapsi mitte tahta. Samuti otsustavad osad lastega pered väga sageli, et nende pere on juba komplekteeritud ega plaani lapsi juurde saada. Sellistel juhtudel peaksite rohkem uurima eluaegseid rasestumisvastaseid meetodeid.

Vasektoomia

Ambulatoorne operatsioon, millega blokeeritakse või lõigatakse läbi juhad, mis kannavad spermat munanditest peenisesse, takistades sperma sisenemist. See operatsioon tehakse meestel. Eespool mainitud raseduse vältimise meetodeid lugedes oled ehk märganud, et valdav enamus neist on suunatud naistele. Kui sa ei plaani üldse lapsi saada või oled praeguse pereliikmete arvuga juba rahul, võib vasektoomia olla suurepärane viis kaitsmata seksi nautimiseks. Lisaks ei pea sinu armastatud naine enam sööma mingeid hormonaalseid preparaate ega panema kaitsespiraale.

Kas arvad, et sinu seisukoht ja suhtumine võib tulevikus muutuda? Ära muretse – tagasipööratud vasektoomia on alati võimalus, nii et see ei tähenda, et sa ei saa kunagi lapsi. Tasub teada, et arst peab kontrollima ja kinnitama, et sperma ei pääse suguelunditesse, seega pead sa esimese kolme kuu jooksul pärast operatsiooni kasutama täiendavaid rasestumisvastaseid meetodeid.

yesyes

Munajuhade ligeerimine

Selle protseduuri käigus blokeeritakse, seotakse või lõigatakse läbi munajuhad, mis viivad munaraku emakasse. See sekkumine on palju kallim kui vasektoomia ja võib maksta kuni 6000 eurot. Enne selle kaitsemeetodi vastu huvi tundma hakkamist tasub aga teada, et pärast operatsiooni ei saa sa enam kunagi lapsi.

Erakorraline rasestumisvastane vahend pärast kaitsmata vahekorda

Erakorraline rasestumisvastane vahend võib takistada rasedust pärast ebaturvalist seksuaalvahekorda või kui kasutatav rasestumisvastane vahend on “”alt vedanud” – näiteks kui kondoom puruneb või kui sa unustad pillide võtmise.

Seda tüüpi rasestumisvastaseid vahendeid tuleb kasutada 72 tunni jooksul pärast ohtlikku tegevust. Mida varem kapsli sisse võtad, seda tõhusam on see.

Pea meeles, et kuigi need on õigesti kasutatuna (72 tunni jooksul pärast seksuaalvahekorda) väga tõhusad, ei tohiks erakorralisi rasestumisvastaseid tablette kasutada raseduse kontrollimiseks. See on suurepärane varuvahend, kuid see pole sama tõhus kui teised meetodid. Lisaks sisaldavad sellised pillid väga suures annuses hormoone, mistõttu nende regulaarne võtmine võib kaasa tuua erinevaid terviseprobleeme.

Teadusallikad eristavad järgmisi erakorralise kontratseptsiooni kõrvalmõjusid: menstruaaltsükli võimalik lühenemine või tsükli muutused (menstruatsioon algab tavapärasest varem või hiljem). Erakorraline rasestumisvastane pill võib põhjustada iiveldust, oksendamist, peavalu, väsimust, peapööritust, verejooksu.

Korduma kippuvad küsimused rasestumisvastaste vahendite kohta

Kas rasestumisvastane vahend mõjutab kaalutõusu? 

Utah’ ülikooli arstiteaduste doktori sõnul on palju teadusuuringuid, mis tõestavad, et hormonaalne kontratseptsioon ei mõjuta otseselt kaalutõusu. Kaalutõus tuleb tavaliselt vanusega – kuna ainevahetus aeglustub – ja rasestumisvastased vahendid pole sellega kuidagi seotud. Tõsi, rasestumisvastased vahendid võivad mõjutada vedelikupeetust või kerget söögiisu suurenemist, kuid teaduslike uuringute kohaselt ei mõjuta need drastilist kaalumuutust.

Kas rasestumisvastaste vahendite kasutamine võib mõjutada emotsionaalset tervist?

Uuringud selles küsimuses on vastuolulised. Näiteks näitas uuring, milles osales üle 1 miljoni üle 14-aastase Taani naise, selget seost rasestumisvastaste pillide võtmise ja depressiooni tekkimise vahel. Teised uuringud ei näita otsest seost. Naistel, kes kogevad ärevust või depressiooni (või on seda varem kogenud), soovitatakse aga valida mõni muu rasestumisvastane vahend: vaskspiraal, kondoomid või loomulik pereplaneerimine.

Kas rasestumisvastased tabletid vähendavad seksiisu?

See on laialt levinud müüt, kuid see pole täiesti tõsi. Naised, kes kasutavad rasestumisvastaseid tablette, tunnevad lihtsalt suuremat libiidot, sest nad ei pea enam muretsema planeerimata raseduse pärast ega mõtlema, milliseid kaitsevahendeid kasutada. Sagedamini on seksiisu vähenemise põhjuseks stress, raskused tööl, ärevus ja kehvad suhted. Kui tunned end õnnelikuna, saad oma partneriga hästi läbi, pillid seksisoovi kindlasti ei vähenda.

Millised rasestumisvastased vahendid kaitsevad sugulisel teel levivate haiguste eest?

Meeste ja naiste kondoomid, kõik muud rasestumisvastased vahendid on mõeldud planeerimata raseduse vältimiseks, kuid need ei kaitse STI-de eest.

Kas vasektoomia mõjutab mehe libiidot? 

See on veel üks populaarne müüt. Arstide ja teadlaste sõnul takistab vasektoomia aga ainult spermatosoidide liikumist munaraku viljastamise poole, kuid see ei muuda meest impotendiks. Enamik mehi naudib oma seksuaalelu samamoodi nagu enne protseduuri.