Võttis kaua aega, enne kui psühholoogi või psühhoterapeudi külastamine muutus meie ühiskonnas normiks. Varem seostati psühhoteraapiat inimese nõrkuse, vaimuhaiguse või veel hullem dementsusega. Tore, et meie riik tähistab ja me aktsepteerime lõpuks loomulikku emotsionaalset tervist normina ja paljudel juhtudel isegi tervitame seda.

Seksiteraapiaga ja seksoloogiaga üldiselt on asi teisiti. Kui tegemist on intiimsusprobleemidega, kipuvad inimesed neid varjama isegi oma partneri eest, rääkimata seksuoloogist, keda nad üldse ei tunnista… Neid, kes oma seksuaalelus üht või teist probleemi kogevad, on päris palju: 43% naistest ja 31% meestest kannatavad intiimelu probleemide all. Teatavasti on seksiga seotud probleemid sageli emotsionaalse tasakaalutuse nähtus, mistõttu on oluline abi otsida. Selles artiklis räägime teile, mis on seksiteraapia, millal peaksite sellega alustama ja kuidas see kasulik on.

Mis on seksiteraapia?

Seksuaalteraapia on kõneteraapia liik, mille eesmärk on aidata inimestel ja paaridel lahendada erinevaid meditsiinilisi, psühholoogilisi, isiklikke ja inimestevahelisi probleeme, mis takistavad neil oma suhteid ja seksuaalelu täielikult nautida.

Seksuaalteraapia toimib täpselt nagu iga psühholoogiline teraapia. Spetsialisti kabinetis räägitakse tunnetest, kogemustest, muredest. Seksiterapeut kuulab ära ja annab teaduslikule alusele ja kogunenud erialasele kogemusele tuginedes nõu, mida tuleks ette võtta, et ühest või teisest probleemist üle saada. See, kas see toimib, sõltub muidugi ainult inimesest või paarist. Seansi ajal annab seksuaalterapeut teatud ülesandeid (nagu kodutöö), mille kvaliteet on otseselt seotud probleemi kiirema lahendamisega.

Ära üllatu, et pead ravi ajal olema avatud. Spetsialist võib kindlasti küsida mitte eriti mugavaid küsimusi, mis on seotud sinu foobiate, enesekindluse, negatiivsete kogemustega. Olemasolevate probleemide täpseks tuvastamiseks ja nende lahendamiseks sobivaimate meetodite valimiseks on oluline teada oma seksuaalset ajalugu.

Kui terapeut kahtlustab, et sinu seksuaalprobleemidel võib olla meditsiiniline põhjus, suunab ta sind õigesse suunda ja annab sulle soovitusi, milliste arstide poole peaksid pöörduma.

Muide, sageli tekib küsimus, millised inimesed on seksuaalterapeudi vastuvõtule teretulnud? Kui spetsialist on kvalifitseeritud, on oodatud kõik täiskasvanud: paarid, üksikisikud, homoseksuaalid, heteroseksuaalid, abikaasad jne.

Mis vahe on seksuoloogil ja seksiterapeudil? 

Kuna seksuoloogia on üsna häbimärgistatud teema, ei ole avalikkus hästi kursis seksuaalsuse teadusega seotud terminoloogiliste erinevustega. “Kas seksuoloog teeb teraapiat?” – küsitakse sageli. Selles lõigus püüame vastata sellele ja teistele korduma kippuvatele küsimustele.

Seksuoloogia on üldmõiste inimeste seksuaalsuse ja seksuaalkäitumise teaduslikuks uurimiseks ning inimesi, kes seda valdkonda analüüsivad, nimetatakse seksuoloogideks. Nii et lihtsustatult öeldes analüüsib seksuoloog erinevaid seksuaalsusega seotud nähtusi teaduslikult, kuid otseselt patsientidega ei tegele.

Paljud seksuoloogid otsustavad aga lõpuks oma teadmisi praktikas rakendada ja pärast teatud tegevuslubade saamist hakkavad seksiterapeudiks (teisisõnu hakkavad nad kliinilises keskkonnas otse patsientidega töötama).

Seksoloogia on tõsine teadus, mida õpetatakse akadeemilisel tasemel. Seksuoloogia on piisavalt lai: enamikus ülikoolides süvenevad seksuoloogiaprogrammi üliõpilased inimeste paljunemise, seksuaaltervise, armastuse, seksuaalsete emotsioonide, inimsuhete, inimeste seksuaalreaktsiooni, kuritegeliku käitumise, seksuaalfantaasiate teemadesse. Samuti uuritakse seaduslikkuse, väärtuste, õigusreformi, seksikaubanduse, seksuaalsete muutuste kohta kogu elu jooksul, mitmekesisuse, soo, fetišide, iha, fikseerimise, erutuse, haiguste, erootika ja kultuuride küsimusi. Seksuaalpraktika teemad.

Kuidas teada saada, kas professionaal on kvalifitseeritud?

Tuleb meeles pidada, et termin seksuoloogia ei ole juriidiliselt reguleeritud, seega võib iga inimene nimetada end seksuoloogiks või seksiterapeudiks. Sellistel juhtudel soovitame uurida spetsialisti kvalifikatsiooni, töökogemust ja läbitud õpinguid.

Vähesed ülikoolid pakuvad spetsiifilisi bakalaureuse- või magistrikraadi seksoloogias, kuid see võib olla psühholoogia, sotsioloogia, bioloogia, rahvatervise ja antropoloogia õppesuund. Samuti on paljud tõsised seksuoloogid seda valdkonda doktoriõppes süvitsi analüüsinud, mistõttu soovitame spetsialisti otsimisel eelistada kõrgharidust.

yesyes

Kas seansi ajal on füüsiline kontakt?

Mõnikord arvavad inimesed, et kliinilised seksuoloogid teevad üksikisikuid või paare nõustades “praktilist tööd”: käsivad neil lahti riietuda, katsuda intiimpiirkondi, otsida erogeenseid punkte – see on arusaam, mis sageli heidutab neid seksiterapeudi kabinetti külastamast. Seega võime teile kinnitada: seksiteraapia ajal toimub ainult vestlus, ilma igasuguste füüsiliste tegevusteta. Seksuoloogid ja seksiterapeudid ei ole seksitreenerid (sellest järgmises lõigus), seega on nende põhiliseks töömeetodiks suhtlemine. Kui terapeudil on vaja midagi graafiliselt selgitada, kasutab ta oma kabinetis näidishäbeme või õpiku skeemi.

Mis on seksitreener?

Hoolimata sellest, et terapeudi kabinetis sa tegelikult füüsilist kontakti ei saa, leidub spetsialiste, kes selliseid tegevusi harrastavad – nad on seksuaaltreenerid. Nagu juba mainisime, lahendab terapeut probleeme psühholoogilisest vaatenurgast, seksitreenerid aga läbi praktika: õpetavad tundma oma keha, otsima erogeenseid punkte jne.

Kuidas otsustada: kas minna terapeudi vastuvõtule üksi või koos partneriga? 

Spetsialisti vastuvõtul käimine üksiku inimese ja paari jaoks on põhimõtteliselt erinev. Nii et olenemata sellest, kas sa lähed üksi või koos oma partneriga, on oluline vähemalt minimaalne arusaam probleemi päritolust: kas see on teie traumade, teie enesekindluse puudumise või teie kui paari ühine probleem? Kui klient tuleb terapeudi kabinetti üksi, on kogu tähelepanu suunatud tema isiklikele kogemustele, seisundile ja probleemidele. Kui paar pöördub spetsialistide poole, ei saa kliendiks mitte nemad kaks, vaid nendevaheline suhe. Põhimõtteliselt käsitletakse neid kui üht jagamatut nähtust, mis tähendab, et süüdlasi ei leita.

Millal peaksid külastama seksuoloogi?

Arvatakse, et lihaliku kirega toimetulekul ei saa sind keegi õiges suunas juhtida, kuid see pole tõsi. On palju probleeme, millest ilma spetsialistiga konsulteerimata ei saa üle.

Madal libiido . Madal seksiisu või madal libiido tähendab, et soovid vältida füüsilist lähedust oma partneriga. Selle põhjuseks võivad olla mitmed hormonaalsed muutused (nii meestel kui naistel), mis on tingitud füsioloogilistest probleemidest või teatud ravimite kasutamisest, väsimusest ja muust. Mõnikord võib madal libiido tekkida ka mõne ajutise faasi, näiteks raseduse või rinnaga toitmise tõttu. Kui see probleem on sind aga juba pikemat aega vaevanud ja sind ja sinu partner kannatate selle tõttu, on parem konsulteerida terapeudiga.

Ebatavaline ja liigne seksuaalne iha. See on tõeline probleem ja tõenäoliselt seotud sügavalt juurdunud psühholoogilise probleemiga. Selline seisund võib põhjustada kliiniliselt olulist stressi sotsiaalses, tööalases ja muudes funktsioneerimisvaldkondades.

Sa ei saa orgasmi. Enamasti juhtub see naistel, sest meestel toimuvad ejakulatsioon ja orgasm tavaliselt koos. Seega, kui orgasm on võimatu, kuigi partner on valmis, armastav, koostööaldis ja aktiivne, on seksuoloogi külastamine hädavajalik.

Sinu ja partneri seksuaalsed soovid ei ühti. Võimalik, et mõlemad partnerid mõistavad seksi ja seksuaalsust erinevalt. Samuti võib kummalgi teist tekkida madal libiido stressi või muude probleemide tõttu (hormonaalsed või teatud ravimite toimed). Kõige parem on sellest probleemist omavahel rääkida ja paarina seksuoloogi juures käia. Kui külastate seksuoloogi kabinetti, saate meeskonnana ravi või nõustamist ning koos saate probleemist üle.

Seks on sinu kinnisidee. Kui sind häirivad pidevalt seksuaalsed mõtted ja see mõjutab sinu tööd ja toimimist, võib see olla psühholoogilise probleemi tagajärg, mis vajab kohest tähelepanu ja ravi. Probleemi juurteni jõudmiseks võib abi olla seksuoloogi või terapeudiga rääkimisest.

Tunned end seksimise või seksile mõtlemise pärast süüdi. Mõne jaoks võib seks põhjustada süütunnet ja enesepõlgust. Selle põhjuseks võib olla halb seksuaalkogemus, kuritarvitamine või muud sarnased probleemid. Ükskõik, milline on sinu probleem, terapeudi või seksuoloogiga rääkimine aitab sul süütundest üle saada ja seksi rohkem nautida.

Füsioloogilised probleemid. Meeste jaoks võivad seksi raskendada erektsioonihäired, enneaegne ejakulatsioon või suutmatus seksida isegi erektsiooni ajal. Enamikku neist saab ravida meditsiiniliselt. Külastus seksuaalterapeudi juurde võib siiski aidata sul mõista, kuidas ravi alustada. Naistel võivad valuliku vahekorra põhjuseks olla sellised probleemid nagu tupe kuivus, tupe, düspareunia, premenopaus, tupetrauma. Neid probleeme saab tuvastada ja ravida terapeut või seksuoloog.

Sa pole kindel, milline on sinu seksuaalne orientatsioon. Paljud inimesed kardavad ikka veel sellest vabalt rääkida, mistõttu on inimesi, kes jäävad oma identiteeti vangi. Kui sa ei tea, kuidas seda seksuaalse orientatsiooni teemat avalikustada või kui sa ei suuda oma identiteeti aktsepteerida, siis räägi eksperdiga, kes aitab sul stigmadest üle saada ja leida iseennast.

Küsimused seksuaalsuse kohta valmistavad muret. Sooline revolutsioon kogub hoogu, ja kuigi soolise ümberkujundamise või soolise võrdõiguslikkuse kohta üldiselt on palju erinevaid arvamusi, on tegemist nähtusega, mis on olemas ja mida aeglaselt ka lääne ühiskondades reguleeritakse. Kui seisad silmitsi oma sooidentiteedi otsingutega ja sa ei suuda ise paljudele küsimustele vastata, on soovitatav pöörduda seksiterapeudi poole.

Vaatamata soovile ei suuda sa seksida. Mõnikord võib kõik tunduda õige, kuid sa ei saa ikkagi seksida või vahekord võib olla liiga valus. Visiit seksuoloogi juurde aitab sul põhjuse välja selgitada ja ravi alustada.

Ja lõpuks.. Seksuaalprobleemidega tegelemiseks ei pea sa olema sügavalt traumeeritud. Mõnikord on põhjuseks lihtsalt suhtlemise puudumine partnerite vahel, oma keha mittetundmine, liiga kiire elutempo… Usume, et seksiteraapia aitab ühel või teisel moel tuvastada tekkinud probleeme. Siiski on oluline mainida, et nagu igal enesetundmise ja enesearendamise teekonnal, on siingi kõige olulisem sinu soov. Nii et kui tahad kogu südamest oma seksuaalelu parandada, siis see artikkel ütleb sulle, kuhu pöörduda.

yesyes