Aseksuaalsed inimesed ei tunne tavaliselt seksuaalset külgetõmmet ega ihalda seksuaalsuhteid. Erinevalt tsölibaadist, mis on teadlik valik seksist hoidumiseks, on aseksuaalsus seksuaalne sättumus. Aseksuaalsus ei tee elu halvemaks ega paremaks. Need on lihtsalt erinevad vajadused ja väljakutsed. Kuigi hinnangud aseksuaalide osakaalu kohta elanikkonnas on erinevad, peetakse seda üldiselt umbes 1% elanikkonnast.

Et seda teemat rohkem valgustada, intervjueerime uroloog Titast. Selles intervjuus jagab ekspert arusaamu sellest, kuidas aseksuaalsus erinevate inimeste jaoks avaldub, milliseid väljakutseid aseksuaalid kaasinimese otsimisel silmitsi seisavad ning millised terviseprobleemid võivad tekkida.

Mis on aseksuaalsus? Kas see mõjutab kõiki inimesi ühtemoodi? Võib-olla on aseksuaalsus mõne jaoks nõrk või ainult aeg-ajalt esinev?

Aseksuaalsust defineeritakse kui seksuaalset sättumust (või selle puudumist), millega kaasneb väljendatud vastumeelsus või väga väike soov olla seksuaalselt aktiivne. Aseksuaalsed inimesed ei tunne seksuaaliha või avaldub see väga nõrgalt.

Aseksuaalsus võib erinevate inimeste jaoks avalduda erineval tasemel ja intensiivsusega. Mõne jaoks võib aseksuaalsus olla väga väljendunud ja püsiv. Teiste jaoks võib see ilmneda nõrgalt või ainult aeg-ajalt. Mõned aseksuaalid võivad vältida ainult teatud tüüpi seksuaalset kontakti. Samal ajal võib teiste jaoks igasugune seksuaalne kontakt olla ebameeldiv või isegi eemaletõukav.

Aseksuaalsus on keeruline asi. See võib avalduda igal inimesel erinevalt. Oluline on mõista, et ei ole olemas ühte õiget viisi, kuidas olla aseksuaalne. Mõnel inimesel võib olla raske oma seksuaalset sättumust üldse mõista. Eriti kui pole piisavalt teavet selle kohta, mis on aseksuaalsus.

Kuidas ma tean, et olen aseksuaalne? Kas aseksuaalsus võib ilmneda igal eluetapil? Kas see hakkab arenema noorukieas?

Mõista, et oled aseksuaalne, võib olla raske. Eriti kui sa pole kunagi teadnud, mis on seksiisu. Üks võimalus mõista, et võid olla aseksuaalne, on mõelda selle üle, kas sa oled huvitatud seksist või tunned seksuaalset kiindumust kellegi vastu. Kui sulle on seks ebaoluline, mitteatraktiivne või lihtsalt ebamugav või kui sa ei tunne kunagi seksuaalset soovi või iha, võib see olla märk sellest, et oled aseksuaalne. Mõnel inimesel võib seksuaalne soov ilmneda aeg-ajalt või teatud tingimustel. Aga kui inimene seksuaalset iha pidevalt ei tunne, võib ta olla aseksuaalne.

Aseksuaalsus võib ilmneda igal eluetapil. Kõige sagedamini täheldatakse aseksuaalsust noorukieas. Kuid teiste inimeste jaoks võib see selgeks saada alles hilisemas elus.

Kas seksi mittesoovimine võrdub aseksuaalsusega? Millised on meditsiinilised seisundid, mis võivad põhjustada seksiisu puudumist? 

Seksi mittesoovimine ei võrdu alati aseksuaalsusega. Kuigi see võib olla üks aseksuaalsuse ilminguid. Aseksuaalsus on seksuaalse soovi pikaajaline ja püsiv puudumine või madal tase, mille puhul puudub vajadus või soov seksuaalsuhetes osaleda.

Meditsiinilised seisundid, mis võivad põhjustada seksiisu puudumist, hõlmavad mitmesuguseid füüsilisi ja psühholoogilisi põhjuseid. Nagu hormonaalne tasakaalutus, depressioon, krooniline väsimus, teatud ravimite võtmine või muud terviseprobleemid. Samuti võivad mõjutada sotsiaalsed ja kultuurilised tegurid: kõrge stressitase, traumad, kultuurilised normid jne.

Oluline on märkida, et aseksuaalsus ei ole meditsiiniline seisund ega häire. See on üks paljudest seksuaalsetest orientatsioonidest, mis on loomulikud ja tervislikud. Kui inimesel tekib pikaajaline seksuaalsoovi puudumine, tuleb vajadusel pöörduda arsti poole, et välistada kõik meditsiinilised põhjused.

Aseksuaalide jaoks ei ole vahekord midagi, mis täiendab nende partnerlust ja seda, mida nad vajavad. Aga armastus ja emotsionaalne side? Kas aseksuaalid on võimelised romantiliseks külgetõmbeks ja rahuldustpakkuvateks suheteks?

Aseksuaalid võivad tunda armastust ja emotsionaalset sidet teiste inimestega. Kuigi nad ei vaja füüsilist lähedust, võivad nad olla osa romantilistes suhetes ja omada partneritega rahuldustpakkuvaid suhteid. Aseksuaalsus on sageli seotud ainult seksuaalse iha või seksuaalaktidega. Mitte romantilise külgetõmbe või emotsionaalse intiimsusega.

Aseksuaalide jaoks on oluline, et nende partnerid mõistaksid ja aktsepteeriksid nende seksuaalset identiteeti ja vajadusi ning et nad oleksid valmis looma suhte, mis toimib mõlema partneri jaoks. Täisväärtuslik suhe ei pruugi olla aseksuaalide jaoks võimalik, kui nende partner on seksist sõltuvuses. Siiski on palju võimalusi, kuidas paar saab luua tasakaalustatud ja vastastikku rahuldava suhte.

Romantilised, panromantilised ja aromantilised aseksuaalid. Millised on nende erinevused?

Aseksuaalsus ei ole seotud romantilise või emotsionaalse orientatsiooniga. Seetõttu võib aseksuaalsetel inimestel olla erinev romantiline ja emotsionaalne orientatsioon.

Romantiline külgetõmme on soov luua romantiline suhe teise inimesega. Emotsionaalne orientatsioon hõlmab tunnete jagamist teistega ja nendega suhtlemist. Neid aspekte saab seksuaalsest soovist eraldada. Mõnel juhul võivad need olla rohkem väljendunud kui seksuaalne soov. Selle tulemusena on esile kerkimas mitmeid termineid, mis aitavad kirjeldada aseksuaalsust ning erinevaid emotsionaalseid ja romantilisi orientatsioone.

Romantilised aseksuaalid tunnevad romantilist, kuid mitte seksuaalset külgetõmmet. Nad võivad soovida romantilist partnerlust, mis hõlmab kallistamist, suhtlemist, intiimsust, kuid mitte seksi.

Panromantilised aseksuaalid tunnevad romantilist külgetõmmet erinevate sugupoolte vastu. Neid võivad romantiliselt köida naised, mehed, transseksuaalid jne. Siiski puudub neil seksuaalne soov.

Aromantilistel aseksuaalidel pole ei seksuaalset ega romantilist külgetõmmet. Nad võivad tunda emotsionaalset sidet teiste inimestega. Aga ei taha nendega romantilist suhet ega seksuaalset tegevust luua.

Aseksuaalsus, romantiline külgetõmme ja emotsionaalne orientatsioon on keerulised asjad. Igaühe tunded ja kogemused on erinevad. Terminoloogia on kasulik, sest see aitab inimestel paremini mõista oma kogemusi ja leida mõttekaaslasi. Siiski ei tohiks seda kasutada kohustusliku kategoriseerimisena.

yesyes

Kuidas aseksuaalidel kohtingutel ja suhetes läheb? Milliste väljakutsetega võivad nad silmitsi seista? Kas aseksuaalidel võib olla romantilisi suhteid seksuaalse orientatsiooniga inimestega? Mil moel saad kogeda intiimsust teise inimesega peale seksi?

Aseksuaalid võivad kohtamiste ja suhete osas silmitsi seista teatud väljakutsetega. Näiteks võivad nad tunda ühiskonna survet traditsioonilistele seksuaalnormidele mittevastavuse pärast. Aseksuaalid võivad teatud sotsiaalsetes olukordades ka väljakutsetega kokku puutuda. Näiteks võivad nad tunda end ebamugavalt, kui teised inimesed oma seksuaalkogemusi arutavad. Või kui teised survestavad neid seksima.

Aseksuaalidel võivad olla romantilised suhted seksuaalse orientatsiooniga inimestega seni, kuni mõlemad partnerid on avatud ja mõistavad teise inimese vajadusi. Aseksuaalsus ei tähenda, et inimene ei oleks võimeline tundma emotsionaalset külgetõmmet või armastust. Lisaks seksile saad kogeda lähedust teise inimesega mitmel viisil: läbi suhtlemise, huvide jagamise, reisimise või lihtsalt koos aja veetmise.

Aseksuaalsuse ja seksuaalsuse vahel on kesktee – deseksuaalsus. Mis see on? 

Deseksuaalsus on seksuaalne sättumus, mille puhul seksuaalne iha saab tekkida ainult siis, kui teise inimesega tekib sügav emotsionaalne või isiklik side. See tähendab, et inimene saab tunda seksuaalset külgetõmmet ainult siis, kui ta tunneb inimesega tugevat emotsionaalset sidet. Atraktsioon ei seisne ainult füüsilistes või välistes omadustes.

Deseksuaalsus sarnaneb aseksuaalsusega selle poolest, et seksuaalne iha ei too kaasa tugevaid tundeid ega vajadusi. See erineb selle poolest, et seksuaalne soov võib siiski tekkida. Aga ainult siis, kui on olemas sügavad emotsionaalsed sidemed.

Kuigi deseksuaalsus võib tunduda kesktee aseksuaalsuse ja seksuaalsuse vahel, on see iseseisev seksuaalne sättumus. Tal on ainulaadsed kogemused ja vajadused.

Milline on aseksuaalne vaade masturbatsioonile? Võib-olla on see mõne jaoks täiesti ebaatraktiivne või ebahuvitav? Teised seevastu harrastavad seda füüsilise pinge leevendamiseks ja heaolu parandamiseks? 

Mõne aseksuaali jaoks võib masturbeerimine olla täiesti ebavajalik või ebaatraktiivne, kuna see ei paku neile mingit naudingut ega positiivseid kogemusi. Teised võivad harrastada masturbeerimist füüsilise pinge või stressi vähendamiseks. Teiste jaoks võib see olla meeldiv viis oma keha tundmaõppimiseks. Nagu iga teise seksuaalse sättumuse puhul, võivad aseksuaalid suhtuda masturbeerimisse erinevalt. See sõltub individuaalsetest kogemustest ja hoiakutest.

Milliste terviseprobleemidega võivad aseksuaalid seksuaalse tegevusetuse tõttu kokku puutuda? Kas oled mures reproduktiivtervise, viljakuse ja rasestumisvastaste vahendite pärast?

Aseksuaalid, nagu kõik teised inimesed, võivad silmitsi seista erinevate terviseprobleemidega. Kuid neid ei seostata alati seksuaalse passiivsusega. Mõned aseksuaalid võivad tunda ärevust oma seksuaalse identiteedi pärast, mis on seotud sotsiaalsete normide või ühiskondliku survega. Ärevus võib tekkida ka tundest, et inimene pole “samasugune”, “defektne”, “puudulik” jne. Enamasti on sellised probleemid aga seotud sotsiaalse keskkonnaga. Mitte otseselt aseksuaalsusega kui füsioloogilise seisundiga.

Reproduktiivtervise osas võivad aseksuaalidel olla samad probleemid nagu kõigil teistel. Näiteks seotud menstruatsiooni, puberteedi ja paljunemisega. Kui aseksuaal unistab laste saamisest, kuid ei taha seksida, võivad tekkida raskused. Või kui soovid lapsi saada ilma partneri abita.

Aseksuaalidel, kes ei soovi lapsi saada, kuid soovivad end soovimatu raseduse eest kaitsta, on oluline kasutada rasestumisvastaseid vahendeid. Kuna aga aseksuaalidel tavaliselt seksuaalpartnereid ei ole, võivad mõnedel puududa teadmised rasestumisvastaste vahendite kasutamisest. Sel juhul on kõige parem konsulteerida arstiga. Spetsialist aitab sul valida õige rasestumisvastase meetodi.

Millist nõu annaksite inimestele, kes kahtlustavad, et nad võivad olla aseksuaalsed, kuid kardavad seda tunnistada?

Kui inimene kahtlustab, et ta võib olla aseksuaalne, kuid kardab seda tunnistada, soovitan:

  • Räägi kvalifitseeritud psühholoogi või psühhiaatriga. Spetsialist saab aidata inimesel mõista oma tundeid ja aidata tal aktsepteerida ennast sellisena, nagu ta on.
  • Süvene aseksuaalsusesse. Inimene saab otsida teavet internetist, lugeda artikleid, vaadata videoid või liituda aseksuaalse kogukonnaga. See aitab sul mõista, et on palju inimesi, kes kogevad sarnaseid tundeid. Sa ei ole üksi.
  • Vabane survest teha seda, mida peetakse normiks. Pole olemas “normaalset” seksuaalkäitumist ega seksuaalset identiteeti. Igaühel on õigus valida, mis talle meeldib ja mis mitte.

Kõige tähtsam on mõista, et aseksuaalsus on normaalne sooline identiteet. Pole vaja karta seda aktsepteerida. Lõpuks, kui inimene otsustab, et ta on aseksuaalne, on vaja ennast aktsepteerida ja elada oma elu õnnelikult ja mugavalt.