Kui sa armastad kõike, mis on seotud jalgadega, ei ole sa üksi! Lovehoney uuringu kohaselt on jalafetiš Ühendkuningriigis populaarsuselt kuuendal kohal. 10% paaridest ütleb, et neile meeldib jalamänge mängida. Samuti on leitud, et see on kõige populaarsem fetiš, mis hõlmab mitte-genitaalseid kehaosi. Miks mõnda inimest jalad nii väga erutavad?

Ajaloolised kajastused

Jalade vaimustus pole sugugi uus nähtus. Muistsed tsivilisatsioonid, sealhulgas egiptlased, kreeklased ja roomlased, austasid jalgu armu sümbolina. Nendes kultuurides olid jalad kunstis ja religioossetes rituaalides levinud kujutis, mis tähistas jõudu, ilu ja isegi jumalikkust. Näiteks kujutasid kreeklased sageli jumal Hermest tiibadega sandaalidega, rõhutades tema kiiret ja maagilist olemust.

Ka ajatut kirjandusmaailma kaunistab jalafetišism. Sellised kuulsad autorid nagu Alexandre Dumas ja Marcel Proust lisasid oma teostesse peeneid või isegi ilmseid viiteid nende jalgade vaimustusele. M. Prousti monumentaalses teoses Kadunud aega otsimas kirjeldab peategelase vaimustust tema armukese Albertine’i jalgade üle.

Psühholoogiline seletus

Selleks, et mõista jalafetiši nüansse, on vaja süveneda psühholoogia valdkonda. Fetišismi all mõistetakse üldiselt seksuaalset kiindumust mitteinimlike esemete või kehaosade vastu ning jalgade fetiš on üks selle nähtuse kõige levinumaid vorme. Psühholoogiliste uuringute kohaselt tekib fetišism sageli seksuaalse arengu kriitilises etapis, kui konkreetne objekt või kehaosa seostub seksuaalse erutusega. See seos on sügavalt juurdunud inimese psüühikas, nii et fetišiobjekt on kogu elu jooksul seotud seksuaalse naudinguga.

Sigmund Freud oli sellise käitumisanalüüsi teerajaja. Tema teooria kohaselt, kui laps näeb kogemata oma ema suguelundit, siis jääb talle silma, et emal ei ole peenist. Seetõttu hakkab laps keskenduma teistele peenist meenutavatele kehaosadele – antud juhul jalgadele. S. Freudi järgi tekib jalafetiš seetõttu, et inimene tajub jalga või varbaid peenise aseainena.

Teine teooria, mida uuris neuroteadlane Vilayanur Ramachandran, väidab, et ajuosa, mis töötleb jalgade nägemisest ja puudutusest põhjustatud aistingut, asub suguelundite stimulatsiooni tajuva ajupiirkonna kõrval. Kuna need ajupiirkonnad on üksteisele nii lähedal, võib see selgitada, miks jalad põhjustavad seksuaalset erutust.

Mõned teadlased on isegi oletanud, et jalgade fetišismi nähtus kasvab vastusena sugulisel teel levivate haiguste suurenevale levikule. Sel juhul peetakse seksuaalseid mänge jalgadega turvalise seksi alternatiiviks.

Demograafiliselt on see kinnismõte leitud olevat meestel tavalisem kui naistel. Justin Lehmilleri uuring näitas, et 21% homo- ja biseksuaalsetest meestest, 18% heteroseksuaalsetest meestest, 11% homo- ja biseksuaalsetest naistest ning 5% heteroseksuaalsetest naistest on fantaseerinud jalgadest.

Jalafetiš: miks on mõnel inimesel jalgade vastu nõrkus?

Isegi kuulsused imetlevad jalgu

Kui kunagi räägiti jalgade fetišist vaid sosinal, siis nüüd on see popkultuuris palju rohkem levinud. Kuulsused on mänginud olulist rolli selle intiimse teema valgustamisel. Filmirežissööridest muusikaikoonideni – siin on mõned kuulsused, kes on vabalt tunnistanud oma jalgade vaimustust:

1. Quentin Tarantino. Tuntud režissöör on oma omanäoliste lugude ja meeldejäävate tegelaste abil kujundanud oma niši Hollywoodis. Kuid tema filmides on peen korduv motiiv – ood jalgadele. Q. Tarantino filmiuniversumis on sageli stseene, kus kesksel kohal on naiste jalad – nii hindab ta avalikult selle kehaosa ilu. Seda võib näha tema filmides nagu Pulp Fiction ja Death Proof, kus kaamera peatub armastavalt naiste jalgadel.
2. Rex Ryan. Spordis on endine NFL-i treener tuntud oma värvika isiksuse ja enesekindla käitumise poolest. Kord sattus ta aga tähelepanu keskpunkti täiesti ootamatu asja – jalafetiši – pärast. Härra Ryani entusiasm jalgade vastu sai avalikuks, kui veebis ilmusid mitmed videod temast ja ta naisest jalgadega seotud aruteludes ja mängulistes tegevustes.
3. Elvis Presley. Legendaarne E. Presley armastas väidetavalt jalgu, eriti neid, mida ehtisid sukad. Mõne tema endise partnerid paljastasid, et ta jumaldas jalamassaaži ja õrnu hellitusi.
4. Andy Warhol. A. Warholi avangardistlik kunstikäsitlus hõlmas ka tema isiklikku elu. Poparti meister oli kuulus oma jalgade vaimustuse poolest, kujutades neid sageli oma töödes.
5. Britney Spears. Kuigi Spearsi seos juhtunuga on suures osas tahtmatu, on mitmed paparatsofotod laulja paljastest jalgadest jõudnud erinevatele Interneti-foorumitele ja jalafetišihuvilistele pühendatud saitidele.
6. Prince. Prince oli tuntud oma muusikalise geeniuse, androgüünse stiili ja piire nihutavate esituste poolest. Pole üllatav, et ta kartnud rikkuda tavasid ka ihade vallas. Intervjuud endiste partneritega näitavad, et Prince’i kiindumus jalgadesse ei olnud pelgalt kuulujutt.

Jalafetiš digiajastul

Interneti areng on toonud kaasa nišikogukondade tekkimise, kus jalafetišistid saavad suhelda ja jagada oma kogemusi. Sellised platvormid nagu Reddit, FetLife ja spetsiaalsed jalafetiši saidid võimaldavad inimestel rääkida avameelselt oma külgetõmbeobjektist. Interneti anonüümsus võimaldab meil uurida oma soove ilma hukkamõistu kartmata, mis aitab kaasa jalafetiši destigmatiseerimisele.

Voogedastusteenuste ja sotsiaalmeedia ajastul on jalafetišid jõudnud ka populaarsesse meelelahutusse. Sellised telesarjad nagu Sex Education ja Big Mouth on käsitlenud seda teemat huumoriga, kuid tundlikult, normaliseerides veelgi vestlusi seksuaalsete eelistuste üle. Nendes sarjades näitavad tegelased oma soove arusaadavalt ja koomiliselt, julgustades avatud dialoogi seksuaalsuse teemal.

Jalafetiš: miks on mõnel inimesel jalgade vastu nõrkus?

Kuidas jalgadega mängida?

Nagu iga seksuaalakti puhul, kus kõik osapooled on entusiastlikult nõus, ei kehti ranged reeglid. Oluline on teha seda, mis sulle meeldib. Pea meeles, et sul pole midagi häbeneda! Siin on mõned ideed, mida võiksid proovida…

Jalgade ülistamine. Kui soovid alustada visuaalselt, proovi oma jalgu jumaldada lihtsalt neid vaadates, neid imetledes. Kommenteeri, kui seksikad su partneri jalad välja näevad ja kuidas sulle meeldib neid vaadata ja puudutada. Võid paluda oma partneril saata sulle tema jalgadest fotosid või küsida, kas saad ise tema jalgu pildistada.

Jalamassaaž. Jalamassaaž võib olla eriti põnev kogemus, sest selles kehaosas on palju närvilõpmeid. Kõigepealt pese mõlemad jalad hästi puhtaks, seejärel hakka neid õliga masseerima. Masseeri pikisuunas, ülevalt alla ja tagasi üles. Proovi suudelda oma partneri reie sisekülge, silita õlitatud kätega tema jalgu, hellita taldu. Võid kasutada jalavanni ja luua meeleolu lõhnaseepi või küünalde süütamise abil.

Jalgade kaunistamine. Mõne jaoks viitab jalgade fetiš sellele, mis on jalas. Lase oma partnerile tema lemmiksalongis pediküüri teha või osta ehteid, näiteks jalavõrusid või varbasõrmuseid. Võib-olla oled põnevil teatud tüüpi jalanõudest, näiteks kõrgetest kontsadest või põlvini ulatuvatest seksikatest sokkidest? Saad neid isegi seksimise ajal kanda!

Jalgade lakkumine, imemine ja masturbeerimine. Jalade lakkumist, imemist või masturbeerimist nimetatakse shrimpinguks ja see võib olla meeldiv nii saajale kui ka andjale. Jalad on eriti tundlikud, nii et see võib kaasa tuua suurepäraseid aistinguid ja olla suurepärane sissejuhatus teist liiki seksile.

Jalafetiš: miks on mõnel inimesel jalgade vastu nõrkus?

Mida eksperdid ütlevad?

Sertifitseeritud seksi- ja intiimsuse mentor Milda ütleb:

Esimene samm kummalise iha või fetiši puhul on selle hindamine ja normaliseerimine, st selle väljaselgitamine, kas seksuaalne akt on kahjulik endale, isiklikule elule, valus ja kahjulik teistele või seadusevastane. Kõik muu on paari omavahelise kokkuleppe küsimus. See on lahe, kui paaril on samad huvid ja nad on samadest asjadest vaimustuses, kahjuks ei ole see alati nii.

Huvide lahknemisel tekivad konfliktid, frustratsioon, rõhumistunne ja muud negatiivsed emotsioonid. Seetõttu ei tohiks probleemi üle kanda ainult sellele, kellel on selline fetiš. Mõlemad partnerid on võrdsed, mõlema vajadused on võrdselt olulised, nii et see on paari probleem. Mida sel juhul teha?

Esimene samm on mitte halvustada, mõnitada ega alandada, sest igaühel on õigus saada naudingut, mida ta soovib. Peate lihtsalt mõistma, et seda tüüpi kinnismõte on normaalne, et see ei ole perverssus ning tagasilükkamine ja vastuolud lõpevad tavaliselt siin. Tasub jagada oma fantaasiaid, võib-olla on partneril, kellele jalgade fetiš ei meeldi, oma fantaasia, mida ta tahaks sagedamini harrastada, miks siis mitte selliseid kingitusi vahetada? Ära oota õiget võimalust ja meeleolu, kui tahad lõbutseda, loo see meeleolu ise – flirdi, võta aega eelmänguks, loo romantiline õhkkond, loo emotsionaalne side ja hellita aeglaselt oma fantaasiaid, selle asemel, et varbaid kohe teisele suhu pista.